Az intézmény vezetője reméli, hogy rendeződik a helyzet
Fotó: Barabás Ákos
Felfüggesztette a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság a kápolnásfalusi óvoda működését, mert a tömbház, amelyben van, nem felel meg az előírásoknak. A település polgármestere szerint túlbuzgó intézkedést hoztak az ellenőrök. A döntést megfellebbezik, és szükség esetén bíróságra viszik az ügyet.
2017. szeptember 29., 13:592017. szeptember 29., 13:59
Nem a népegészségügyi előírásoknak megfelelő épületben működött a kápolnásfalusi óvoda, ezért egy ellenőrzés nyomán múlt héten
Tar Gyöngyi csütörtöki megkeresésünkkor elmondta, nem ismeri az ügy minden részletét, ugyanis az eset idején szabadságon volt és visszatérésekor az intézmény főinspektora ment pihenőszabadságra, de értesülései szerint az óvodában nem rosszak az oktatási körülmények.
Egy kétszintes tömbházban működik az óvoda. A lakókkal közös bejárat az akadálya a szabályos működésnek
Fotó: Barabás Ákos
„Előállt egy lehetetlen helyzet, amit meg kell oldanunk, és fogunk is erről tárgyalni a polgármesterrel, illetve az óvoda vezetőségével, csak várom vissza szabadságáról a főinspektort, mert a bezárásra, illetve megnyitásra vonatkozó utasítást ő adhatja ki. Nem az önkormányzat hibája, hogy ez a helyzet előállt, mert megnyertek egy pályázatot az óvodaépítésre, és ha nem történtek volna meg az ilyenkor szokásos engedélyeztetési, közbeszerzési csúszások, már az új épületben kellene működnie az óvodának. Közösen keressük a megoldást, mert mi sem szeretnénk, de a településvezetés még kevésbé, hogy a szülőknek máshova kelljen vinniük a gyerekeket” – fogalmazott Tar Gyöngyi.
Hozzáfűzte viszont, hogy a kifogásolt körülmények között nem működhet tovább az óvoda, ő mindössze az intézkedést megelőző egyeztetést hiányolja, hiszen a gyerekek érdeke a legfontosabb.
Fotó: Barabás Ákos
– fogalmazott megkeresésünkre Benedek László, a község polgármestere, hozzátéve, hogy
Az óvodai oktatás egy hat lakrészes, kétszintes tömbházban zajlik, ebből három lakrészt foglal el az óvoda, a maradék háromban pedig két pedagógus és egy háziorvos lakik, akikkel egyébként az oktatási tevékenység során is találkoznak a gyerekek, ezért sem érti a szigorú intézkedést – fűzte hozzá.
A településvezető elmondta, kilenc éve azon dolgoznak, hogy legyen új óvodaépületük, és eddig megértően kezelték a helyzetet a ellenőrző hatóságok és a szülők is.
A település egyébként európai uniós vidékfejlesztési pályázaton 500 ezer eurós áfamentes finanszírozást nyert az új napköziépület felépítésére, lezajlott a közbeszerzési eljárás is, csupán egy tűzoltósági engedély hiányzik még a munkálatok megkezdéséhez. Ezt jövő hétre várják, és
A következő tanévkezdésig azonban várhatóan nem lesz kész az új épület, és nem tudják, milyen áthidaló megoldást tudnak találni, ha az óvoda addig nem működhet a jelenlegi helyén. Ha szükséges, bírósági útra terelik az ügyet a döntés visszavonása érdekében, illetve azért, hogy időt nyerjenek – mondta polgármester.
Fotó: Barabás Ákos
– mondta Bálint Irma, a kápolnásfalusi óvoda és iskola igazgatónője. Hozzáfűzte, a határidő szerint az új óvodaépületnek 2019-re kell elkészülnie, és a megyei prefektusi hivatalban is tudták, hogy addig kénytelenek a jelenlegi épületben folytatni az oktatási tevékenységet.
Augusztus végén azonban közös ellenőrzést végzett a tanintézetben a megyei prefektusi hivatal, a megyei tanfelügyelőség, valamint a közegészségügyi igazgatóság, és akkor a prefektúra munkatársa észrevételezte, hogy az épület nem felel meg a vonatkozó előírásoknak. Ennek nyomán szeptemberben közegészségügyi ellenőrzés indult, és 19-én megkapták a tevékenység felfüggesztésére vonatkozó döntésről szóló tájékoztatást – mesélte el a történteket Bálint Irma.
Az igazgatónő ezt követően értesítette a helyzetről a település önkormányzatát, jelentést készített a népegészségügy főinspektorának, és kérte a tevékenység felfüggesztésére vonatkozó határozat visszavonását. Beszélt továbbá az intézmény vezetőjével is, aki megbeszélésre hívta jövő hétre.
– fogalmazott az igazgatónő, hozzáfűzve, hogy ötvenhat óvodás gyerekről van szó.
Bízik benne, hogy az intézkedés végrehajtására kapott harminc napon belül megoldódik a helyzet, annál is inkább, mert úgy véli, túl szigorúan értelmezték a törvényt az ellenőrök. Ugyanaz a jogszabály azt is kimondja, hogy az általános iskolás gyerekek oktatási programja nem lehet több napi 5–6 óránál, ennek alapján pedig minden iskolát be lehetne záratni – magyarázta.
Dragoș Anastasiu kedden este bejelentette, hogy a kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő csomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni”.
A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt szerdán 7 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A Hargita megye alap növénykultúrájának számító pityókát egyre kisebb területen termesztik a megyében. Alig több, mint tíz év alatt a felére csökkent a burgonyaföldek összterület, idén ez már a hatezer hektárt sem éri el.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
szóljon hozzá!