Paráznaság, bujaság, házasságtörés a régi székelyeknél

Nem kis önérzetességgel állapította meg eleinkről szólva Cserei Farkas, hogy „testi vétkeknek szennyével őket mocskolni” nem lehetett. Pedig a paráznaság már az ő idejében is létezett, és e tekintetben a székelyek sem voltak katolikusabbak a pápánál.

Kocsis Károly

2025. február 01., 21:042025. február 01., 21:04

2025. február 04., 12:052025. február 04., 12:05

•  Fotó: Képeslap az első világháború idejéből

Fotó: Képeslap az első világháború idejéből

Nem kis önérzetességgel állapította meg eleinkről szólva Cserei Farkas, hogy „testi vétkeknek szennyével őket mocskolni” nem lehetett. Pedig a paráznaság már az ő idejében is létezett, és e tekintetben a székelyek sem voltak katolikusabbak a pápánál.

Kocsis Károly

2025. február 01., 21:042025. február 01., 21:04

2025. február 04., 12:052025. február 04., 12:05

Ezt egyébként maga a nagyajtai előnevű, de csíkrákosi születésű (1719) bölcselettudor is elismeri közvetve, hiszen a tizenkét évvel a halála után, 1800-ban kiadott, A magyar és székely asszonyok törvénye című gyűjteményében részletesen tárgyalja ezt a kérdéskört. Tehát az ő korában, no meg annak előtte is elő-előfordult oly dolgokra való vetemedés,

„melyekből nem egyéb hasznukat, hanem erejüknek romlását, elméjüknek homályosodását, bátor szívűknek félelemre való hanyatlását várhatták” elkövetői

(némileg aktualizált helyesírással idézzük, nehogy félreértse valaki). Még akkor is, ha „kivált fehérnépeinknek régi szép öltözetében rést sem lehetett találni, melyen a feslettségnek csak tekintetei is beférkőzhettek volna tisztátalan gondolatokban való mulatozásokra.” Márpedig ilyen rések időnként keletkeztek, másképp nem kellett volna szabályozni a vele járó büntetéseket.

Ez utóbbiak tükrében Csereit manapság minden bizonnyal hímsovinisztaként bélyegeznék meg, hiszen

sokkal nagyobb, egyenesen a „legutálatosabb véteknek” tartja az asszonyok házasságtörését férjeik megbicsaklásához képest, és ezért szerinte az elbírálásuk sem az egyenjogúság elvén történhet.
Csoda-e, ha még a jegyző felesége is megbotlott?

Csoda-e, ha még a jegyző felesége is?

Fotó: Képeslap az első világháború idejéből

Ezt szépen meg is magyarázza, mondván, „nagyobb és több rosszak szoktak az országban történni az asszonyoknak e színű gonoszságai miatt, s gyalázatosabb is az ő feslettségüknek emlékezete, mint a férfiakénak. De e mellett kára is a férfinak és megbántódása sokkal keservesebb az olyan idegen közösülésből, mint az asszonynak:

  • mert a férfi, ha botlik is, azzal felesége magván idegen gyümölcsöt nem készít;

  • az asszony pedig férjének igaz magvát más idegennel egybezavarja, s ha foganni talál, kétségessé teszi, melyiktől esett az, férjétől-e vagy attól, kivel ő magát gonoszul megismertette.”

Ez a logikai okfejtés aztán napjaink azon székely viccében is visszaköszön, miszerint

ha férfiember valahol ganéba lép, az könnyedén lemosható a csizmájáról, de ha netán a csizmájába kerül „idegen” szenny, azt többé nem akaródzik felhúzni a lábára.

Régi törvényeink aprólékos ismerője már-már nosztalgiázva idézi fel azokat az időket, amikor „élőfák közé vitték a házasságtörő asszonyt, s azoknak tetejét meghajtván odakötözték oly módon, hogy mikor felbocsátották, ott helyben a maguk állásába visszasiető fáknak sebessége miatt négy darabbá kellett szakadnia.” Vagy ha nem találtak alkalmas fákat a „felcsapatásra”, akkor „lovak farkára is kötözték, s úgy szaggattatták néggyé.” Nem ő említi, de

1602-ben – „másoknak példájokra és tanúságokra” – egy házasságtörő asszonyt zsákba varrva dobtak vízbe szabályos bírói ítélettel Kolozsváron.

