Elnyomás alatt él a három, többségében magyarok lakta megye románsága, elüldözésük és elmagyarosításuk folyik – hangzott el a Maroshévízen megtartott népgyűlésen. Az ilyen és ehhez hasonló kijelentésekben gazdag esemény szerencsére csendben lezajlott.
2010. március 20., 19:152010. március 20., 19:15
2010. április 15., 18:302010. április 15., 18:30
Fotó: Gergely Imre
Az országos médiákban hangoztatott ezres létszámnál kevesebb, körülbelül 600–650 résztvevője volt a Hargita, Kovászna és Maros megyei Románok Civil Fóruma által szervezett maroshévízi népgyűlésnek.
Corneliu Vadim Tudor PRM-elnök, Ioan Sălăjean, Hargita és Kovászna megyei ortodox püspök, illetve más személyiségek szájából megtudhattuk, hatalmas veszélyt látnak az ország régióinak újraszabásában, soha nem fognak egyetérteni azzal, hogy a három magyar többségű megye egyetlen fejlesztési régiót alkosson.
Elhangzott, ebben a három megyében a románság súlyos elnyomás alatt szenved. A román ajkú személyek csak nehezen kaphatnak munkát a közintézményekben, nem kerülhet felelős beosztásba az, aki nem ismeri a magyar nyelvet.
A románság elüldözése és elmagyarosítása zajlik. Kijelentették, soha nem fogják elismerni, hogy a román nyelven kívül más nyelv is hivatalos nyelvvé válhat az országban.
A közismerten magyarellenes személyek felszólalásai mellett némileg meglepő volt viszont a PSD-elnök, Victor Ponta beszéde. A politikus kijelentette, a pártja soha sem fog megszavazni olyan alkotmánymódosításokat, amelyek a román mellett más nyelvek hivatalossá tételét, vagy etnikai alapú autonómia létrehozását is megengednék. \"Egyetértek azzal, hogy Székelyföld nem Románia. Székelyföld ugyanis nem létezik! – jelentette ki a PSD vezetője. \"
A gyűlést megelőzően vita alakult ki a szervezők és a terembe bejutni akarók között. A Hargita, Kovászna és Maros megyei Románok Civil Fóruma ugyanis tartott attól, hogy az esemény valamelyik párt rendezvényévé alakulhat át.
Így a gyülés helyszínére a román nemzeti zászlón kívül semmiféle bannert, pártzászlót, nem engedtek bevinni.
Ezt az utasítást aztán eléggé liberálisan tartották be. Láthatók voltak Vatra Româneasca, és PRM jelvényes táblák is, de a Noua Dreapta kelta keresztes jelét is fel lehetett fedezni.
A gyűlésen számos politikus vett részt, az említettek mellett itt volt Liviu Dragnea, a PSD főtitkára, Gheorghe Funar, a PRM főtitkára, Ecaterina Andronescu korábbi tanügyminiszter, Titus Corlăţean, Norica Nicolai, Viorel Hrebenciuc, PSD frakcióvezető, Bogdan Diaconu, a PC alelnöke is.
A zsúfolásig telt teremben egyébként a résztvevők alig egyharmada volt a három megye valamelyikének lakója. Három autóbusz érkezett a Maros megyei falvakból. Segítésükre autóbuszokon hozták a résztvevőket Prahova, Iasi, Vaslui, Beszterce-Naszód, és Botosani megyékből, de voltak itt Dolj, Temes, Máramaros és Gheorghe Funar vezetésével Kolozs megyei PRM tagok is.
A Maroshévízieket egyébként hidegen hagyta a városukban szervezett magyarellenes esemény. A teremben kevesebb mint 20 hévízi résztvevő volt, nem számítva a helyi polgármesteri hivatal alkalmazottait, akiknek egyébként elmondásuk szerint kötelező volt a megjelenés.
A kultúrházzal szemben, az út túloldalán körülbelül száz mindkét nemzetiséghez tartozó személy követte figyelemmel az eseményeket, de közülük a románok sem akartak keveredni a PRM zászlókat lengető \"vendégekkel\".
A hévízi románság nevében Mircea Dusa, a képviselőház alelnöke szólalt fel, aki a vártnál visszafogottabb hangot ütött meg. Kérte a más vidékekről érkezőket, hogy tartózkodjanak a magyarellenes megnyilvánulásoktól. \"Önök elmennek, mi pedig itt maradunk és itt kell éljük a mindennapjainkat – mondta\".
