
Fotó: Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ
Ingyenes online pályaorientációs tréningsorozatot tartott a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ és a Magok Egyesület, amelynek célja a helyi tanulók fejlesztése volt. A programban közel hetven középiskolás diák vett részt.
2020. november 25., 10:362020. november 25., 10:36
Virtuális karrierépítés címmel szervezett online pályaorientációs képzést diákoknak a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ (SZÉK) és az azt lebonyolító Magok Egyesület, amelyen mintegy hetven középiskolás diák vehetett részt ingyenesen, Székelyudvarhely Megyei Jogú Város támogatásával. A projekt fő célja középiskolások pályaválasztási döntésének elősegítése volt.
„Életpályánk életünk végéig tart, ez idő alatt újra és újra döntési helyzetekbe kerül(het)ünk, és ez nagyon sok esetben teher, hiszen számtalan szempontot kell mérlegelni ahhoz, hogy utólag ne bánjuk meg döntéseinket. Ebben a tehermentesítésben, mérlegelésben próbáltunk segíteni a középiskolásoknak” – fogalmazott lapunknak Szabó Attila tréner, a SZÉK kommunikációs és felnőttképzési osztályvezetője.
Szabó Attila elmondta, hogy a képzésen a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Gimnázium, az Eötvös József Mezőgazdasági Szakközépiskola, a Kós Károly Szakközépiskola és a Tamási Áron Gimnázium tizenegyedikes diákjai vettek részt. A projekt tulajdonképpen három pilléren állt, amelyek közül az első az online pályaorientációs tréning volt. Ennek részeként a tréner és Varga Andrea tanár-pszichológus egyebek mellett arról beszélgettek a diákokkal, hogy miért fontos a jövőről való tudatos gondolkodás és az önismeret. Vázolták azt is, hogy formai és tartalmi szempontból hogyan kell egyedi önéletrajzot és motivációs levelet írni, de az állásinterjúra való felkészüléshez is tanácsokat adtak, kitérve a verbálitásra és a testbeszédre is.
A program fontos részét képezték ugyanakkor a szakmabemutató kisfilmek is, amelyekkel a nyomdaipari, a marketing és az agráriumbeli tevékenységeket szemléltették. „Olyan kisfilmekről van szó, amelyek hitelesen mutatják be az adott szakma nehézségeit és szépségeit. Történik mindez olyan emberek, szakmaképviselők által, akik lelkesednek a szakmájukért, akik jó értelemben influencerek lehetnek a fiatalok majdani pályaválasztásánál” – így a tréner. Hozzátette: a helyi közösségeknek nagy szükségük van irányt mutató, értékteremtő, hivatástudattal rendelkező emberekre, akik tevékenységükön keresztül példamutató módon szolgálják a közösségünket – a kisfilmek ilyen személyeket, vállalkozásokat mutatnak be.
Fotó: Gothárd Ferenc Alpár
Nem utolsósorban azt is érdemes tudni a képzésről, hogy Veres Hanga szociológus-közgazdász egy kérdőívet is összeállított a részt vevő diákok számára, amellyel a pályaválasztási jövőképüket vizsgálta. A kutatás alaphipotézise, hogy a tizenegyedik osztályos diákok még nem tudják, hogy milyen szakmában szeretnének dolgozni, csupán azt, hogy valahol szeretnének továbbtanulni. Pályaválasztási attitűdjükre inkább hatnak a kortárskapcsolatok és a média világa, mintsem szüleik tanácsai, akikhez képest képzettebbek szeretnének lenni. Céljuk, hogy önállóan és rugalmasan, tehát a 21. századi „digitális nomádként” dolgozzanak. A kutatás ezeket a feltételezéseket vizsgálta, kitérve az ideális munkahely, fizetés, foglalkozási forma és a vágyott szakmák témakörére is.
A SZÉK-nél és a projektet lebonyolító Magok Egyesületnél mindig is előnyt élvezett és élvez az oktatás, a képzés, a helyi humántőke fejlesztése. Ez kulcsfontosságú, hiszen a helyi emberek fejlődése, gyarapodása Székelyudvarhely és Székelyföld gazdasági stabilitását és fejlődését is jelenti – magyarázta Szabó Attila. Rámutatott, a szociális hatás is fontos: képzéseik jelentős szerepet játszhatnak a társadalmi lemorzsolódás és a szülőföldelhagyás megakadályozásában, a helyben való boldogulás elősegítésében.
„A középiskolások közvetlen fejlesztésén túl a projekt közvetett hatásaival is számolunk, hiszen ezen fiatalok környezetüket is befolyásolják majd azáltal, hogy a projekt tréningjei alatt szerzett ismereteket felhasználják bizonyos döntéshozataloknál és megvalósításoknál. És a pályázat által bebizonyosodott, mindez nem csupán nekünk, hanem Székelyudvarhely Megyei Jogú Városnak mint pályázatkiírónak is fontos” – jegyezte meg a tréner.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.