Ez is azt igazolja, hogy a paráznaság, a házasságtörés vélhetően egyidős magával a házasság intézményével, vagyis – amiként a mondás tatja – a kurválkodás a civilizált emberrel, és hiába léptek fel ellene a legnagyobb szigorral, ez nem alakult másként Erdélyben, Székelyföldön sem.

A gyergyószentmiklósi Csíky-kertben, 1914-ben (Fortepan/Asztalos András)

A gyergyószentmiklósi Csíky-kertben, 1914-ben (Fortepan/Asztalos András)

Fotó: Fortepan/Asztalos András

Cégéres vétkek

Már Bethlen Gábor fejedelmünk idején az 1619-es fehérvári országgyűlés

a cégéres vétkek közé sorolja a házasságtörést, amiért elkövetőjének – akárcsak a gyilkosoknak! – halállal kell lakolnia, a nőtlen paráznákat pedig megvesszőzték.

Az 1640. évi országgyűlésen ezt ugyan megpróbálták annyival enyhíteni, hogy „ha nőtlenek egymást elveszik, meg ne pellengéreztessenek”, ám I. Rákóczi György a református egyház hatáskörébe utalta annak eldöntését, „kinek kedvez, és kinek nem.” Az 1658-ban kiadott, Approbatae Constitutiones néven közismert erdélyi törvénygyűjteménybe végül ez a változat került be:

Idézet
A nős parázna személyek halállal büntettessenek, a nőtlenek pediglen ne bírsággal, hanem vesszővel... és annak utána ecclesiát követni tartozzanak... de ha egymást elveszik, meg ne vesszőztessenek, hanem ecclesiát tartozzanak követni.”

Az eklézsiakövetés abból állt, hogy a fekete kendővel letakart vétkesnek, miután két héten át minden reggeli és esti prédikáció idején ott állt a templomajtóban,

a vasárnapi istentisztelet alatt az e célra rendszeresített fekete széken kellett ülnie vagy „szégyenkövön” állnia a templomban, hangosan bevallania a bűnét, érte bűnbocsánatért esedeznie.

A közösség színe előtti vezeklés eme formájának kötelező jellegét II. József eltörölte ugyan, de – amint a jogi néprajzban jártas Tárkány Szűcs Ernő írja a Magyar néprajzi lexikonban – még a múlt század derekán is alkalmazták Erdély némely vidékein. Sőt, nem nyilvánosan ugyan, és némileg egyszerűbb formában, pénzbüntetéssel összekapcsolva, ma is szokásban van!

Aki ennek nem vetette alá magát, azt mind az egyházból, mind a közösségből kiközösítették. Barabás László néprajzi gyűjtőnek még gyermekkorában mesélte egy idős presbiter, hogy „élt Siklódon egy Eszter nevű híres parázna nőszemély. Ki volt az egyházból teljesen közösítve. Előbb eltiltották az úrasztalától, majd eltiltották a templomba járástól. Azután ítéletet hoztak, ha így viselkedik, haját levágva kikergetik, kiűzik a faluból.” Itt jegyezzük meg, hogy

a 18. század végi jogértelmezésben a paráználkodót (férjes asszonyt, özvegyet, házasembert) azért igyekeztek megkülönböztetni „a testével rútul kereskedő” szajhától vagy bujálkodótól.
Az utolsó erdélyi (európai?) boszorkányégetés Marosvásárhelyen volt 1753-ban, amikor Farkas Borbála szenvedett kínhalált máglyán. Az eseményt 2017 októberében, művészi performansz keretében „megismételték” az egykori vármegyeháza udvarán

Az utolsó erdélyi (európai?) boszorkányégetés Marosvásárhelyen volt 1753-ban, amikor Farkas Borbála szenvedett kínhalált máglyán. Az eseményt 2017 októberében, művészi performansz keretében „megismételték” az egykori vármegyeháza udvarán

Fotó: Antal Erika

Boszorkányok praktikái

A régi falutörvényeket, periratokat böngészve szembeötlik, a paráznaság vétke nem egyforma súllyal esett latba, ha nők, illetve férfiak követték el, pedig a „nincsen kurva lator nélkül” aforizma bizonyára nem új keletű. Ezzel magyarázható eme bűncselekmény fogalmának a boszorkánysággal való keveredése is, ugyanis a teremtés koronájáról nem lehetett olyasmit feltételezni, hogy magától csak úgy kalandba bocsátkoznék, ha nem valamiféle bájitallal, titkos trükkel veszik rá arra, akarata ellenére. Aztán könnyebb volt valakit máglyára küldeni, mint a másik fél esendőségét firtatni, mint történt az – vélhetően utoljára – 1753-ban Marosvásárhelyen.

