Fotó: Boda L. Gergely
A marosvásárhelyi helyi rendőrségnek főként ellenőrzési és bírságolási feladatai vannak, a bűncselekmények kivizsgálása továbbra is az országos rendőrkapitányság egységeinek hatáskörébe tartozik. A tavaly elrendelt létszámcsökkentés miatt azonban a polgárőrökből lett helyi rendőrök speciális egységeit oldalfegyverrel, éles tölténnyel, illetve bilinccsel is felszerelték, és a korábbinál három gépkocsival több segíti a gyors közbeavatkozást.
2011. január 26., 17:032011. január 26., 17:03
2011. január 26., 17:362011. január 26., 17:36
Január elsejétől akár a tilosban parkoló gépkocsikat is elszállíttathatják. A legtöbb gondot azonban a prostik, a kéregetők és a cigányok okozzák
Január elsejétől lépett érvénybe az a határozat, amelynek értelmében a polgárőrségek átalakulnak helyi rendőrséggé, egyúttal pedig az önkormányzatoknak, saját költségvetésük terhére lehetőségük nyílik létrehozni a helyi rendőrségeket. Ennek megfelelően Marosvásárhely utcáin az év első napjától már nem a fehér, Poliţia Comunitară felirattal ellátott autók közlekednek, hanem sötétkék, Poliţia Locală Tîrgu Mureş feliratúak. A változás természetesen nem csak ennyi, hiszen az átszervezés során új feladatokkal bővült a helyi rendőrség tevékenysége, ezért új alegységeket hoztak létre. A polgárőrség helyi rendőrséggé való átalakulásáról a marosvásárhelyi testület vezetőjével, Valentin Bretfeleannal beszélgettünk.
Bűncselekménnyel nem foglalkoznak
„A közrendészet, a közlekedésbiztonság és az építkezések területén megduplázódott a megbízatásunk, de a bűncselekményekre nem terjed ki a hatáskörünk. A gyilkosság, a lopás, az erőszak, a nyomozás, a kivizsgálás továbbra is a rendőri alakulatok feladata. Az összes helyi önkormányzati határozat betartását viszont mi ellenőrizzük, és létre kellett hoznunk a gazdasági, a környezetvédelmi ellenőrzési és a lakosság nyilvántartási ügyosztályt. Például mi ellenőrizzük, hogy a polgármesteri hivatal által kiállított építkezési engedélyeket betartják-e, valamint a Marosvásárhelyen létező 7000 kereskedelmi egység órarendjét, árait, működési engedélyét is. Ezenkívül megmaradtak a közterületen való szemetelésre, csendháborításra vonatkozó polgárőri feladataink” – mondta a Székelyhon.ro-nak Valentin Bretfelean (fotó lent). A közúti ellenőrzésből is kiveszik a részüket, viszont csak azokat a tehergépkocsikat állíthatják meg, amelyek túlsúllyal behajtottak súlykorlátozott utcákba. A törvény egyébként előírja, hogy a helyi rendőrök közúti egységeinek 1 évig közösen kell járőrözniük a megyei rendőrség egységeivel.
A prostikat felesleges megbüntetni
Komoly gondot okoznak a prostituáltak és a kéregetők, előbbiek tevékenységét a jogszabály is megkönnyítette. A helyi rendőrség nem a Btk., hanem az 1991. évi 61-es számú törvény értelmében róhat ki büntetést ezekben az esetekben, csakhogy... „A prostikat megbüntetjük, de nem fizetik ki, ezért társadalmi munkára ítélik őket. Eddig a törvény úgy rendelkezett, hogy ha nem teljesítik a társadalmi munkanapokat, akkor azok automatikusan börtönben letöltendő napokká válnak. Most viszont a jogszabály azt mondja, hogy ezek a napok pénzbírságra válthatók. Ma (január 26-án – szerk. megj.) tartunk gyűlést arról, hogy miként hajtsuk be a büntetéseket, mert a prostik is tudják, hogy egyelőre nem tudunk mit kezdeni velük” – ismertette az igazgató.
Illegális bent-lakók
Hozzátette, több mint 90 cigányt kellett eltávolítaniuk a közterületről, főként a Bodoni és a Meggyesfalvi erdőből, ahol improvizált kalyibákban húzták meg magukat és zaklatták a lakosságot. Az építményeket szétrombolták, helyüket felszántották és virágokat ültettek, a családokat pedig visszaszállították Dózsagyörgy községbe.
Az új feladatkörök ellenére a létszám maradt a tavalyi csökkentés után elrendelt: 1000 lakosonként 1 helyi rendőr, azaz Marosvásárhely esetében 144, ez 146 alkalmazottal kevesebbet jelent, mint a Polgárőrségnél. Tíz kihelyezett lakónegyedi őrsnél teljesítenek szolgálatot. A legtöbb gond a Hidegvölgyben van, ahol a speciális egységnek tavaly 32-szer kellett csillapítania a kedélyeket, ezenkívül a Szabadság utca és a Băneasa utca környékén, ahol szintén laknak és garázdálkodnak cigányok. „A létszámhiányt ellensúlyozandó a 20 tagú speciális egység tagjainál pisztoly és éles töltény, könnygáz, elektrosokk, gumibot, bilincs van” – mondta az igazgató.
