
Ebben a házban lakik jelenleg a hattagú család
Fotó: Magyari Vass István
Otthont a gyerekeknek, otthont a családnak – ezzel a mottóval indítottak adománygyűjtő mozgalmat Gyergyószentmiklóson. Az a cél, hogy házat építsenek egy rászoruló négygyerekes családnak.
2025. március 14., 19:312025. március 14., 19:31
2025. március 14., 19:312025. március 14., 19:31
Három gyerek megy iskolába minden reggel a gyergyószentmiklósi felszegi Erdő utca végéről, a kisebbik testvérük még nem iskolás. A Lábbusz-program önkénteseként ismerte meg őket Magyari Vass István, és ő a kezdeményezője annak a mozgalomnak, amelynek
Jelenleg egy nagyon szerény, mindössze egyetlen helyiségből álló építményben élnek, amelyet csak túlzással lehet lakóháznak nevezni. Villanyáramot egy adományba kapott napelem biztosít számukra, de vezetékes vizük, fürdőszobájuk nincs.
A Szent Miklós Plébánián minden hétfőn együtt imádkozik egy 30–40 fős férfi csoport. Ennek tagja magyari Vass István is, aki társainak mondta el először a család helyzetét. Még aznap meg is látogatták őket, és elhatározták, felépítenek a családnak egy fürdőszobát.
Csakhogy amikor szakemberek is megnézték az épületet, rájöttek, hogy ez nem alkalmas arra, hogy fürdőszobával toldják meg. Az is kiderült, hogy sem az épület, sem a telek nem a család tulajdona.
Az édesapa, aki korábban pásztorkodással foglalkozott, egy éve állandó munkahelyet kapott, így hitelt tudnak felvenni, amiből meg tudják vásárolni a házhoz szükséges területet. Mindemellett az építkezéshez faanyagot is tudott gyűjteni, ami elég lehet az új ház egy részére.
Az imádkozó csoport is besegít az építkezésbe: van, aki ajtókat ígért, másvalakik a tetőzethez szükséges anyagot, vagy éppen a munkához szükséges gépeket ajánlották fel.
Az új ház egy 60 négyzetméteres épület lesz, a család hat tagja egy három szobával és egy fürdőszobával, valamint egy konyhának és ebédlőnek használható helyiséggel rendelkező otthonban fog lakni. Ehhez azonban sok ember segítségére lesz szükség. Magyari Vass István úgy számol, hogy
Önkéntes munkára is szükség lesz, ebben a Fenyő Szövetség civil szervezet ajánlotta fel a segítségét. A 60 ezer euróra becsült építkezés költségének ez 25 százalékát teheti ki, a fennmaradó összeget, 15–20 ezer eurót pedig jó szándékú adományozók hozzájárulásából remélik összegyűjteni.
Három gyergyószentmiklósi plébánia vezetői is felajánlottak, hogy átveszik és továbbítják a hozzájuk fordulók adományait, így a Szent Miklós, a Szent István és a Munkás Szent József plébánián is át lehet adni a pénzadományokat (a Szent József templomban rendszeresen ministrál a négy testvér egyike, egy egyébként jól tanuló kislány).
Banki utalással pedig a Fenyő Szövetség bankszámlájára lehet a támogatást eljuttatni.
A Fenyő szövetség banki adatai:
ASOCIATIA ALIANTA DE PIN – FENYŐ SZOVETSÉG EGYESÜLET
43390322
RO14 BRDE 210S V575 6875 2100
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!