Fotó: Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ
Ingyenes online pályaorientációs tréningsorozatot tartott a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ és a Magok Egyesület, amelynek célja a helyi tanulók fejlesztése volt. A programban közel hetven középiskolás diák vett részt.
2020. november 25., 10:362020. november 25., 10:36
Virtuális karrierépítés címmel szervezett online pályaorientációs képzést diákoknak a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ (SZÉK) és az azt lebonyolító Magok Egyesület, amelyen mintegy hetven középiskolás diák vehetett részt ingyenesen, Székelyudvarhely Megyei Jogú Város támogatásával. A projekt fő célja középiskolások pályaválasztási döntésének elősegítése volt.
„Életpályánk életünk végéig tart, ez idő alatt újra és újra döntési helyzetekbe kerül(het)ünk, és ez nagyon sok esetben teher, hiszen számtalan szempontot kell mérlegelni ahhoz, hogy utólag ne bánjuk meg döntéseinket. Ebben a tehermentesítésben, mérlegelésben próbáltunk segíteni a középiskolásoknak” – fogalmazott lapunknak Szabó Attila tréner, a SZÉK kommunikációs és felnőttképzési osztályvezetője.
Szabó Attila elmondta, hogy a képzésen a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Gimnázium, az Eötvös József Mezőgazdasági Szakközépiskola, a Kós Károly Szakközépiskola és a Tamási Áron Gimnázium tizenegyedikes diákjai vettek részt. A projekt tulajdonképpen három pilléren állt, amelyek közül az első az online pályaorientációs tréning volt. Ennek részeként a tréner és Varga Andrea tanár-pszichológus egyebek mellett arról beszélgettek a diákokkal, hogy miért fontos a jövőről való tudatos gondolkodás és az önismeret. Vázolták azt is, hogy formai és tartalmi szempontból hogyan kell egyedi önéletrajzot és motivációs levelet írni, de az állásinterjúra való felkészüléshez is tanácsokat adtak, kitérve a verbálitásra és a testbeszédre is.
A program fontos részét képezték ugyanakkor a szakmabemutató kisfilmek is, amelyekkel a nyomdaipari, a marketing és az agráriumbeli tevékenységeket szemléltették. „Olyan kisfilmekről van szó, amelyek hitelesen mutatják be az adott szakma nehézségeit és szépségeit. Történik mindez olyan emberek, szakmaképviselők által, akik lelkesednek a szakmájukért, akik jó értelemben influencerek lehetnek a fiatalok majdani pályaválasztásánál” – így a tréner. Hozzátette: a helyi közösségeknek nagy szükségük van irányt mutató, értékteremtő, hivatástudattal rendelkező emberekre, akik tevékenységükön keresztül példamutató módon szolgálják a közösségünket – a kisfilmek ilyen személyeket, vállalkozásokat mutatnak be.
Fotó: Gothárd Ferenc Alpár
Nem utolsósorban azt is érdemes tudni a képzésről, hogy Veres Hanga szociológus-közgazdász egy kérdőívet is összeállított a részt vevő diákok számára, amellyel a pályaválasztási jövőképüket vizsgálta. A kutatás alaphipotézise, hogy a tizenegyedik osztályos diákok még nem tudják, hogy milyen szakmában szeretnének dolgozni, csupán azt, hogy valahol szeretnének továbbtanulni. Pályaválasztási attitűdjükre inkább hatnak a kortárskapcsolatok és a média világa, mintsem szüleik tanácsai, akikhez képest képzettebbek szeretnének lenni. Céljuk, hogy önállóan és rugalmasan, tehát a 21. századi „digitális nomádként” dolgozzanak. A kutatás ezeket a feltételezéseket vizsgálta, kitérve az ideális munkahely, fizetés, foglalkozási forma és a vágyott szakmák témakörére is.
A SZÉK-nél és a projektet lebonyolító Magok Egyesületnél mindig is előnyt élvezett és élvez az oktatás, a képzés, a helyi humántőke fejlesztése. Ez kulcsfontosságú, hiszen a helyi emberek fejlődése, gyarapodása Székelyudvarhely és Székelyföld gazdasági stabilitását és fejlődését is jelenti – magyarázta Szabó Attila. Rámutatott, a szociális hatás is fontos: képzéseik jelentős szerepet játszhatnak a társadalmi lemorzsolódás és a szülőföldelhagyás megakadályozásában, a helyben való boldogulás elősegítésében.
„A középiskolások közvetlen fejlesztésén túl a projekt közvetett hatásaival is számolunk, hiszen ezen fiatalok környezetüket is befolyásolják majd azáltal, hogy a projekt tréningjei alatt szerzett ismereteket felhasználják bizonyos döntéshozataloknál és megvalósításoknál. És a pályázat által bebizonyosodott, mindez nem csupán nekünk, hanem Székelyudvarhely Megyei Jogú Városnak mint pályázatkiírónak is fontos” – jegyezte meg a tréner.
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
A kormány deficitcsökkentő intézkedései részeként növelni fogja szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díját.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Az alkotmánybíróság ügyvivő elnöke csütörtökön pontosítani kívánta, hogy a mandátuma végéhez közeledő három alkotmánybíró egyike sem kért vagy kapott semmilyen juttatást.
Közúti balesethez riasztották a tűzoltókat a Maros megyei Libánfalva térségében, ahol egy személygépkocsi lesodródott az úttestről. A balesetben egy személy megsérült.
Közvitára bocsátotta csütörtökön a honlapján a pénzügyminisztérium az idei deficitcsökkentő intézkedések első csomagját tartalmazó törvénytervezetet.