Fotó: Baricz Tamás Imola
„Észrevettem, hogy a szomszéd csűrje füstöl. Amíg a telefonért a házba szaladtam és a kapuig elértem, már lángolt minden, pillanatok alatt óriási tűz lett” – beszélt lapunknak a pénteki tűzről az egyik károsult. Mint korábban többször, e szerencsétlenség után is összefogtak Gyergyószéken a kilyénfalviak.
Kilyénfalvára riasztották a tűzoltókat péntek délután. Nem sokkal öt után érkezett a segélykérés, a lángokat pedig fél kilenc után sikerült teljesen eloltaniuk a hivatásos és önkéntes tűzoltóknak, helybéliek segítségével – tájékoztatott Alina Maria Ciobotariu, a Hargita megyei tűzoltóság szóvivője.
Kilyénfalván a tűzesetről érdeklődve az Alsó utcába igazítottak. Az utca végéhez közeledve már érezni lehetett a koromszagot. „Pénteken délután öt óra körül észrevettem, hogy a szomszéd, Kolozsi Géza csűrje füstöl, amíg a telefonért a házba szaladtam és a kapuig elértem, már lángolt minden, pillanatok alatt óriási tűz lett. Nagyon hamar érkezett a segítség, egyre másra jöttek a szomszédos falukból is. Pillanatok alatt rengeteg tűzoltó és falubeli oltotta a nagy tüzet. Vedrekkel hordták még az asszonyok is a vizet.
Istennek hála legyen, kicsi a falunk, de összetartó, segítőkész emberek lakják. A falustársak egész éjszaka segítettek a bajbajutottakon, már hajnalodott, amikorra az utolsó szenes gerendát is kihordták az udvarról ” – mondta Kolozsi Anna, az egyik károsult, akinek portáján a csűr tetőzetét is károsították a lángok.
– tette hozzá. A két hátsóépület között több mint ötven méter a távolság, s mégis belekapott a láng. „Ennél nagyobb baj is lehetett volna, hiszen, ha a szél a másik irányba viszi a parazsat, a lángoló szénát, akkor akár lakóházak egész sora felgyúlhatott volna” – tette hozzá Kolozsi Anna.
Fotó: Baricz Tamás Imola
„A tűzoltók is mondták, ha a szél a falu felé vitte volna a parazsat, nincs az az emberi erő, amelyik megállította volna a lángokat. Itt mindenki gazdálkodik, sok termény, széna van a csűrökben. Hála, hogy az állatokat ki tudták menteni.” Mint megtudtuk, a Gyergyóújfaluhoz tartozó Kilyénfalván nagy összefogásról nyújtanak tanúbizonyságot. A korábban történt tűzesetkor is az önkéntes tűzoltók gyűjtést szerveztek, hogy segítsék a bajbajutottat.
A becslés szerint 60 ezer lejes a kár
A gyergyószentmiklósi hivatásos tűzoltók csapata mellett a helyszínen segítettek a kilyénfalvi, újfalvi, alfalvi, vaslábi, szárhegyi, csomafalvi és tekerőpataki önkéntes tűzoltók, kilenc autóval összesen 53-an, őket még 30 helybéli segítette a tűzoltásban. Az önkénteseknek nagy hasznát látták a vízutánpótlás biztosításában is – emelte ki a tűzoltósági szóvivő. Nagyok voltak a lángok, hiszen a terménytároló lobbant lángra, vélhetőleg a napsugárzás koncentrálódásának következtében. A tárolóban 45 tonna széna, mezőgazdasági célgép és áramfejlesztő is a tűz martalékává vált. A szomszédos csűrre átterjedő lángok annak tetőzetét károsították tíz négyzetméteres felületen, és két tonna széna égett el. A becslés szerint 60 ezer lejes kár keletkezett a tűzeset nyomán.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további ezer kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter.
Személyes szabadság korlátozásának bűntette miatt előzetes letartóztatásba helyeztek három férfit november 10-én, akik két nappal korábban egy országúton haladó taxiból rángattak ki, majd tartottak fogva egy nőt.
A kedvezőtlen időjárás miatt kedden 8 órától lezárják a forgalmat a 7C jelzésű országút (Transzfogarasi út) Piscul Negru menedékház és Bilea-vízesés közötti szakaszán – tájékoztatott hétfőn a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR).
A kopóréteg-aszfalt is rákerült a Korond és Pálpataka között lévő, közel kilenc kilométeres községi útra, továbbá mindkét településen megújult egy-egy iskola – ezeknek örülhetett hétfőn a helyi közösség.
Románia felkészült a télre, a földgáztárolók telítettebbek, mint tavaly ilyenkor, a töltöttségi szintjük meghaladta a 101 százalékot – nyilatkozta hétfőn az energiaügyi miniszter.
Idén szeptemberben is negatív volt a természetes szaporulat Romániában, a népesség 4432 fővel csökkent, de a kiállított születési igazolványok száma 4,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.
Közzétette az Országos Meteorológiai Szolgálat a november 11–24. közötti, kéthetes időszakra vonatkozó előrejelzését. Lássuk csak, miben lesz részünk.
Már több mint ezer tanár aláírta azt a petíciót, amelyben arra kérik az oktatási minisztériumot, hogy a diákok szociális ösztöndíjait a helyi szociális osztályok kezeljék, ne az iskolai alkalmazottak, akiknek nincs is erre kompetenciájuk.
Családja jelentette a Maros megyei rendőrségen, hogy a 63 éves Katona Endre eltávozott marosvécsi otthonából november 6-án és nem jelentkezett azóta sem. Megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Fiatal medvét ütött el hétfő reggel egy autós a háromszéki Csernáton közelében. Az elpusztult állatot az égetőbe szállíttatta az illetékes hatóság.
szóljon hozzá!