Bereczki Kovács Attila a bánkfalvi málnaültetvényén
Fotó: Gecse Noémi
Ötven áron termeszt különböző gyümölcsöket, de elsősorban gyümölcsfeldolgozónak vallja magát Bereczki Kovács Attila. Az öt éve Csíkbánkfalván élő vállalkozó mindeddig csak a falusi élet előnyeit tapasztalta meg.
2017. május 20., 15:462017. május 20., 15:46
A marosvásárhelyi származású Bereczki Kovács Attila már öt éve él Csíkbánkfalván – mint fogalmazott, tömbházlakóból lett kezdő falusi. Csíkszeredába költözése után, amikor különböző vezetékek értékesítésével foglalkozott,
Rövid keresgélés után sikerült megtalálni a most már otthonául szolgáló telket.
– mosolyodott el. Megjegyezte, amiatt nem tartja magát „rendes falusinak”, mert többek között nem tud sem takarni, sem fát vágni, ahogy kapálni sem.
Kiköltözésük után ültetett pár gyümölcsfát, mert a vásárolt telken nem volt egy sem, aztán gondolta, hogy jó lenne pár bokor ribizli, málna, berkenye. Most már mintegy 50 árnyi területen huszonhárom féle gyümölcsöt termeszt (18 már termőre fordult) – ismertette.
Megjegyezte ugyanakkor, nem ment minden probléma nélkül, hiszen a szeder minden évben kifagyott, úgyhogy most egy fagyálló fajtával próbálkozik. A bio módon termesztett fekete ribizlivel is több gondja volt már, a köves földet, a klímát nem igazán szerették az eddig kipróbált fajták, úgyhogy keresi még azt, amelyiket termeszteni tudna. Földet is vásárolna még tövismentes hecserli termesztésére, de egyelőre nem találni eladó parcellát a szomszédságukban.
Kiemelte, habár Csíkszéket nem tartják föltétlen gyümölcstermő vidéknek, mégis sokfélét lehet itt termeszteni. Ő maga olyan fajtákat keresett, amelyek fagyállóak, nem kell permetezni, nincs sok kártevője, így került látókörébe a berkenye, a fanyarka, illetve a szibériai mézbogyó. Kiemelte,
Mivel ezelőtt nem foglalkozott mezőgazdasággal, gyümölcstermesztéssel, így a szükséges tudást könyvekből, internetről, képzéseken szerzi meg. Emiatt is csatlakozott a nemrég alakult Ribes Egyesülethez, ahol több tapasztalt bogyósgyümölcs-termesztő is tag, így sok hasznos információval segíthetik egymást szükség esetén – a betegségek felismerésétől egészen a fagyriadó előtti teendőkig.
Fotó: Gecse Noémi
Gyümölcs fogyasztásra, értékesítésre
Tisztázta, kezdetben saját használatra termesztette a gyümölcsöket, hogy nyár elejétől egészen a következő év tavaszáig, míg az utolsó alma is el nem fogy, legyen saját termesztésű gyümölcs a családnak. A terméstöbbletet egy ideje értékesíti: a málnát és a vörös ribizlit termelői bizonylattal a piaci árusoknak adja el, a berkenyéből, fekete ribizliből, homoktövisből és az almából gyümölcslevet présel. „Mindig meglep, amikor azt mondják, nem lehet eladni a gyümölcsöt, én úgy tapasztalom abból hiány van a piacon” – mutatott rá. Mint mondta, tavaly az általa értékesített málna mellett csak a romák által szedettet árulták a csíkszeredai zöldségpiacon.
Három éve egy gyümölcsprést is beüzemelt, akkor még a térségben nem volt ehhez hasonló. A prés kapacitását eddig le tudták fedni, így egy kis saját márkát is bejegyeztetett Bereczki Kovács Attila. A leveket Marosvásárhely és Brassó közötti településeken értékesíti, az elsődleges felvásárlók magánszemélyek, de mellettük egyre több vendéglátó egység is tesz megrendeléseket, illetve a Petry üzletlánc 11 boltjában is kaphatók a Natúr+ gyümölcslevek.
Rámutatott, ő elsősorban feldolgozóként tekint magára, hiszen nem termel nagyban – s a termesztésben egyébként is azok vannak előnyben, akik gyermekkoruk óta vidéken nevelkedtek, láttak mindenféle kultúrát, ismerik a mezőgazdasági teendőket.
A vállalkozó meglátása szerint jövedelmezők lehetnek a kis gyümölcsösök, zöldségesek is. Ha két hét késéssel is, de Csíkban is megterem a retek, zöldhagyma, fokhagyma, a sárgarépa, a fűszernövények, ahogyan a melegebb vidéken. Talán az lehet a gond, hogy
A vidékiek megszokták, hogy saját használatra termelnek, s úgy gondolják, hogy ezt mindenki meg is teszi, miközben a városiaknak mindent a helyi piacról kell beszerezniük, ahol csíkszéki termelőt alig, vagy ritkán látni.
– fejtegette.
Ezúttal Kézdivásárhelyre és Székelyudvarhelyre csapott le nagy erővel a vihar.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A romániaiak több mint kétharmada szerint nőtt az utóbbi időben a nők elleni családon belüli erőszakos esetek száma – derül ki az INSCOP Research friss felméréséből.
Súlyos közlekedési baleset történt szerda délután Szászrégenben, a Beresztelke felé vezető útszakaszon. Egy súlyos, életveszélyes állapotban levő és két könnyebben sérült személyt szállítottak kórházba.
Elrendelte a legfőbb ügyészség Horațiu Potra vagyonának a zár alá vételét. A zsoldosvezért folytatólagosan elkövetett adócsalással, sikkasztással és pénzmosással gyanúsítják ebben az ügyben.
Narancssárga és sárga kódú árvízriasztást adott ki szerdán az Országos Hidrológiai Intézet, az érintett Hargita megyei területeken árhullámokra, heves vízlefolyásra és vízszintemelkedésre kell számítani.
Az elmúlt 24 órában a Maros megyei hivatásos tűzoltóknak összesen 106 sürgősségi bevetésen kellett helytállniuk. Közúti balesetekhez, tizenegy tűzesethez, kidőlt fák eltávolításához riasztották őket.
Súlyos károkat okozott a kedd esti vihar Tusnádfürdőn: hatalmas széllel és esővel csapott le a fürdővárosra alig néhány perccel azután, hogy a Ro-Alert rendszeren keresztül riasztás érkezett.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancssárga kódú figyelmeztetést adott ki július 9-ére, 12 és 22 óra között. A viharos időjárás az ország számos megyéje között Hargita és Kovászna megyét is érinti, Maros megyére az enyhébb, sárga kód érvényes.
Egy aktuális tragédiát lovagolt meg egy újrahasznosított videóval a Medveles Erdélyben-Gyergyószentmiklóson Facebook-oldal, amelyről mi is hírt adtunk.
szóljon hozzá!