Fotó: Márton Andrea kicsengetési tablóképe
Márton Andrea 9,46-os eredménnyel érettségizett, ezzel a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnázium diákja szerepelt a legjobban a megmérettetésen a gyergyószéki, magyar oktatási nyelven működő iskolákban. Természettudomány profilú osztályban tanult, orvos szeretne lenni, hogy másokon segíthessen.
2023. július 10., 13:582023. július 10., 13:58
2023. július 10., 20:132023. július 10., 20:13
– Ha ilyen eredményt értél el, akkor úgy tűnik, könnyű volt számodra az érettségi. Hogyan láttad te a vizsgát?
– Őszintén szólva nem számítottam erre az eredményre, meglepődtem amikor megláttam, és örültem is egyben. Bár a nehézség relatív, a vélemények pedig nagyon megoszlanak, viszont nekem az a benyomásom, hogy az érettségi egy kicsit könnyebb volt, mint a „szimulálás”, Ettől függetlenül legtöbbünknek a román szövegértés okozott némi nehézséget.
– Nem ilyen évzárásról álmodtatok, gondolom... Ti hogy éltétek meg ezt a sztrájkos időszakot, hogy lehetett így felkészülni az érettségire?
– A négy év során az évfolyamunk sok megpróbáltatáson ment keresztül, gondolok itt a pandémiára, az online oktatásra, és a sztrájkra. A sztrájk alatt saját magunk oszthattuk be az időnket, így lehetőségünk volt kizárólag az érettségi tantárgyakra koncentrálni, viszont hátrányként éltük meg azt, hogy az utolsó heteket nem tölthettük együtt az osztálytársaink, barátaink körében, hisz ez az időszak emlékezetes lett volna számunkra.
– A 12 év iskola, és ebből a négy év középiskola nem csak a tanulásról szól. Számodra milyen tevékenységeket jelentett még ez a négy év a Salamonban?
– A középiskolás évek valóban nem csak a tanulásról szólnak, szerintem fontos megtalálni azokat a tevékenységeket, amelyek feltöltenek, kikapcsolnak. Én mindig is egy családcentrikus személy voltam és vagyok, de megtanultam optimálisan beosztani az időmet és ennek köszönhetően sikerült időt fordítanom a tanulásra is. Általános iskolás koromban négy évet kosárlabdáztam, középiskolában pedig az iskola kosárcsapatának tagja voltam, ami rengeteg élménnyel gazdagított.
– Hogy érzed, milyen indíttatást, útravalót adott számodra a Salamon Ernő Gimnázium?
– Mindig szeretettel fogok visszagondolni az iskolára, mert szerintem nem csak az érettségire készített fel, hanem egy bizonyos szinten az életre is. Magammal viszek néhány, számomra nagyon meghatározó mondatot, amit a tanáraim adtak át. Ezek nem föltétlenül a tanulásról szólnak, inkább általános életbölcsességek. Az elmúlt négy évnek hála, nyitottabbak lettünk, megtanultunk alkalmazkodni az olyan körülményekhez, amiket úgysem tudunk befolyásolni, barátságot kötni a változással és a múlt miatti sóvárgás helyett a jelenben keresni a szépet, a pozitívat. Nekem nagyon sokat jelent, hogy
– Ha rajtad múlna mit változtatnál az oktatási rendszerben, illetve az érettségivel kapcsolatban?
– Szerintem az oktatási rendszernek nem a versenyzést kellene előtérbe helyeznie, helyette az együttműködést, megőrizve a lelki egyensúlyt. Ami pedig az érettségit illeti, jobb lenne ha nem információrengeteg bemagolását várnák el, hanem olyan dolgokat kérnének tőlünk, amik az életben inkább felhasználhatóak, amik gondolkodásra ösztönöznek.
– Hol, milyen egyetemen folytatod tovább, milyen életpályát szeretnél, és miért épp azt?
– Szerintem ebben a korban még elég nehéz megtalálni a saját utunkat, eldönteni, hogy mit is szeretnénk kezdeni az életünkkel. Kiskoromban is az egészségügy fele hajlottam, közel állt hozzám a biológia, és bár a középiskolás évek első felében elbizonytalanodtam, 12. osztály folyamán mégis az orvosi pálya mellett döntöttem. Marosvásárhelyre fogok felvételizni. Örülnék ha orvosként segíthetnék másokon, ha csak egy kicsit is pozitív hatással lehetnék rájuk.
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
Egyszerűsített feltételek teljesítésével kaphatnak élelmiszer-biztonsági engedélyt a jövőben azok az őstermelők, akik feldolgozott formában értékesítenék zöldségeiket, gyümölcseiket. Az ilyen kistermelők számára új kategóriát hoz létre a szakhatóság.
Igazgató nélkül maradt a székelyudvarhelyi Hargita Business Center (HBC), miután „főnökét”, Szakács-Paál Istvánt polgármesterré választották. Szerdán kiderült, hogy fél évig Berkeczi Zsolt vezeti az intézményt.
Nagy kiterjedésű avartűzhöz riasztották a Maros megyei tűzoltókat szerda délután. A lángok egy, az Apold község melletti erdőben csaptak fel.
Felfüggeszthetik a Kovászna és Hargita megyei környezetvédelmi ügynökségek által kibocsátott medvekilövési engedélyeket, miután egy környezetvédelemmel foglalkozó brassói civilszervezet törvényszéken támadta meg ezeket. Döntés november 13-án várható.
Áramkimaradás teszi nehézzé az életet Csíkszereda nagy részén szerda délután. Bíró Árpádot, a DEER áramszolgáltató igazgatóját kérdeztük az okokról.
Székelyudvarhelyen is bemutatják a Hun utódok című, hun-mongol-magyar rokonságot és történelmi múltat feltáró dokumentumfilmet, amely körüljárja a közös eredet kérdését, illetve arra is választ kaphatunk, mi köti össze a székelyeket a mongolokkal.
Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.
További három évre igényelhető nagycsaládos kártyát hirdetett meg Csíkszereda önkormányzata. A kártyát számos intézményben lehet használni, melyeket egy egységes matrica fog jelölni.
Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.
szóljon hozzá!