Január elsején délben a Kossuth és Arany János utca találkozásánál levő parkban álló Petőfi-szobornál, a költő születésének 188. évfordulóján megemlékeztek arról is, hogy a szabadság dalnoka röpke fél év alatt négyszer járt Marosvásárhelyen. Koszorúkat helyeztek el a szobortalapzaton és Petőfi-dalokat énekelt a mintegy másfélszáznyi marosvásárhelyi emlékező.
2011. január 03., 14:292011. január 03., 14:29
2011. január 03., 15:392011. január 03., 15:39
Annak ellenére, hogy alig virradt fel a 2011. év, akadt másfélszáznyi marosvásárhelyi, akik – ünnep ide, szabadnap oda – nem találták fáradságosnak kimenni a Petőfi-szoborhoz. Igaz, az ünneplők túlnyomó többségét most is idősek és középkorúak képezték, ám örvendetes módon évről évre egyre több fiatal is eljön erre a néhány perces megemlékezésre. S mint mindig, most is ott voltak a történelmi egyházakat képviselő esperesek is.
Petőfi emberi és költői nagyságáról Henter György vártemplomi lelkipásztor beszélt, majd koszorúkat helyeztek el a Lorántffy Zsuzsanna Egyesület, a Történelmi Vitézi Rend Marosszéki Törzse, valamint EMKE Maros megyei szervezete részéről. Ezután az egybegyűltek együtt énekelték a vártemplomi Psalmus kórussal a megzenésített Petőfi-dalokat.
94 évesen
És ott volt a megemlékezők között a 94 éves Papp Zoltán Mihály, a vitézi rend tagja, aki az 1939–44-es világháborúban első osztályú kardos-koszorús tűzkereszt kitüntetést érdemelt ki. Ő az egyike azoknak a vitézi rendtagoknak, akik valóban kiérdemelték a megtisztelő vitéz címet. Zoltán bácsival együtt voltak rendtagok Becze Tibor Ferenc, Mátyás Zoltán és Gaál Márton.
Papp Zoltán Mihály gyerekként megérhette, hogy a városban a Kossuth-, Bem-szobrok és az 1912-ben állított Petőfi-emlékmű még állt. Aztán ezeket 1919 márciusában ledöntötték. Zoltán bácsi akkor alig kétéves volt.
A szabadság áldozati báránya
A szombati megemlékezésen a résztvevők közül többen felfigyeltek arra, hogy a szobor karjában a frissen hullott hó bárány alakot formázott. Mintha a költő ölében hordozta volna a magyar- és világszabadság áldozatát, akkor, itt Marosvásárhelyen, ahonnan utolsó útjára, a fehéregyházi síkra indult.
Petőfi először 162 évvel ezelőtt, 1849. január 21-én járt Marosvásárhelyen, Szebenbe vezető útját rövid pihenővel megszakítva. Utána, ugyanebben az évben még háromszor volt jelen a városban. Március 7-én, gróf Teleki Sándor barátjával Kolozsvár felé menet álltak meg Marosvásárhelyen, s mert bizonyára mindkettejüknek kedves volt a város, pár napig itt pihentek. Életrajzírói szerint valószínű, hogy itt írta Bizony mondom, hogy győz most a magyar című versét. Harmadszor Tordáról jövet, július 22-én időzik Marosvásárhelyen, akkor írja utolsó előtti levelét feleségének, majd alig egy hét elteltével ismét Marosvásárhelyen találjuk.
Még két nap
Július 29-ét írt a naptár, két nap volt a fehéregyházi csatáig. Ekkor küldi utolsó levelét Júliához. Ha a történelem és a kegyetlen sors nem szól közbe, talán még polgártársunkat is tisztelhettük volna benne. Ebben a levélben ugyanis azt írja, hogy Erdélyben szeretne letelepedni, ideiglenesen Marosvásárhelyre akarja hozni családját. „Szintén ma az útban mondta – Bem tábornok, szerk. megj. –, hogy neked itt Marosvásárhelyt csináljunk szállást, s ide hozzalak. Nekem is ez a fő vágyam, de amíg erősebb lábra nem állunk, a szomszédban levő oroszok irányába, addig ezt tenni nem merem. (...) De mihelyt némileg biztos lesz e hely, az lesz első dolgom, meglehetsz felőle győződve.”
Életrajzírói szerint posztó őrnagyi egyenruhát rendelt Marosvásárhelyen, amit már soha nem tudott viselni. Élete utolsó előtti – itt töltött – napjáról, éjszakájáról többféle visszaemlékezés, nyilatkozat, legenda ismert. Tény az, hogy együtt laktak Egressy Gáborral a Piactéren Görög Károly kereskedő és felesége, Ziegler Vilma házában. Nem messze volt tőlük Bem szállása, a Teleki-házban, ott is többször látták őket. 1849. július 30-án hajnali sorakozó után, a Bem szállása előtti térről indult útnak Székelykeresztúr, illetve Fehéregyháza felé. Ezután már csak július 31. következett, s az Ispánkút.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós időben közzétett adatai szerint a szavazatszámlálási jegyzőkönyvek 66,48 százalékos feldolgozottságánál a Románok Egyesüléséért Szövetség jelöltje, George Simion vezet az elnökválasztás első fordulójában.
A kilenc órakor közzétett exit-poll adatok szerint Gerorge Simion biztosan bejut az államfőválasztás második fordulójába. Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere az urnazárást követően értékelt.
Nicușor Dan független elnökjelölt a vasárnap esti exit poll eredmények közzététele után kijelentette, a politikusoknak még hosszú utat kell megtenniük, hogy felérjenek az általuk képviselt közösségek törekvéseihez, ugyanakkor „ez egy új kezdet”.
Az urnazárást követően közzétett exit-pollok szerint George Simion és Crin Antonescu vagy Nicușor Dan juthat a második fordulóba a romániai elnökválasztáson, amelynek első, újból kiírt fordulóját vasárnap tartották.
Egyetlen személy, egy várandós nő maradt kórházban vasárnap estére a konstancai vonatbaleset érintettjei közül.
Megsérült vasárnap egy turista a Torockó melletti Székelykő Nagyárok nevű részén, ugyanazon a túraútvonalon, ahol egy nappal korábban egy másik kiránduló megsérült.
Már csak kevesebb, mint két óra van hátra a megismételt elnökválasztás első fordulójából. A szavazókörzetek – külföldön és belföldön egyaránt – romániai idő szerint 21 órakor zárnak.
A Hargita Megyei Választási Iroda szóvivője, Adrian Pănescu tájékoztatása szerint a megyében összesen 2089 kérvényt nyújtottak be mozgóurna igénylésére, ezek közül 350-et egészségügyi intézményekben ápolt személyek adtak le.
A száraz növényzet és kidőlt fatörzsek kaptak lángra Balánbányán, az Egyeskő térségében.
Két vonat összeütközött vasárnap a konstancai vasútállomáson. Hét sérültet szállítottak kórházba eddig.
szóljon hozzá!