A B kategóriás műemléknek számító házak az összeomlás szélén állnak
Fotó: Haáz Vince
Pályázatot hirdetnének, hogy megoldásokat találjanak a marosvásárhelyi Margaréta utcai műemléképületek rendbetételére. Az erről szóló határozattervezetet Tatár Lehel tanácsos nyújtotta be, csütörtökön szavaznak is róla az önkormányzati képviselők.
2018. november 26., 22:082018. november 26., 22:08
Noha idén is – akárcsak előző években – 35 ezer lejt hagyott jóvá a marosvásárhelyi önkormányzat a Margaréta utcai házak felújításának elkezdésére, látható előrelépés nem történt. A valamikori Székely és Réti Bútorgyár két, B kategóriás műemléknek számító irodaház felújítása évente legalább egyszer, de van, hogy több alkalommal is napirendre kerül a helyi tanácsban. Az elmúlt 4–5 évben a helyi költségvetésben pénzt is rendeltek ehhez az elképzeléshez, előrelépés mégsem történt.
Közben az épületeket az idő vasfoga pusztítja. Mint megkeresésünkre Soós Zoltán, a Maros Megyei Múzeum igazgatója elmondta, ő többször is szorgalmazta, hogy legalább a még lábon álló épületet mentsék meg, hiszen jó helyen van, és ki lehetne használni. Mivel az épületek a Víkendtelep közelében találhatók, akár turisztikai tájékoztató központot vagy más közhasznú irodákat is létre lehetne hozni bennünk.
– foglalta össze a múzeumigazgató.
Fotó: Haáz Vince
Most Tatár Lehel, a Szabad Emberek Pártjának (POL) fiatal tanácsosa, aki jelenleg a kolozsvári műépítészeti egyetemen tanul, kezdeményezte, hogy írjanak ki egy pályázatot a Margaréta utcai műemléképületek megmentésére és rendeltetésük megtalálására. Véleménye szerint a pályázat során többféle lehetőség merülne fel az épületek megmentésére, ugyanakkor
Tatár Lehel azt szeretné, hogy a szakszerű felújítás mellett a műemléképületeket újra bekapcsolják a város körforgásába. Jelentős díjakkal bátorítaná a szakembereket a pályázaton való részvételre: az első helyezett 50 ezert lejt nyerne, a második 10 ezer, míg a harmadik 5 ezer lejes összeget. Amennyiben javaslatát elfogadják és kiírják a pályázatot, ennek a határideje jövő év februárjában lenne.
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
szóljon hozzá!