Péter Ferenc. Szerinte közös stratégiák, kapcsolódási pontok szükségesek a fejlesztésekhez
Fotó: Sándor Csilla
Újra meghallgatva a repülőtér felújításában résztvevő szakértők véleményét, fenntartom korábbi álláspontomat, hogy bármennyire is szeretnénk túllenni a felújításon, nem sürgethetjük a munkálatokat, mert ez a minőség kárára menne – nyilatkozta lapunknak adott interjújában Péter Ferenc. A Maros Megyei Tanács RMDSZ-es elnöke azt is elmondta, hogy a nagyvárosi övezet érdekében szeretne eredményesen együttműködni Dorin Florea marosvásárhelyi polgármesterrel.
2018. február 14., 12:182018. február 14., 12:18
2018. február 14., 12:212018. február 14., 12:21
– Ha valahogy befejeződik a repülőtéri kifutópálya felújítása, ezzel az 53 millió lejes beruházással a repülőtér nagyot lép, ám mégis csak az origó pontig jut vissza. Milyen fejlesztések következnek, ahhoz, hogy innen fejlődni kezdjen?
– Már azt is nagy sikernek tartom, hogy a kifutó újjáépítésére kiírt közbeszerzési eljárást szerencsére egyetlen cég sem óvta meg, így a munkálatokat sikerült időben elkezdenünk.
Újra meghallgatva a repülőtér felújításában résztvevő szakértők véleményét, fenntartom korábbi álláspontomat, hogy bármennyire is szeretnénk túllenni a felújításon, nem sürgethetjük a munkálatokat, mert ez a minőség kárára menne. Sokan azt sem értették, hogy egyúttal miért nem hosszabbítottuk meg a kétezer méteres pályát. Az új munkálat új tervet és számos jóváhagyást igényelt volna, ami újabb egyéves csúszást jelentett volna.
Csak halkan jegyzem meg, hogy a tavaly nem volt zárva a reptér, mint ahogy egyesek híresztelték; mintegy 560 gép szállt le és fel Vidrátszegről. Kis, többnyire magán gépekről, illetve charter járatokról van szó. A következő lépés a területrendezési terv megrendelése, ennek alapján döntünk a következő fejlesztésekről. Egy biztos: köztük van a kifutó meghosszabbítása is. Sajnos a fejlesztési stratégiában Marosvásárhely előtt csak 2022 után nyílnak meg az uniós források, ezen is szeretnénk változtatni.
– A tavaly végre sikerült aszfalton eljutni Erdőszentgyörgytől Hargita megye határáig. Az idén is lesz folytatása a két megye közúti összekapcsolásának?
– Most már a Hargita megyei kollégákon a sor, hogy leaszfaltozzák az Erdőszentgyörgy és Székelykeresztúr közötti út hátramaradt mintegy három kilométeres szakaszát, ha ezt megtették, akkor tényleg összekapcsoltuk a két megyét. De ez még mindig csak a negyedik aszfaltozott megyehatár. Az idén nekiállunk a Sóvárad és Siklód közötti, szinte járhatatlan szekérút előtanulmányainak az elkészítéséhez, hogy a jövőben ezt is kövezzük, illetve aszfaltozzuk le. Egy másik kapcsolódási ponton, Bözöd és Gagy között is minél közelebb szeretnénk kerülni egymáshoz az aszfaltcsíkkal. Az idén még nem jutunk el egészen a megyehatárig, de azt a hiányzó néhány kilométert lekövezzük, úgy, hogy végre járható legyen. Hamarosan kiírjuk a versenytárgyalást a Székelyvéckét Magyarzsákoddal és Újlakkal összekötő út korszerűsítésére, mint ahogy az Erked–Szederjes–Székelyderzs útra is. A Görgény-völgyi, Laposnya felé vezető útnak is folyik a telekelése, amint ezzel végeztünk, megrendeljük a megvalósíthatósági tanulmányt. Itt Szászrégent szeretnénk összekötni Gyergyóremetével, ha ez sikerül, akkor Marosvásárhely is közelebb kerül a Gyergyói-medencéhez. Ugyanígy a többi környező megyével is prioritást jelent az összekapcsolás.
– A négyéves liberális vezetés mindenféle velejárója után, 2017-ben önnek mennyire sikerült Maros megyét visszahelyezni Székelyföld térképére?
