Ebben a házban lakik jelenleg a hattagú család
Fotó: Magyari Vass István
Otthont a gyerekeknek, otthont a családnak – ezzel a mottóval indítottak adománygyűjtő mozgalmat Gyergyószentmiklóson. Az a cél, hogy házat építsenek egy rászoruló négygyerekes családnak.
2025. március 14., 19:312025. március 14., 19:31
Három gyerek megy iskolába minden reggel a gyergyószentmiklósi felszegi Erdő utca végéről, a kisebbik testvérük még nem iskolás. A Lábbusz-program önkénteseként ismerte meg őket Magyari Vass István, és ő a kezdeményezője annak a mozgalomnak, amelynek
Jelenleg egy nagyon szerény, mindössze egyetlen helyiségből álló építményben élnek, amelyet csak túlzással lehet lakóháznak nevezni. Villanyáramot egy adományba kapott napelem biztosít számukra, de vezetékes vizük, fürdőszobájuk nincs.
A Szent Miklós Plébánián minden hétfőn együtt imádkozik egy 30–40 fős férfi csoport. Ennek tagja magyari Vass István is, aki társainak mondta el először a család helyzetét. Még aznap meg is látogatták őket, és elhatározták, felépítenek a családnak egy fürdőszobát.
Csakhogy amikor szakemberek is megnézték az épületet, rájöttek, hogy ez nem alkalmas arra, hogy fürdőszobával toldják meg. Az is kiderült, hogy sem az épület, sem a telek nem a család tulajdona.
Az édesapa, aki korábban pásztorkodással foglalkozott, egy éve állandó munkahelyet kapott, így hitelt tudnak felvenni, amiből meg tudják vásárolni a házhoz szükséges területet. Mindemellett az építkezéshez faanyagot is tudott gyűjteni, ami elég lehet az új ház egy részére.
Az imádkozó csoport is besegít az építkezésbe: van, aki ajtókat ígért, másvalakik a tetőzethez szükséges anyagot, vagy éppen a munkához szükséges gépeket ajánlották fel.
Az új ház egy 60 négyzetméteres épület lesz, a család hat tagja egy három szobával és egy fürdőszobával, valamint egy konyhának és ebédlőnek használható helyiséggel rendelkező otthonban fog lakni. Ehhez azonban sok ember segítségére lesz szükség. Magyari Vass István úgy számol, hogy
Önkéntes munkára is szükség lesz, ebben a Fenyő Szövetség civil szervezet ajánlotta fel a segítségét. A 60 ezer euróra becsült építkezés költségének ez 25 százalékát teheti ki, a fennmaradó összeget, 15–20 ezer eurót pedig jó szándékú adományozók hozzájárulásából remélik összegyűjteni.
Három gyergyószentmiklósi plébánia vezetői is felajánlottak, hogy átveszik és továbbítják a hozzájuk fordulók adományait, így a Szent Miklós, a Szent István és a Munkás Szent József plébánián is át lehet adni a pénzadományokat (a Szent József templomban rendszeresen ministrál a négy testvér egyike, egy egyébként jól tanuló kislány).
Banki utalással pedig a Fenyő Szövetség bankszámlájára lehet a támogatást eljuttatni.
A Fenyő szövetség banki adatai:
ASOCIATIA ALIANTA DE PIN – FENYŐ SZOVETSÉG EGYESÜLET
43390322
RO14 BRDE 210S V575 6875 2100
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A közszférában dolgozókat érintő költségcsökkentő megszorítóintézkedés-tervek miatt akár országos szintű általános sztrájkot is kirobbanthatnak a szakszervezetek. A Sanitas képviselője szerint az egészségügyben is tiltakozások kezdődhetnek.
A három éve június végére előhozott kézdivásárhelyi „őszi” sokadalom az egykori katonanevelde tulajdonképpeni birtokba vételével kezdődött csütörtökön, a vasárnap esti tűzijáték előtt pedig a Wellhello hozta lázba a városünnep népes közönségét.
Elfogadta hétfői rendkívüli ülésén a kormány a közalkalmazottak bérpótlékát csökkentő sürgősségi rendeletet.
Kilenc fogyatékkal élő felnőtt befogadására alkalmas Respiro-központ létesítésére pályázik a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság, amit a felnőtt fogyatékkal élők szépvízi ápoló- és gondozóközpontja mellé húznának fel.
Ünnepélyes pillanatokkal ért véget a 28. Marosvásárhelyi Napok programsorozata: a város két kivételes művészt ismert el az Ars Musica Pro Urbe tiszteletbeli címmel.
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Szúnyog- és kullancsirtás lesz Csíkszereda közterületein július 1-jén, kedden.
Július elsején indul az online iratkozás a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai, marosvásárhelyi, sepsiszentgyörgyi és kolozsvári karaira. Az újdonságokról, tudnivalókról hétfőn számoltak be az illetékesek.
Felborult egy üvegeket szállító teherautó az E60-as út Maros megyei szakaszán, Székelyvajánál; az érintett útszakaszon egy sávon halad a forgalom.
szóljon hozzá!