Fotó: Boda L. Gergely
Mint már a Székelyhon.ro-n is szóltunk róla, a marosvásárhelyi Gyöngyvirág utcában 2008 januárjában bekövetkezett gázrobbanás ügyében eddig 18 tárgyalásra kerül sor. Az eltelt csaknem 3 év alatt érdembeni döntés nem született sem az erkölcsi és anyagi kártérítés, sem pedig a robbanásért felelős vétkesek ügyében. A zilahi ügyben egészen más a helyzet.
2010. december 08., 12:482010. december 08., 12:48
A gázszolgáltató vállalat sorozatosan próbál kibújni a felelősség alól, annak ellenére, hogy a 2008. január 30-án bekövetkezett, a család 21 éves lánya, Németh Beáta halálát okozó robbanás után mintegy elismerte vétkességét azzal, hogy a temetési költségekbe is besegített a Demeter családnak, majd a tönkrement házban maradt kevéske anyagi javait elszállította egy raktárba. Erre utalt az is, hogy az E.ON Gaz lakást bérelt a két károsult asszonynak a Cornişa-negyedben, mi több, írásban is ígéretet tett, hogy addig fizeti a lakás bérletét, amíg a házat újjáépíti, sőt, utána három hónapos türelmi időt is ad az átköltözéshez.
Változott az álláspont
Időközben meggondolta magát a gázszolgáltató, most már azt állítja, hogy semmilyen felelősséggel nem tartozik a robbanás miatt, az egészet szeretné áthárítani egy általa megbízott alvállalkozóra, a Carusel Kft.-re, sőt, az év folyamán még a lakásbérleti szerződést is fel akarta mondani. Csak nemrégiben közölte, hogy humanitárius okokból a szerződést jövő év január végéig fenntartja. A házon viszont semmilyen javítási munkálatot nem végeztek, következésképpen a két fedél nélkül maradt nőnek nem lenne hova költöznie januártól. A bíróság eddig 17 esetben halasztott, a 18. tárgyalásra január 4-én kerül sor.
Nagyváradon másként látják
Úgy tűnik, a zilahi robbanásban tönkrement tömbház károsultjai „szerencsésebbek”, ha egyáltalán lehet ilyesmiről beszélni egy robbanás kapcsán. Ott két halálos áldozat volt, az ügyet a nagyváradi bíróság tárgyalja. A zilahi károsultak egyszer tömegesen jöttek el tüntetni a marosvásárhelyi E.ON Gaz székhelye elé, ám akkor a vállalat vezetősége még annyira sem méltatta őket, hogy szóba álljon velük. A sajtó képviselőit fogadták a székházban, a károsultakat kinn rekesztették. És mégis. A nagyváradi bíróság olyan ítéletet hozott, amely precedens értékű lehetne a marosvásárhelyi Gyöngyvirág utcai gázrobbanást tárgyaló bírói testület számára is.
Súlyos ítéletek a zilahi gázrobbanás ügyében
Hat hónap és hat év közötti börtönbüntetésre ítélte a nagyváradi bíróság az E.ON Gaz földgázszolgáltató Szilágy megyei kirendeltségének hét alkalmazottját, miután vétkesnek találta őket a 2007 szeptemberében Zilahon bekövetkezett gázrobbanás miatt. Magát az E.ON Gazt pedig hétmillió euróig terjedő kártérítés kifizetésére is kötelezheti azon 19 család számára, akik a robbanás nyomán teljesen megsemmisült tömbházban laktak. A legsúlyosabb ítéletet, hat év börtönbüntetést Vâlcu Ionel-Petruţra, az E.ON Szilágy megyei részlegének egykori igazgatójára rótták ki, míg hat másik alkalmazottat hat hónaptól két évig terjedő börtönre ítéltek. Emellett mindannyiukat eltiltották attól, hogy a jövőben akár vezetőként, akár alkalmazottként földgáz kitermelésével, szállításával vagy szolgáltatásával, illetve földgázhálózatok karbantartásával foglalkozó cégnél dolgozzanak, vagy egyéni vállalkozóként ilyen jellegű tevékenységet fejtsenek ki.
Az E.ON Gaznak a megsemmisült tömbházban lévő lakások, illetve azok teljes berendezése ellenértékét ki kell fizetnie a károsultaknak, emellett 35 károsultnak napi száz, másik harmincnak pedig napi ötven eurós kártérítést kell fizetnie 2007. szeptember 9-étől kezdődően mindaddig, amíg teljes egészében ki nem fizeti a több mint hétmillió euróban megállapított kártérítési összeget. A bírósági ítélet ugyanakkor még nem jogerős.
A 2007-es robbanás emberéletet is követelt: a tragédiában két fiatal életét vesztette – írja a Krónika.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
Az egykor zászlókkal menetelő május elsejei tömeget a rendszerváltás után felváltották a fűbe terített kockás plédek, közös miccsezések, amolyan családias tavaszi ünneppé vált. Aztán ez is kezd kikopni, ma új tartalommal ruházzák fel a munka ünnepét.
Személyazonossági igazolványok kibocsátása miatt hétvégén nyitva tart a marosvásárhelyi lakossági nyilvántartó hivatal – olvasható a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Kigyulladt Szászrégenben egy elektromos háztartási készülékeket raktározó csarnok, a hatóságok RO-ALERT figyelmeztetést küldtek a város lakóinak a sűrű füst miatt – tájékoztatott kedden a Maros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Noha a mikrofonok és a hangosítópult elárulta, hogy nem csak beszélgetni jöttek ki a térre a néptáncosok és népzenészek, a Maros Művészegyüttesnek így is sikerült két villámcsődülettel meglepnie a járókelőket a tánc világnapján.
Lánccal és lakattal egy vonat elé, a sínekhez kötötte magát egy férfi kedden a marosvásárhelyi vasútállomáson. A 73 éves férfi a tanúk szerint az alacsony nyugdíja miatti elégedetlenségét akarta kifejezni ezzel.
Magára hagyott kutya miatt kapott 12 ezer lejes bírságot egy idős férfi Maros megyében, miután a közösségi médiában nyilvánosságra került a férfi tette.
Környezetbarát módon, tömegközlekedéssel, ráadásul mindenki a saját tempójában fedezheti fel Dél-Erdély szász építészeti világörökségi helyszíneit az UNESCO Busz segítségével, amelyet egy turisztikai vállalkozás indított.
Családi majálist szervez az RMDSZ marosvásárhelyi és Maros megyei szervezete a marosvásárhelyi Víkendtelepen, ahol gazdag programmal várják a gyerekeket, felnőtteket egyaránt.
szóljon hozzá!