Fotó: Kristó Róbert
Kedden döntött arról a balánbányai helyi tanács, hogy a gyermeklétszám csökkenése nyomán hogyan szervezi át a helyi iskolahálózatot. Az önkormányzati képviselők döntése szerint a két általános iskolát összevonják a napközi két egységével.
2011. december 20., 15:592011. december 20., 15:59
2011. december 20., 19:082011. december 20., 19:08
Írtunk már arról, hogy a tanfelügyelőségtől az önkormányzatok hatáskörébe került át az iskolahálózatok átszervezéséről szóló döntés. Az átszervezés egyik oka lehet, ha egy településen a jogi személyiség fennállásához szükséges, a törvény által iskoláknál háromszáz, óvodáknál kétszáz főben megszabott küszöb szám alá csökken a gyermeklétszám.
Ez a helyzet áll fenn Balánbányán is, ahol az 1-es számú, román és magyar osztályokkal működő iskola helyzetét kellett megoldja az önkormányzat. Az összevonás helyett azt javasolták az iskolahálózat átszervezésének ügyében láttamozási kötelezettséggel rendelkező Hargita Megyei Tanfelügyelőségnek, hogy az egyes iskola legyen magyar, kisebbségi státussal rendelkező iskola, így a megszabottnál kevesebb gyerekkel is megtarthatják jogi személyiségüket.
A javaslat kapcsán Ferencz S. Alpár főtanfelügyelő azt mondta, az iskolahálózat átszervezését tanácsi határozattervezetben kellett volna felküldje hozzájuk a balánbányai önkormányzat, ehelyett azonban egy, a polgármester által aláírt javaslatot kaptak a kisebbségi iskola létrehozására vonatkozóan. „Ezt formailag nem tudtuk elfogadni, ugyanakkor pedig szóban fokozatosabb átalakulást javasoltunk az önkormányzatnak” – mondta el a főtanfelügyelő. Kifejtette, azt tanácsolták az önkormányzatnak, hogy vizsgálják meg a gyermeklétszámokat, nézzék meg, milyen perspektívák vannak, az óvodákban hány gyerek van, nézzék meg, hogy a fejkvótás rendszerhez milyen kiegészítések születtek, és kicsit óvatosabban járjanak el.
Nem megoldás, ha létrejön egy olyan kisebbségi iskola, amely eleve nem tudja fenntartani magát, ugyanakkor pedig, ha kisebbségi iskola lenne a városban, akkor ahhoz a szakközépiskolából is át kellene vinni a magyar osztályokat, akkor viszont már helyhiány lenne az 1-es iskolában – vázolta a veszélyeket a főtanfelügyelő. Ferencz S. Alpár elmondta, a tanfelügyelőség szerint a balánbányai önkormányzatnak fokozatosan kell megtennie a lépéseket egy majdani magyar tanintézmény létrehozása felé, első lépésként pedig az 1-es iskolához csatolhatnák az óvoda azon egységét, ahol több a magyar csoport, és a 2-es, a Geo Bogza Általános Iskolához az óvoda azon egységét, ahol több a román csoport.
A baláni helyi tanács kedden hozott döntést az iskolahálózat ügyében. Mihai Mereş polgármester közlése szerint a testület az iskolahálózat átszervezésének három módját is megfontolta, így gondolkodtak arról, hogy városszinten egyetlen nagy jogi személyiségű tanintézményt hozzanak létre, hogy minősítsék kisebbségi iskolává az egyes iskolát vagy pedig vonják a két általános iskolához az óvoda csoportjait.
A polgármester az ülés után elmondta, 12 mellette és egy ellenszavazattal a balánbányai tanácsosok úgy döntöttek, hogy külön jogi személyiséget fog alkotni az 1-es iskola az óvoda magyar csoportjaival, egy másik jogi személyiségű tanintézmény lesz a 2-es számú, a Geo Bogza Általános Iskola az óvoda román csoportjaival, a Liviu Rebreanu Szakközépiskola pedig megmarad jelenlegi formájában.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!