A környezetszennyezés visszaszorítása a zöld megállapodás része
Fotó: Haáz Vince
Akár 400 millió eurót is lehívhat Maros megye az Európai Bizottság Méltányos Átállást Támogató Alapjából, ha olyan irányvonalakkal jelentkezik, amelyek megfelelnek a pályázati kiírásnak: például csökkentik a szén-dioxid-kibocsátást, munkahelyeket teremtenek, a munkanélküliek szakmai tovább- és átképzésre fektetik a hangsúlyt.
2021. május 11., 12:352021. május 11., 12:35
2021. május 11., 13:372021. május 11., 13:37
Az Európai Bizottság Méltányos Átállást Támogató Alap (MÁTA) az európai zöld megállapodás részeként jött létre és az a célja, hogy azokat a régiókat támogassa, ahol át kell alakítani az energiarendszereket, a nagyobb ipari létesítményeket, hogy látványosan csökkenjen a szén-dioxid.
A európai bizottság döntése alapján Románia 2,4 milliárd eurós támogatást hívhat le, ha időben elkészíti a méltányos átállást támogató tervet, felvázolva azokat az irányvonalakat, amelyek hozzájárulnak a környezetszennyezés és az üvegházhatás visszaszorításához, illetve a klímasemlegességhez. Romániában hat megye pályázhat a MÁTA alapra, többek között Maros megye is, miután felkerült arra a hat megyét tartalmazó listára, amelyen elsősorban a szénbányászattal foglalkozó régiók vannak, de más olyan megyék is, ahol az ipari létesítmények miatt magas a szén-dioxid-kibocsátás. Maros megye a radnóti hőerőműnek és a marosvásárhelyi vegyipari kombinátnak köszönhetően került fel erre a nemkívánatos jegyzékre.
A Fokusz Ökó Központ vezetője, Hajdú Zoltán is tagja annak a megyei bizottságnak, amelynek feladata, hogy egyeztetések során megfogalmazza azokat az irányvonalakat, amelyek alapján a megyében meg szeretnék valósítani a szén-dioxid-kibocsátás visszaszorítását. A Székelyhon érdeklődésére a környezetvédelmi szakember elmondta,
„Az alap célja, többek között, olyan vállalkozások létrehozása, amelyek alkalmazni tudják azokat az embereket, akik a nagy környezetszennyező cégek tevékenységének a visszaszorítása, megszűnése esetén elveszítik állásaikat. Itt nincs konkrétan szó arról, hogy a magánkézben levő vegyipari kombinátot be lehessen zárni, de arról igen, hogy ha majd nem tudja teljesíteni a legújabb és egyre szigorodó uniós környezetvédelmi követeléseket, és emiatt munkaerő-elbocsátást kezdeményez, akkor a munka nélkül maradt emberek legyen hova elhelyezkedjenek. De ez a munkacsoport, vagyis a civil, állami és magszféra képviselőinek találkozása jó alkalom kellene legyen arra is, hogy végre pontosan lássuk, mennyire szennyez a vegyipari kombinát, mennyi szén-dioxidot bocsát ki, pontosan ki és hogyan végzi erről a méréseket. Jó lenne, ha az illetékes állami szervek végre erről is pontos kimutatást tudnának közzétenni, vagy akár nyilvános mérőműszereket helyeznének el, hogy mindannyian lássuk, mennyire környezetszennyező a vegyipari kombinát” – fejtette ki Hajdú Zoltán.
Maros Megyei Tanácsa részéről a MÁTA alap kapcsán létrehozott bizottságot Magyarossy Andrea képviseli. Mint tőle megtudtuk, az európai bizottság kinevezett egy szakértői céget, amely támogatást nyújt a megyéknek a vállalható és a kiírásoknak megfelelő tervek kidolgozásában. „A megyei tanács honlapján
Május végéig kell összegezzük a főbb irányvonalakat, amelyek mentén Maros megyében meg lehet valósítani a méltányos átállást. Nem konkrét projektek kellenek még, ezek kidolgozására a későbbiekben kerül sor” – mondta.
Sok romániai alkalmazott nemcsak a pénz, hanem a lelki nyugalom miatt váltana munkahelyet. Egy friss felmérés szerint többségük elégedetlen a jelenlegi fizetésével, és komoly pszichés nyomás nehezedik rájuk.
Az elnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében rámutatott, Romániának van jövője, és ez nem 20-30 év múlva, hanem várhatóan 2-3 évig tartó korrekciós időszak lejártával érezhető lesz.
Egy 32 éves motoros életét vesztette, és egy 15 éves fiatalkorú megsérült egy súlyos közúti balesetben szombat hajnalban a Kolozs megyei Magyarkapus településen.
Több útszakaszon is forgalomkorlátozásokra kell számítani Maros és Hargita megyében, az ott zajló útjavítási munkálatok miatt, a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP) tájékoztatása szerint.
Szombaton 1200 küldött részvételével rendkívüli tisztújító kongresszust tart a parlament épületében a Nemzeti Liberális Párt (PNL).
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz arról biztosította Ilie Bolojan miniszterelnököt, hogy jómaga és pártja „szemrebbenés nélkül” támogatják a második deficitcsökkentő csomag részét képező, pénteken bejelentett reformokat.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
szóljon hozzá!