A két-három évvel ezelőtti állapotokhoz képest jelenleg pang az autópiac – állítják a használtautó-piacokat működtetők, akiknek tapasztalatai alapján pár esztendő alatt lényegesen megváltoztak a vásárlói szokások: autóválasztáskor a jármű évjárata és technikai mutatói helyett manapság annak ára került az első helyre. Egyeseket a regisztrációs adóként emlegetett környezetvédelmi illeték is eltántorít az autóvásárlástól.
2011. július 13., 11:032011. július 13., 11:03
2011. szeptember 13., 12:502011. szeptember 13., 12:50
Autókereskedés Csíkszeredában. Három év alatt gyökeresen megváltoztak a gépkocsi-vásárlási szokások
„2008-ban egy átlagos hónapban legalább tíz autót adtam el, mostanában viszont jó, ha túl tudok adni egyetlen darabon” – eképpen érzékelteti az autópiac drasztikus változását az egyik csíkszeredai gépkocsi-kereskedő. A nevét nem vállaló fiatalember évek óta hordja be Nyugat-Európából az autókat, ám meglátása szerint szűk három esztendő alatt gyökeresen megváltoztak a vásárlói szokások.
„Három évvel ezelőtt minél újabb, lehetőleg 2–3 éves autókat kértek tőlem, ugyanakkor a vevők számára az is fontos volt, hogy erős legyen a választandó autó motorja. Most az elsődleges szempont a kocsi ára, aztán a minél kisebb, kevés üzemanyagot fogyasztó motor. Érdekes, és talán furcsán is hangzik, de már annyira nem lényeges az sem, hogy az autó életkora meghaladta-e vagy sem a pszichológiai tíz évet” – von párhuzamot 2008 és napjaink vásárlói szokása között.
Ráadásul az utóbbi időszakban érezhetően megnőtt azok tábora is, akik hajlanak arra, hogy meglévő személygépkocsijukat kisebbre cseréljék. „Ez azóta figyelhető meg, mióta az üzemanyag ára és az autók évi adója jelentősen megnövekedett” – teszi hozzá az autókereskedő, aki több helyről is azt hallotta, hogy szeptembertől eltörlik az ún. regadót, ám – mint mondja – nem hisz az ilyenfajta mendemondáknak, mivel „az állam nem fog megszabadulni olyan könnyen a biztos bevételtől”.
Mélyzuhanásban az autók ára
„Egy ehhez hasonló 2001-es kiadású Euro 4-es Volkswagen Golf három évvel ezelőtt forgalomba beírva még nyolcezer eurót ért, most pedig jó, ha kapok érte 4400-at. Igaz ugyan, hogy már nem hét-, hanem tízéves autóról beszélek, mégsem szabadott volna ekkorát veszítsen az értékéből” – mutat rá az udvaron álló, külső szemmel kifogástalan állapotban lévő négyajtós kocsira az egyik csíkszeredai használtautó-kereskedés társtulajdonosa, érzékeltetve a drasztikusan megváltozott autóárakat. Meglátása szerint vannak ugyan olyan személyek is, akiket a forgalomba való beíratáskor fizetendő regisztrációs adó tántorít el a vásárlástól, de ez a jelenség mégsem általánosítható. „Úgy hallottam, hogy a regadót legtöbb 20 százalékkal csökkentenék, de egy kisautó esetében ez az összeg nem jelent olyan nagy spórlást, hogy amiatt mondjanak le vagy halogassák a vásárlást. Nyáron amúgy is a nyaralással vannak elfoglalva a családok” – jegyezte meg az autókereskedés munkatársa.
Faramuci helyzet
„A regisztrációs adó kapcsán eléggé faramuci helyzettel állunk szemben” – ezt már Kedves Imre, a Hargita Megyei Közpénzügyi Vezérigazgatóság ügyvezető igazgatója mondja, arra utalva, hogy amíg az autók beíratásánál központi utasításra kötelező módon beszedik a környezetvédelmi illetéket, addig másfelől egyre több olyan személy jelentkezik náluk, aki pert nyert az adóhivatallal szemben.
Az utóbbi hónapokban országos viszonylatban megnőtt azok száma, akik jogi úton próbálják visszaszerezni az államtól befizetett illetéküket: csak Hargita megyében 410 per van folyamatban, nyolc esetében már meg is született a döntés, kötelező módon vissza kell fizetni a környezetvédelmi illetéket. „Egyik felől szedjük a pénzt, másik felől pedig adjuk. A pert nyert személyeknek minél hamarabb át kell utalni az összeget, ugyanis a késlekedésre kamatot számolnak” – summázta Kedves Imre, nem rejtvén véka alá véleményét a kialakut helyzetről, hangsúlyozván, az államnak egyszer s mindenkorra tisztáznia kellene, hogy mi az álláspontja a regisztrációs díjról, amelyet, „mint olyant, minden nyugati országban alkalmaznak, csak nem ilyen módon”.
239 százalékos emelkedés
Mivel az egyik megkérdezett autókereskedő utalt arra, hogy egyre többen vannak, akik a kötelező évi adó miatt cserélnék le nagy teljesítményű személygépkocsijukat egy kisebbre, Csíkszereda Polgármesteri Hivatalának adóosztályán az kötelező adó változásáról érdeklődtünk. Mint kiderült, 2008-ban egy 2400 köbcentiméter hengerűrtartalmú kocsi éves adója magánszemélynek 432 lejbe került. Ez az összeg idén már 1032 lej, a drágulás mértéke 239 százalék. Összehasonlítottuk az üzemanyagárakat is: 2008 novemberében a 95-ös oktánszámú benzin literenkénti ára 3,16 lej volt, jelen pillanatban pedig 5,31 lej.
A legkönnyebb feladatnak a három évvel ezelőtti és a mostani átlagfizetés kiszámítása bizonyult: 2008-ban legtöbb 1000 lej volt, 2011-ben ugyancsak 1000 lej.
Visszajár a medve a csíksomlyói Kissomlyó utcába, péntek este újra Ro-Alert üzenetben figyelmeztették a lakosságot a vadállat jelenlétére.
Új orvosi eszközzel és bútorzattal bővült a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház: 36 kiságyat és egy hallásszűrésre, illetve diagnosztizálásra alkalmas készüléket kaptak a Vodafone Alapítvány pályázatán.
Két csíkszeredai tanintézet udvaráról tűnt el egy nap alatt két gyermekbicikli, a biciklilopások ügyében a csíkszeredai városi rendőrség is nyomozást indított.
Kétszer is riasztotta a hatóságokat medve miatt egy szécsenyi lakos keddre virradóan, mivel a vadállat – hiába hajtották el – pár óra eltéréssel ismét visszatért az udvarára. Csíkszereda környékén tucatjával tartózkodnak medvék.
Hamarosan a Mihai Eminescu utcai Márton Áron Kulturális Központ épületébe költözik a csíkszeredai városháza több szakosztálya a városháza felújítási munkálatainak idejére. A bérlés feltételeiről hétfői rendkívüli ülésen döntött a tanácsosi testület.
Fametszésre készülnek Csíkszeredában a Szabadság téren kedden, arra kérik az autósokat, ne parkoljanak a helyszínen a munkálatok ideje alatt – olvasható a Csíkszeredai Helyi Rendőrség közleményében.
Boldogok vagyunk – foglalta össze érzéseit hétfőn az államfőválasztás eredménye után Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere. A városban rekordszámú, több mint 20 ezer választó szavazott, többségük elutasítva a szélsőségességet.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
szóljon hozzá!