Új év, romló kilátások. A szakszervezet szerint a megszorítások csak tovább rontják az amúgy is bizonytalan helyzetet a két ágazatban.
Fotó: Veres Nándor
Már nem az állásuk elvesztésétől tartanak az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben dolgozó egyes személyzeti kategóriák tagjai, hanem attól, hogy orra buknak majd a kimerültségtől, véli a Sanitas szakszervezet Hargita megyei vezetője.
2025. január 08., 21:052025. január 08., 21:05
Kapott néhány engedményt a salátatörvény rendelkezései alól az egészségügyi és szociális ágazat. Noha a szakszervezet kezdetben ezekre fókuszált, később – tiltakozások lehetőségét emlegetve – elégedetlenségének adott hangot a megszorítások miatt. Nyulas Emma, a Sanitas Hargita megyei szervezetének vezetője szerint
A „salátatörvénykényt” ismert, a Hivatalos Közlönyben már megjelent törvénycsomag számos megszorító intézkedést tartalmaz, de ezek közül néhány alól kivételt képez az egészségügyi és szociális ellátórendszer. Az érdekvédelem, a szociális partnerek és a kormány képviselői közt lezajlott háromoldalú tárgyalások eredményeként született engedményekről be is számolt a Sanitas szakszervezet. E szerint
az egészségügyben, valamint a szociális ellátórendszerben 2025-ben is megkapják a szombaton, vasárnap, illetve a hivatalos munkaszüneti napokon elvégzett munka után a bérpótlékokat az alkalmazottak,
a 2024-es memorandumokban elfogadott megüresedett állásokat is betölthetik a két ágazatban,
a szociális ellátórendszerben pedig az új építésű központok állásait is be lehet tölteni idén.
Az állam és az alkalmazottak egyenlő arányú hozzájárulása esetén üdülési jegyeket is kapnak majd a dolgozók – közölte a szakszervezet, azt is megjegyezve, hogy a 2025-ös állami költségvetés jóváhagyása után folytatódnak majd a tárgyalások.
Fotó: Barabás Ákos
Mindezzel együtt a szakszervezet erősen kifogásolja a megszorító intézkedéseket, derül ki a salátatörvény Hivatalos Közlönyben való megjelenése után közzétett szakszervezeti kommünikéből, amelyben összefoglalják a két ágazatot érintő intézkedéseket, megjegyzésekkel is kiegészítve azokat. A bérek befagyasztása mellett írnak arról, hogy
A túlóráknak kizárólag szabadnapokkal történő kompenzálására vonatkozó előírással kapcsolatban szintén azt írják, hogy ez már 2018 óta így van.
A megüresedett állásokat az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben is befagyasztották, ez alól csak az egyedi állások, rezidens orvosi helyek képeznek kivételt, továbbá a salátatörvény érvénybe lépése után megüresedő állásoknak csak a 15 százalékát lehet majd betölteni.
Ami pedig az üdülési jegyeket illeti, a voucherekkel a megvásárolt turisztikai szolgáltatásoknak legfeljebb az 50 százalékát lehet majd kifizetni, azaz például egy 1600 lej értékű csomag árából 800 lejt fizethet ki üdülési csekkel az alkalmazott, a költség másik felét saját forrásból kell fedezze.
A szakszervezet határozott elégedetlenségének adott hangot a megszorító intézkedések miatt.
– írja a Sanitas. A szakszervezet szerint a kormány által elfogadott rendelet aláássa a munkavállalók bizalmát ezekben az amúgy is alulfinanszírozott és leterhelt ágazatokban, és
Ha a kormány nem hoz konkrét intézkedéseket a helyzet megoldására, a szakszervezet nem riad vissza a tiltakozó akciók megszervezésétől sem – derül ki az érdekvédelmi tömörülés közleményéből.
Fotó: Kristó Róbert
Leterheltek, ugyanakkora fizetésért kell elvégezzék a nagy mennyiségű munkát, mint tavaly –
– számolt be a két ágazatban tapasztalható hangulatról Nyulas Emma, a Sanitas szakszervezet Hargita megyei szervezetének vezetője.
– fogalmazott az érdekvédelmi tömörülés vezetője. Szerinte ugyanis valószínűsíthető, hogy a megszorítások miatt nőni fog az elvándorlás mindkét ágazatban. Ezzel kapcsolatban már eddig is nagy gondot jelentett, hogy
A megszorítások közt a mentőszolgálatnál és a sürgősségi részlegeken dolgozók 57 éves korban történő nyugdíjazásáról szóló 5/2021-es törvény bevezetését is elhalasztották jövő év elejére – Nyulas Emma szerint ez is azért történt, mert ellenkező esetben tömegesen hagyták volna ott az egészségügyet az érintettek.
A memorandumokban jóváhagyott alkalmazások egyébként nem jelentenek nagy engedményt a két ágazat számára – véli a szakszervezet képviselője –, hiszen ezeknek az érvényessége a közeljövőben – február végéig – lejár, így az azt követően megüresedő állásokat már nemigen tudják majd betölteni a kórházakban.
Az viszont, hogy pontosan mekkora a személyzethiány a Hargita megyei egészségügyi rendszerben, várhatóan csak február végén derül majd ki.
Fotó: Veres Nándor
Nyulas Emma szerint az egészségügy és a szociális ellátórendszer még más költségvetési ágazatokhoz képest is hátrányban van a megszorításokat illetően, hiszen
Még az is bérfeszültségekhez vezet majd a két ágazatban, hogy január elejétől nőtt a minimálbér, hiszen így az alacsonyabb beosztású személyzeti kategóriákban a közelmúltban felvett alkalmazottak fizetése „utoléri” a sok éve ott dolgozókét – említett egy újabb feszültségfaktort a Sanitas megyei vezetője.
A szakszervezetnél abba bíznak, hogy olyan lesz a 2025-ös állami költségvetés, ami lehetővé teszi, hogy újra tárgyalni tudjanak a kormány képviselőivel az új egységes bértörvényről, amit már tavaly be kellett volna vezetni – számolt be az érdekvédelmi tömörülés közeljövőre vonatkozó reményeiről Nyulas Emma.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!