Illusztráció
Vegyesen értékelték a próbavizsgákon elért eredményeket a csíki iskolák vezetői. A gyengébben teljesítő tanintézetek igazgatói szerint keményebb munkára van szükség a továbbiakban. Azonban több olyan iskola is akad, ahol a tanulók nagy része nem is szeretné letenni a továbbtanuláshoz szükséges záróvizsgát.
2017. április 03., 21:532017. április 03., 21:53
Hargita megyében a tizenkettedik osztályosok mindössze 30 százaléka ment át a próbaérettségin, a nyolcadikosoknak is csak 48 százaléka a hozta a minimumot a próbavizsgákon. Ezúttal arra voltunk kíváncsiak, hogy az érettségiig, illetve az országos felmérésig hátralévő alig több mint két hónap mire elegendő.
Hargita megyében a tizenkettedik osztályosok 30,06 százaléka ment át a próbaérettségin. A tantárgyankénti átmenési arányok jóval magasabbak, valószínűleg sok az alacsony, ötös közeli jegy és sok diáknak nem jött ki a hatos átlaga.
A megyében egyedül a csíkkozmási Dr. Boga Alajos Általános Iskolában nem sikerült egyetlen nyolcadikosnak sem átmenőt szereznie az országos felmérés próbavizsgáin. Csillag Ottó igazgatótól tudjuk, hogy a tanintézetnek egy tizenegy fős nyolcadik osztálya van, a diákok mindannyian romák.
„Gyengék az eredmények, de ez esetben nem is ez a lényeg. A legjobban annak örülünk, hogy mind a tizenegy fiatal eljutott a nyolcadik osztályig. Korábban még nem volt ilyen, mert mindig csak három-négy roma tanuló érte el a végzős szintet, a többiek időközben lemorzsolódtak. A tizenegy gyerek több mint fele, úgy néz ki tovább szeretne tanulni, szakiskolában” – mondta az igazgató.
A csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskola tanulói „elég jó” eredményeket értek el a próbákon, a nyolcadikosok 69,54 százaléka ment át. László Károly intézményvezető is kommentálta az eredményeket. „A tanulók minden év e szakaszában eszmélnek rá, hogy amit tudnak az vagy elég, vagy nem. Az iskolánknál bevett szokás, hogy kiértékeljük, kielemezzük az eredményeket, majd egyfajta bepótlási tervet készítünk a gyerekek ösztönzésére. Reménykedek, hogy élesben majd jobban teljesítenek a tanulóink” – vetített előre az igazgató.
Illusztráció
Fotó: Veres Nándor
A csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium nyolcadikosai is jól teljesítettek, esetükben 78,21 százalékos az átmenési arány. Tamás Levente igazgató elmondta,
A próbaérettségi során több olyan iskola is volt, amelyben egy diák sem szerzett átmenőt. Egyik ezek közül a csíkszeredai Székely Károly Szakközépiskola, így Györffy Ildikó iskolaigazgatótól érdeklődtünk. „Sok végzős több érettségi tantárgyból is megírta az átmenőt, viszont sajnos összességében senki nem érte el a hatos médiát. Az eredményeket kiértékeltük, és ha igény van rá, tartunk felkészítőket is a továbbiakban. A kérdés az, hogy hány diákunk szeretne leérettségizni. Sokan vannak ugyanis az iskolánkban, akiknek célkitűzései között nem szerepel az érettségi oklevél megszerzése. Közülük többnek is van már munkaajánlata az iskola befejezése után, külföldről és itthonról is” – részletezte Györffy Ildikó.
A csíkszentimrei Tivai Nagy Imre Iskolaközpont végzőseinek is mindössze 3,85 százaléka ment át a próbaérettségin. Vízi István igazgató úgy látja, fölösleges összehasonlítani a gimnáziumokat a szakközépiskolákkal e téren. „Köztudott dolog, hogy nyolcadik után a jobb képességű tanulók elméleti középiskolába mennek, akik pedig gyengébben teljesítenek a nyolcadikos záróvizsgán, a szakiskolai képzést választják. Az olyan tanulók, akik a nyolcadikosok záróvizsgáján ötös alatt írnak, az érettségin sem teljesítenek jobban. Fontos kiemelni azt is, hogy ez egy próba volt, sok diák nem is vette komolyan, főleg, hogy be sem írják a jegyeket” – adott magyarázatot az igazgató.
A csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium végzőseinek 51,65 százaléka írt átmenőt a próbaérettségin. „Meglepődtünk ezen az átmenési arányon, előző években szinte mindig kétharmados volt ugyanez az arány. Úgy értékeljük, hogy még keményebben kell dolgozni” – értékelt Tamás Levente igazgató.
A csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium végzőseinek 76,97 százaléka írta meg az átmenőt. „Várakozáson felülinek értékeljük az eredményt, a korábbi évekhez képest sokkal jobb. Célkitűzés, hogy az érettségin a diákjaink több mint kilencven százaléka írjon átmenőt” – mondta Varga László intézményvezető.
Az érettségi vizsgákat június 6–30. között tartják, a nyolcadikosok országos felmérését pedig június 19–22. között szervezik meg az iskolákban.
Három udvarhelyszéki településen is lakott területre merészkedtek a medvék hétvégén.
Tűz ütött ki egy bútorgyártó cég fűrészpor-tárolójában, hétfő reggel Csíkszeredában – értesít a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
szóljon hozzá!