Schram Ferenc néprajzkutató a boszorkánysággal vádoltak számát 1500–1600-ra becsülte a Magyar Királyság területén, és mintegy harminc százalékukat meg is égették; 500–800 közöttire tehető azoknak a száma, akinek az iratai még nem ismeretesek. A boszorkányüldözés 1565–1756 között érte el tetőpontját, amikor 554 egyént fogtak perbe, 151 sorsáról semmit sem tudunk. A fennmaradó 403 vádlott közül legalább 169 végezte máglyán az életét, 23-at lefejeztek, egyet vízbe fullasztottak, ugyancsak egyet pedig agyonvertek. A többieket részint kiűzték a megyéből, részben felmentették. Az írott forrásokban fennmaradt legrégibb boszorkányper Kolozsváron folyt le 1565-ben, de a szöveg fogalmazása arra enged következtetni, hogy voltak előzményei: a boszorkánysággal vádolt Botzi Klára megégetését ugyanis a „szokott helyen” rendeli el a tanács. Háromszékről már az 1608-as esztendőkből is találunk boszorkányokra vonatkozó utasításokat, az utolsó székelyföldi boszorkányperre vonatkozó adatok Zetelakáról származnak 1766-ból. Ezt követően báró Bruckenthal Sámuel, Erdély kormányzója kieszközölte, hogy a jövőre nézve az ily perekben végrehajtás előtt a bécsi udvarhoz lehessen fellebbezni.

•  Fotó: Kocsis Károly

Fotó: Kocsis Károly

A csíkszentimrei Szakács Katáról is azt állították 1702-ben, hogy „boszorkányol és paráználkodik”, Sepsibodokon egy máshonnan odaköltözött jobbágyasszony bolondította meg férfiakat valamiféle bájitallal, legalábbis az ellene felhozott vádak szerint – derül ki az Imreh István által összegyűjtött székely falutörvényekből. Az ugyancsak háromszéki, egyébként

nemesi ranggal büszkélkedő Benkő Anna bűne csupán annyi volt, hogy elvált asszonyként hagyta a nős Apor József uramat nála vigasztalódni, mégis mekkora perpatvar kerekedett ki ebből az 1750-es években!

Négy helyszínen (Kovászna, Karatna, Peselnek, Altorja) 316 tanút hallgattak ki, akiknek 34 kérdést tettek fel a báró Apor Péter, a Metamorphosis Transsylvaniae szerzője által családi érdekből indított eljárás során. A kor normái szerint

nem föltétlenül erkölcsös életvitelt folytató vádlottat előbb börtönbe vetették, mondván, csakis boszorkányos praktikákkal csavarhatta el Háromszék főkirálybírája fiának fejét, végül felmentették.
•  Fotó: Kocsis Károly

Fotó: Kocsis Károly

Persze előfordult olyan is, amikor az asszony tényleg rászolgált volna, no nem a tűzhalálra, de egy keményebb feddésre mindenképp. Például, ha aközben osztotta meg más férfival az ágyát, és – horribile dictu! – szült gyereket, miközben az ura hosszú hónapok óta éppen háborúzott valahol, vagy rabságban sínylődött. És ilyesmire bőven kínáltak alkalmat Erdély vérzivataros évszázadai, különösen a 17. század második felében vagy a határőrség intézményének erőszakos bevezetése után. A később Sepsiszentgyörgybe olvadt Szemerján például

nem sok házasságtörést, válást jegyeztek fel a 17., 18., 19. században, viszont a török, majd a napóleoni háborúk idején a törvénytelen gyermekek száma „elég szép számú volt”.

