
Fotó: Veres Nándor
Az ökumenikus imahét napjain, januáronként találkoznak az udvarhelyi Bethlen-lakótelepi történelmi egyházak hívei és lelkipásztorai és négy esztendeje, a nyári dalárdaszünet előtt a katolikus, református és unitárius egyházközségek kórusai egymásnak énekelnek. Az egész éves önzetlen szolgálatot egy közös énekléssel koronázzák meg. Idén visszatért kiindulási helyszínére, az unitárius templomba a seregszemle.
2019. június 15., 20:512019. június 15., 20:51
Összehangolódtak az elmúlt évek alatt a különböző felekezetű dalos közösségek: közös áhítattal, a liturgikus időszaknak megfelelő, tapasztalatcsere-jellegű kórusmű válogatással, majd a fehér asztal mellett beszélgetéssel,
Az idei találkozó hívó gondolatát a 118. Zsoltárból választották: „Erőm és énekem az Úr.”
A szombat délutáni nyitó áhítaton Rüsz Domokos, a vendéglátó unitárius gyülekezet lelkésze szólt a „szomszédokhoz, a dalos testvérekhez”. Az Énekek énekéből vett buzdítással arra hívta meg a kórustagokat, illetve a kórustalálkozó iránt érdeklődő jelenlévőket, hogy pünkösd után egy közösségben dicsérjék az Urat. Hiszen
Köszöntőjében a lelkész beszélt a ma már ritkán használatos pulpitusról, az éneklő székről, azaz éneklő oltárról. A karnagy, hangszer nélkül onnan segítette a gyülekezeti éneket, és azon helyezték el az egyházközség gyakorta egyetlen énekeskönyvét is.
Fotó: Veres Nándor
Varga István, az esemény házigazdája emlékeztetett, hogy milyen fontos népünk életében a zene. Hivatásos művelői mellett kiemelkedő a műkedvelő mozgalom szerepe. Székelyudvarhelyen nagy múltú a kórusmozgalom.
A kiegyezés után hívták életre a Férfikart. Ismert volt a reáliskola kórusa, a belvárosi és a szombatfalvi református Dalkör, a szentimrei földműves- és a betlenfalvi dalárda. A számtalan iskolai kórus, az egyházközségek dalárdái és az általuk szervezett találkozók rendkívül gazdaggá teszik Székelyudvarhely.
– buzdított Varga István.
Fotó: Veres Nándor
A kóruséneklést a Kis Szent Teréz Egyházközség Iubilate Deo kórus kezdte Székely István kántor vezetésével. A résztvevők nevében Varga István gratulált a katolikus kórusnak, hiszen a XI. Szovátai Tavaszi Kórusfesztiválon nemzetközi elismerésben részesült, aranydiplomát szerzett.
A bemutatkozó éneklést Varga Judit irányításával a Bethlen Gábor Dalárda folytatta, majd Dávid Ferenc vegyeskar zárta Vass-Székely Piroska karnagy vezényletével. Jövőre a római katolikus templomban tartják a találkozót – tolmácsolta a meghívást Székely István karnagy.
Megtanulták és össze is énekelték az Ahol ketten vagy hárman az én nevemben találkoznak kezdetű kánont.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kimutatást kért a fejlesztési minisztérium az önkormányzatoktól az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozott beruházások kivitelezési stádiumáról. Arra kíváncsiak, hogy ezek elkészülnek-e határidőre vagy sem.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
szóljon hozzá!