Az esemény végén az egybegyültek a három megye románsága nevében elfogadtak egy háromoldalas memorandumot, amiben megfogalmazzák, hogy ők, négyszázezren 90 éve változatlanul küszködnek az identitásuk megőrzéséért.
Felhívják a figyelmet arra, hogy Hargita, Kovászna és részben Maros megye ország lett az országban saját himnusszal, zászlóval, és csak a vak nem látja, hogy milyen irányba haladnak a dolgok.
A memorandum szövege szerint a három megyében a románság elnyomásnak, diszkriminációnak van kitéve, még a munkához jutásuk, megélhetésük is nehéz a magyarok miatt.
A memorandumban kérik a képviselőházat és Traian Băsescu államelnököt, hogy ne fogadja el, illetve aláírásával ne emelje törvényerőre az RMDSZ nyomására, a kormány által már jóváhagyott, a nemzeti kisebbségek jogállását szabályozó javaslatot.
A memorandum megszövegezői szerint ez az etnikai alapú területi autonómia létrehozását jelentené. A Hargita, Kovászna és Maros megyei Románok Civil Fóruma követeli a kormánytól és a parlementtől egy olyan törvényi szabályozást, amely a román nyelvet egyedüli hivatalos nyelvvé tenné a helyi intézmények szintjén is.
A maroshévízi népgyülés csendben lezajlott. Semmiféle konfliktusra nem került sor sem a rendezvény ideje alatt, sem pedig utána. A Maroshévíz Területi Székely Tanács és a helyi MPP előzőleg arra kérte a magyarságot, hogy ne menjen elébe semmiféle provokációnak, ne vegyenek reszt semmifele ellentüntetésen és maradjon mindenki nyugodt. Ezt a tanácsot meg is fogadták.
Híresztelések szerint a Magyar Gárda Székely Tagozatának 40–50 tagja is készült Maroshévízre, de szerencsére bölcsen a távolmaradás mellett döntöttek.
Négy olyan esetről érkezett bejelentés a Kovászna megyei rendőrséghez szombaton, amelyek a választási szabályok megsértésének gyanúját vetik fel.
Habár a várakozásokhoz képest kissé kevesebb szurkoló érkezett a szombaton este záruló divízió 1/A jégkorong-világbajnokságra Sepsiszentgyörgyre, a 2025-ös esztendő legnagyobb romániai sporteseményéből sok tanulságok lehet levonni a jövőre nézve.
Korszerű bútorokkal és diagnosztikai eszközökkel szerelték fel Erdővidék egyik legnépesebb községének családorvosi rendelőjét. A Nagybaconban 35 éve praktizáló Máthé Katalin szerint minden adott, hogy elhivatott, fiatal háziorvos átvegye a munkát.
Szerda este hét személy sérült meg a kökösi útelágazásnál történt balesetben. A forgalom több órára megbénult.
Közúti baleset nehezíti a forgalmat a 11-es országúton, Kökösnél – adta hírül a Kovászna megyei rendőrség szerdán este.
Nagyon várja már Sepsiszentgyörgy kerékpáros közössége, hogy teljes hosszában elkészüljön az Olt menti bicikliút, ahol zavartalanul, biztonságosan közlekedhetnének. Úgy látszik, ezt – egyelőre – több okból sem lehet maradéktalanul megvalósítani.
Az elmúlt napokban több, személyi sérülésekkel járó közlekedési baleset is történt Kovászna megyében – közölte szerdán a rendőrség. A hatóságok elővigyázatosságra intenek.
A lakóssági bejelentéssel ellentétben a szakhatóság nem talált fonálférget a székelykeresztúri Erzsébet-kút vizében – közölte Koncz Hunor János polgármester.
Sajátos kulturális egyveleget kínál az elkövetkezendő időszakra a kézdivásárhelyi Borudvar. Május 2-án a világzenét is játszó HolddalaNap, egy héttel később az Arita Brown Sun'semble lép fel, miközben kettős kiállítást csodálhatunk meg a Pajtában.
A veterán autók és motorok legszebb példányait csodálhatják meg május 3-án, szombaton a sepsiszentgyörgyiek a Sepsi Value Center és Dedeman áruházak parkolójában.
szóljon hozzá!