1790-ben Csíkszeredában vajon miért kellett elrendelni, hogy az ezred kivonulása után „a tiszt uraktól hátra maradott szolgálók, gazdasszonyok, azoknak nem igaz házasságból esett bitangjokot a tiszti quartélyházból” tiltsák ki?!

•  Fotó: Kocsis Károly

Fotó: Kocsis Károly

Az 1916-tól a magyar királyi 4. honvéd tábori ágyús ezred katonájaként a román fronton szolgáló Vágovits Gyula (1895–1986) harctéri naplójában idézte fel a szifilisz terjedése kapcsán: az egyik székelyföldi települést „kora reggel katonaság vette körül, és mindenkinek a helyszínen rögtönzött orvosi vizsgálatnak kellett magát alávetni 14 évtől felfelé, nemre való tekintet nélkül.

Az 1739 lakost számláló községben mindössze egy 16 éves csúnya lánykát találtak, mint szüzet, de ez is púpos volt. A betegeket azonnal Kolozsvárra utalták.

Az egyik falu bevonult jegyzőjének fiatal felesége is odakerült…” Milyen kár, hogy a község nevét nem árulta el!

Amikor a családfő a futtató

Mielőtt Cserei Farkas hibájába esnék, gyorsan teszem hozzá: azért a férfiakból sem kellett kettő!

Olyan elvetemültek is bekerültek a periratokba, akik maguk kényszerítették szajháskodásra feleségeiket, nem egy esetben lányaikat, vagy legalábbis szemet hunytak felette!

Mint például Falábú János, aki a kocsmáját dobta fel az ilyen légyottok lebonyolítására, és Kata nevű lánya felett Somosdi Mihály úgy összeverekedett Csiszár Istvánnal, hogy 1633-ban per lett belőle Marosvásárhelyen – így szerzett róla tudomást György Árpád Botond egyetemi tanársegéd (lásd a Korunk 2022. júliusi számában megjelent dolgozatában).

Még mindig a nápolyi tortúra-múzeumban: így büntették a paráznaság elkövetőjét

Még mindig a nápolyi tortúra-múzeumban: így büntették a paráznaság elkövetőjét

Fotó: Kocsis Károly

A házasságban lévők esetében általában mindkét fél szigorú büntetést szenvedett, a „megtévedt presbiter” pedig, merthogy ilyen is akadt, annak kétszeresét. Madar Ilona írja a Sóvidék vallásosságát feldolgozó munkájában: „A nős paráznák egy hétig feljártak a templom ajtajába, de csak vasárnap álltak az Úrasztala elé.

Idézet
Akik többször vétettek a házasság törvénye ellen, többször kellett végigszenvedniük a templomajtót és a templombeli megszégyenülést. Három vétség után már örök kitiltás járt a templomból és az Úrasztalától. S ez maga után vonta a szamártemetésre való ítéltetést, néha a községből való kivetést is.”

A templomajtóban való álldogálásnál azonban még mindig elviselhetőbb volt a kaloda. Amiképp a szabályozás előírta, hogy

„büszkeségből, bosszúságból, részegségből elkövetett bűnök esetén..., valamint: hitszegők, paráznák, hitetlenül élők, templomkerülők a falusi bírák által kalodába vettessenek, és amíg a gyülekezet a templomból ki nem jön, ott tartassanak.”

Piroska József Küsmöd évszázadai című monográfiájában olvastuk, hogy a falunak Kalodaszeg nevű utcája is van.

Idézet
Nem az örömszerzés, hanem a megszégyenítések, a testi büntetések színhelye volt, a kalodázásoké”

– magyarázza. Nos, többek között az ilyesfajta megszégyenülések elkerülése végett is tartották sokan hasznosnak a bordélyházak későbbi megjelenését, de ezekről majd a következő részben!

Boszorkányégetés ábrázolása a nápolyi tortúra-múzeumban

Boszorkányégetés ábrázolása a nápolyi tortúra-múzeumban

Fotó: Kocsis Károly

Boszorkány és hóhérja (panoptikum) a szilvásváradi börtönmúzeumban

Boszorkány és hóhérja (panoptikum) a szilvásváradi börtönmúzeumban

Fotó: Kocsis Károly

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 19., szombat

Miért hallgattak el a harangok nagycsütörtökön?