– Nagyon sok olyan programot élesztettünk újra Hargita és Kovászna megyével közösen, amely négy éven keresztül lanyhulni vagy akár kimaradni látszott. A Székelyföldi Napokon kívül számos más kulturális, társadalmi programban, tevékenységben vettünk részt. Ismét állandósult a három megye elnöke közötti kapcsolat, rendszeressé váltak a szakembereink közötti tapasztalatcserék és egyeztetések. Hasznosak ezek a találkozók, mert közösek a gondjaink, így mindannyiunknak van mit tanulnia a másiktól.
– Szovátai polgármesterként hatalmasat lendített Székelyföld legismertebb fürdőjén. Maros Megye Tanácsának elnökeként van-e elképzelése arról, miként lehetne a térség idegenforgalmát felélénkíteni?
– Elképzelésem van, hogy sikerül-e megvalósítani, az már számos más tényezőtől is függ. Azt tudom, hogy jelentős növekedéssel kell számolnunk. Egyrészt a hazai idegenforgalmon lendíthet nagyot a tervezett üdülési utalványok bevezetése. Másrészt a nyugatiak egyre inkább kezdik felfedezni Közép-Kelet Európát és ennek részeként Romániát. Van, aki biztonsági okok miatt választ minket, van, aki csak egyszerűen kíváncsiságból. Az lenne az ideális, ha a helyzetet kihasználva, nekünk is sikerülne olyan beruházásokat eszközölni, amelyek minél több vendéget vonzanának a térségbe. Köztudott, hogy a turizmus szorosan kötődik az infrastruktúra állapotához. Ezért ragaszkodom a repülőtér fejlesztéséhez, ezért drukkolok az autópálya megépítésének.
Bízom a kastélyturizmus beindulásában, mint ahogy remélem, hogy a kormány nem csak tervezi, hanem meg is építi a tavalyi kormányhatározatban szereplő szovátai új, mezőhavasi síparadicsomot és a Rakottyás övezetébe elképzelt élményfürdőt. A megyei tanács sem ül tétlenül; létrehoztuk a Visit Mureș Egyesületet, melynek célja minél több turisztikai kiállításon, vásáron igényes és látványos anyagokkal népszerűsíteni a megyét.
– Marosvásárhely polgármestere, Dorin Florea szinte soha nem tudott konstruktív viszonyt kialakítani az éppen soros megyeitanács-elnökökkel. Önnek több szerencséje van? Ha igen, ez miként válhat az itt élő emberek javára?
– Úgy érzem, mindketten nyitottak vagyunk az együttműködésre. Nem azért vagyunk abban a pozícióban, amelybe kerültünk, hogy vitatkozzunk, hanem azért, hogy megoldásokat keressünk. Már az első találkozásunkon arról biztosítottam, hogy minden egyes olyan projektet, amely Marosvásárhely és a megye javát szolgálja, támogatok. Ilyen például a nagykórház közelébe tervezett emeletes parkoló vagy a nagyvárosi övezet működtetésére létrehozott egyesület ügye. Az egészségügyi intézmény környékén átadtuk a telket a városházának, a metropolisz-övezet szervezetében pedig társelnöki tisztséget ajánlottunk a megyeszékhely polgármesterének. Remélem, ezáltal sikerül kimozdítanunk a nagyvárosi övezet kérdését a holtpontról, és közös stratégiák kidolgozása által tudjuk fejleszteni a térséget.
– Az RMDSZ színeiben megválasztott megyei-tanácselnökként van-e elképzelése arról, hogy egy ilyen frontvárosban és frontmegyében miként lehet ellensúlyozni a borítékolhatóan magyarellenes hangulatkeltéssel is járó centenáriumi évet?
– Míg a megyetábla körül kirobbantott műbotrány alkalmával azt láthattuk, hogy egyesek szégyenletes és a román centenáriumi évhez méltatlan módon, magyarellenes üzenetekkel próbálnak politikai tőkét kovácsolni, nekem, nekünk egészen más elképzeléseim vannak. Az RMDSZ-nek van egy programszerűen meghirdetett akcióterve, 1000 év Erdélyben, 100 év Romániában, melynek alapján meg kell keresnünk azokat a kapcsolódási pontokat, melyek a két népet összekötik. Ugyanakkor fel kell mutatnunk azokat az értékeket, amelyekre mindmáig büszkék lehetünk, és amelyek nélkül Erdély szegényebb lenne az itt élő magyarság nélkül.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
szóljon hozzá!