Fotó: Veres Nándor
Nem egyszerű a bentlakások működtetése a járványhelyzet korlátozásai közepette, főként az olyan intézmények esetében, ahol több iskola eltérő időbeosztásban tanuló diákjai laknak együtt. A működő kollégiumok a téli időszak újabb kihívásai miatt aggódnak, de olyan bentlakás is van, amely még meg sem nyitotta kapuit, és egyelőre azt sem tudni, mikor változhat ez.
2020. október 09., 22:012020. október 09., 22:01
2020. október 09., 22:022020. október 09., 22:02
Az idei rendhagyó tanévkezdés előtt az jelentette a legfőbb problémát a bentlakások számára, hogy a járványhelyzet miatt kevesebb diákot tudtak elszállásolni. A legtöbben azt a megoldást választották, hogy egyméteres távolságra helyezték el egymástól az ágyakat,
A székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakásában egyelőre nem voltak komolyabb gondok Laczkó György igazgató szerint, de kisebb nehézségek adódnak a járványügyi szabályozások miatt. A kollégiumban csak az iskola saját diákjai laknak, ami könnyebbséget jelent, de az étkezések így is kitolódnak, és szintén problémát jelent a személyzethiány.
Nincsenek viszont tanulótermek, közösségi terek, közös televíziózás, mindenki a szobában tölti a napját, amiből adódnak gondok. Esténként például van, aki már aludna, más viszont még tanulni szeretne. Az étkezésnél is külön meghatározott program van, és ugyanígy a fürdőhasználatnál, tehát a közösségi tevékenységek kivitelezése nehézkesebb” – sorolta az igazgató, aki zárásként arra is kitért, hogy az elmúlt időszakban tapasztalt magas esetszámok arról árulkodnak, hogy „a java csak most kezdődik”, így a közeljövőben még lehetnek gondok.
Benépesültek a kollégiumi szobák. Közösségi terek hiányában a diákok itt töltik idejük nagy részét
Fotó: Veres Nándor
Ennél nehezebb helyzetben van a csíkszeredai Kós Károly Építőipari Szakközépiskola, amelynek bentlakásában a saját tanulóik mellett a szomszédságukban lévő másik két szakközépiskola, a Venczel József és a Kájoni János, illetve a Márton Áron Főgimnázium és a Székely Károly Szakközépiskola diákjainak is szálláslehetőséget nyújtanak. Mivel a hargitai megyeszékhelyen az összes oktatási intézmény a sárga, azaz hibrid oktatási rendszert kénytelen alkalmazni,
– tudtuk meg Szén János igazgatótól. „Nagyon nehéz üzemeltetni így a bentlakást, az eltérő iskolai programok miatt erőteljes a létszámingadozás, hetente változik a helyzet, mivel a legtöbb esetben egy hétig járnak a diákok iskolába, utána egy hétig online tanulnak.
– mutatott rá a főbb problémákra az igazgató. Hozzátette, a közös költségre is kedvezőtlen hatással lesz a kialakult helyzet: mivel kevesebbet tartózkodnak a diákok a bentlakásban, kedvesebbet is fizetnek, és ez főként a téli időszakban okoz majd gondokat, amikor az épületet ugyanúgy fűteni kell, mintha teljes létszámmal működne. „Reménykedünk, hogy túl leszünk a nehezén, és a zöld forgatókönyv szerint működhetnek majd az iskolák.
– magyarázta Szén János.
Fotó: Veres Nándor
Az óvintézkedésekkel kapcsolatosan elmondta, mindent megtesznek annak érdekében, hogy megelőzzék a fertőzés behurcolását a bentlakásba, de „csodát nem tudnak tenni”. Folyamatosan fertőtlenítenek, a diákok számára kézfertőtlenítő-adagolók állnak rendelkezésre, és rendszeresen felszólítják őket a szabályok betartására. Tapasztalatai szerint
Szeptember elején még úgy tervezték, hogy a csíkszeredai Márton Áron Tehetséggondozó Központ is megnyitja kapuit 72 kollégista előtt, később viszont arról számoltak be, hogy október elsejéig biztosan elmarad az indulás, és ez azóta sem változott. Mint a központ tanulmányi igazgatója, Ráduly Annamária érdeklődésünkre elmondta, a járványhelyzet okozta bizonytalanság és a korlátozásokkal járó bonyodalmak miatt továbbra sem ismert, mikortól tudják fogadni a diákokat.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!