Sokkal több, mint őrző-védő
A helyi rendőrség ellátja a polgármesteri hivatalhoz tartozó néhány ingatlan őrzését, a pénzszállítmányok biztosítását, valamint ellenőrzik azoknak az őrző-védő cégeknek a tevékenységét, amelyek a városháza javait felügyelik. „Az őrző-védő cégeknek nincs joguk a közterületen történő eseményekbe, például verekedésbe beleavatkozniuk, hacsak nem állnak testőri szerződésben az egyik érintett féllel. Őrizni, védeni, felügyelni van csak joguk”– fogalmazott Valentin Bretfelean, akinek elnökletével megalakult a Maros Megyei Helyi Rendőrök Egyesülete (alelnök: Gurghian Crişan Dicsőszentmártonból, titkár: Ioan Albu Nyárádtőről), amelynek az alkalmazottak szakmai továbbképzése, sport- és kulturális rendezvények szervezése a feladata.
Érdeklődésünkre, hogy hány magyar munkatársuk van – Marosvásárhely etnikai összetételének megfelelnek-e? –, megtudtuk: a 132-ből 38, és a főtéri, valamint a volt November 7. lakónegyedbeli őrs vezetője is magyar. „Fontos, hogy szót tudjanak érteni a lakosokkal, mert elsődleges célunk a megelőzés” – fogalmazott Valentin Bretfelean.
Elviszik a tilosban parkolókat
Az új törvény lehetőséget biztosít a helyi rendőröknek, hogy ne csak megbüntessék a tilosban parkoló gépkocsik tulajdonosait, hanem elszállíttassák az autókat. „Tavaly 53 olyan autót szállítottunk el közterületről, amelyeket nem használtak, ezeket értékesítjük. Ezenkívül január elsejétől 93 olyan gépkocsit is a Salubriserv telepére vittünk, amelyeket tiltott helyen parkoltak. Kiváltásukkor 230 lejes szállítási díjat, valamint 100–500 lejes bírságot fizet a tulajdonos. Szabálytalan parkolásért tavaly 5958 bírságot, közrendsértésért és csendháborításért 2439-et, takarítás elhanyagolásáért 2089-et róttunk ki” – tájékoztatott az igazgató.
Az idén szeptemberben negyedik alkalommal megszervezett gasztrofesztiválon helyi, kisebb termelőket és éttermeket is szívesen látnak kiállítóként.
Annyi traktor van Hargita megyében, hogy egy ekkora gépparkkal a meglévő területnek a többszöröse is megművelhető lenne. A minőséget illetően még jócskán vannak kihívások, de a régi, U445-ösök mellett már önvezérlő traktorokat is találni a földeken.
Sikerült befogni a másik medvebocsot is, amely az elmúlt napokban a Somostető és az orvosi egyetem környékén kóborolt. A bocsot biztonságos, természetes környezetbe fogják áthelyezni.
A korábbiaktól eltérő szerzeménnyel rukkolt elő a gyergyószentmiklósi No Sugar zenekar. A ki mondja meg? című dal kísérletez, határokat feszeget, valódi társadalmi problémákra reflektál.
Szökésben lévő bűnözőt kaptak el a Kovászna megyei rendőrök szerdán Dobollón. A nőt emberölési kísérlet miatt ítélték börtönbüntetésre.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) csütörtökön bejelentette, hogy a következő időszakban esedékes megbeszéléseken nem tárgyalnak az államfővel és a többi párttal miniszteri tisztségekről vagy más kormányzati posztokról.
Csütörtöktől vált elérhetővé a Hunyadi-sorozat a Filmión – adta hírül csütörtökön a Nemzeti Filmintézet (NFI).
Ötmillió lejes hitel felvételéről és a korábban felvett 18 milliós kölcsön átütemezésének igényléséről döntött Gyergyószentmiklós képviselő-testülete. Aktualizálták a városfejlesztési stratégiát is, ami újabb utak felújításának előfeltétele.
Négy rendőr lélekjelenlétének és gyors beavatkozásának köszönhetően sikerült megmenteni a szerda esti csíkszeredai lakástűz sérültjének életét. A rendőrök hezitálás nélkül törtek be az égő lakásba, hogy kimenekítsék az eszméletlen állapotban lévő nőt.
A Szociáldemokrata Párt (PS) ügyvivő elnöke, Sorin Grindeanu csütörtökön kijelentette, hogy a szociáldemokraták több „vörös vonalat” húztak meg a kormányalakítási tárgyalásokkal kapcsolatban.
szóljon hozzá!