Fotó: Kristó Róbert
Teljesen leégett csütörtökön a csíkmindszenti multifunkcionális sportcsarnok tetőszerkezete. Az első feltételezések szerint a tüzet a túlhevült kéményből kipattanó szikra okozta. Az épületet öt éven át építették, az építkezés költsége hárommillió lejt tett ki.
2012. február 09., 17:312012. február 09., 17:31
2012. február 09., 18:232012. február 09., 18:23
Tekintse meg fotógalériánkat, nézze meg videónkat!
Csütörtökön 13.06 perckor értesítette Nagy Elemér, a sportcsarnok gondnoka Pál Pétert, Csíkszentlélek polgármesterét, hogy „füstöl a sportcsarnok fatüzelésű kéménye mellett a tetőszerkezet”. Pál Péter rögtön jelezte az esetet a megyei hivatásos tűzoltóságnak, ahonnan két szerkocsival kevesebb mint tíz perc alatt a helyszínre érkeztek.
Három óra alatt leégett
Látván, hogy füstöl az építmény tetőszerkezete, bontani kezdték azt. Kiderült, hogy a cserepek alatt lévő lambéria kapott lángra, amely pillanatok alatt továbbterjedt. Közben a hivatásos tűzoltók egy újabb autója is a helyszínre érkezett, majd délután két órakor a csíkszentimrei önkéntes tűzoltók is bekapcsolódtak az oltásba. A sportcsarnok közvetlen közelében lévő tűzoltócsapról, illetve négy tűzoltóautóról oltották a tüzet, ám így sem sikerült megállítani.
A tetőszerkezetet az építés során ugyan tűzálló anyaggal is lekezelték, ám a helyszínen lévő tűzoltók szerint ez nem segített. Sőt, az építmény bizonyos részeit fényezőanyaggal – lakkal – is bevonták, ami „úgy égett, mint a zsír”.
14.30-kor érkeztek a csíkszentmártoni önkéntes tűzoltók, majd őket a csíkszentkirályiak követték. Esély sem volt megállítani a tüzet, délután négyre az épület tetőzete teljesen leégett.
Túlhevült kémény okozhatta a tüzet
„Hetek óta üzemelt a kazán, így az épület kéménye túlhevülhetett, ez okozhatta a tüzet” – vélekedett az adminisztrátor, akinek állítását az Oltul Sürgősségi Esetek Felügyelőségének vezetője is megerősítette. Gheorghe Pop a helyszínen elmondta, egy túlhevült kéményhez riasztották a hivatásos tűzoltóságot, akik két autóval érkeztek Mindszentre. „Lévén, hogy az épület gyúlékony anyagból épült, ezért egyetlen megoldás maradt számunkra, megakadályozni a tűz továbbterjedését. Összesen három tűzoltóautóval tizenöt tűzoltót küldtünk Mindszentre, illetve hozzájuk csatlakoztak az alcsíki önkéntes tűzoltó-alakulatok” – fogalmazott a tűzoltóparancsnok.
„Újra kell építeni”
2002-ben kezdték el az építkezést, ami két éven keresztül szünetelt, majd 2005-ben folytatták, az épület végül 2007-re készült el. A munkálatok 3 millió lejbe kerültek: 2,5 millió lejt az Országos Beruházási Társaság (CNI) sportterem-építési programjából, 500 ezer lejt pedig Csíkszentlélek község saját költségvetéséből biztosítottak.
„Én terveztettem, ott voltam az építés minden mozzanatánál, az életem egy jelentős részét jelentette ez az épület. Minden lehetőséget meg fogok ragadni, hogy minél hamarabb újraépíthessük. A község jelképévé nőtte ki magát ez a csarnok, az egész Csíki-medencében ismerték, voltak, akik lakodalomba, mások farsangi bálba, vagy más eseményre látogattak ki hozzánk. Muszáj újjáépíteni. Az építkezés legköltségesebb része a tetőszerkezet volt, a beruházás kétharmadát tette ki. Összesen hárommillió lejbe került az épület” – magyarázza Pál Péter polgármester.
Az épület az utóbbi években a térség egyik legfelkapottabb lakodalmi helyszínévé nőtte ki magát: idén október végéig minden szombatra le volt foglalva. Erre a hétvégére tervezték az immár hagyományos farsangi bált. Az épületre egyébként biztosítás volt kötve.
Adatok
Az épület felelős tervezője Esztány Győző volt, munkatársai: Esztány Zsolt, Esztány Juliánna. Statikai tervek: Both Róbert, épületgépészet, -villamosság: Tamás István, -fűtés: Antal Attila, víz, szennyvíz: Gegő Tibor. Kivitelező:Tectum Company Kft. Beépített terület: 1096 négyzetméter és 355 négyzetméter belső udvar. (forrás: ingatlanmenedzser.hu)
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!