Nagycsütörtöktől nagyszombatig elnémulnak a harangok a katolikus templomokban – de vajon miért? A „harangok Rómába mennek” mondás mögött évszázados hagyomány húzódik, a kérdés megválaszolásában Tamás Barna székelyudvarhelyi plébános segített.

Miért hallgattak el a harangok nagycsütörtökön?
2025. április 19., szombat

Már nyílnak a sztyeppei bazsarózsák

Idén április 16-án nyílt ki Mezőzáhon az első sztyeppei bazsarózsa, és a húsvéti ünnepek alatt, valamint a tavaszi vakációban is meg lehet látogatni a rezervátumot.

Már nyílnak a sztyeppei bazsarózsák
Már nyílnak a sztyeppei bazsarózsák
2025. április 19., szombat

Már nyílnak a sztyeppei bazsarózsák

2025. április 19., szombat

Útlezárásokkal jár a nagyszombati körmenet és a húsvéti ételszentelés Csíkszeredában

Útlezárásokat léptetnek érvénybe Csíkszeredában a nagyszombat esti körmenet idejére, továbbá a húsvétvasárnap reggel kezdődő szabadtéri ételszentelés és alatt – közli a csíkszeredai városvezetés.

Útlezárásokkal jár a nagyszombati körmenet és a húsvéti ételszentelés Csíkszeredában
2025. április 18., péntek

A szenvedéstörténettől a feltámadás öröméig – így készült a csíkszentkirályi Passióról szóló filmünk

Nemcsak vallásos, hanem közösségi élményt is nyújt a virágvasárnapi Passió előadására való készülés, a szenvedéstörténetet 2022 óta évente bemutatják a csíkszentkirályi plébániaudvarban. Idén csatlakozott a csapathoz a Médiatár stábja is.

A szenvedéstörténettől a feltámadás öröméig – így készült a csíkszentkirályi Passióról szóló filmünk
2025. április 18., péntek

A fogyasztóvédelem szerint Hargita megyében nincsenek nagyobb kihágások

Ellenőrzéseket végez húsvét apropóján a fogyasztóvédelem. A boltok mellett turisztikai egységekre is kiterjednek az ellenőrzések. Hargita megyében nagyjából rend van szakhatósági szempontból – tudtuk meg a fogyasztóvédelem megyei vezetőjétől.

A fogyasztóvédelem szerint Hargita megyében nincsenek nagyobb kihágások
2025. április 18., péntek

Befejezettnek tekintik az áprilisi nyugdíjak és segélyek idő előtti kézbesítését

A Román Posta pénteken közölte, hogy befejezte az áprilisi nyugdíjak, a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz), a gyermekgondozási díj és más szociális juttatások idő előtti kézbesítését.

Befejezettnek tekintik az áprilisi nyugdíjak és segélyek idő előtti kézbesítését
2025. április 18., péntek

Szörnyű tragédia nagypéntekre virradóan: bennégett egy utas a kamionnal ütköző személyautóban

Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóan történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.

Szörnyű tragédia nagypéntekre virradóan: bennégett egy utas a kamionnal ütköző személyautóban
2025. április 18., péntek

Villámlás és záporeső okozhat bosszúságot nagypénteken

Légköri instabilitásra figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdélyre, a Bánságra, Körösvidékre, Máramarosra, Olténiára, Munténia nyugati részére és a hegyvidéki területekre.

Villámlás és záporeső okozhat bosszúságot nagypénteken
2025. április 18., péntek

Szinte megvolt a 30 fok Székelyföldön nagycsütörtökön

Nemcsak a múlt héthez képest, hanem úgy általában véve különösen meleg volt tegnap. Az országban több helyen 30 fok feletti értéket mértek, és hajszál híján Székelyföldön is elértük a 30-at.

Szinte megvolt a 30 fok Székelyföldön nagycsütörtökön
2025. április 18., péntek

Lakásbetörések elkövetőit fogták el Maros megyében

Több lakásbetörés és lopás gyanúsítottjait azonosította a rendőrség Maros megyében: a hatóságok szerint az elkövetők nemcsak belföldön, hanem külföldön is követhettek el bűncselekményeket. A gyanúsítottakat őrizetbe vették.

Lakásbetörések elkövetőit fogták el Maros megyében