Napi harminchárom tonna szemetet gyűjtenek össze Csíkszeredában és Alcsíkon
Fotó: Pinti Attila
Hatalmas mennyiségű hulladékot termelünk, Csíkszereda és Alcsík térségéből naponta átlagosan 33 tonna háztartási szemetet gyűjt össze a hulladékgazdálkodással foglalkozó cég. Jelentős mennyiség gyűl össze a szelektív lerakókban, és talán nem gondolnánk, de az utcai szemeteskosarakban is. Ami igazán riasztó, hogy a kidobott szemét nagy része élelmiszer.
2018. március 24., 09:412018. március 24., 09:41
2018. április 12., 10:582018. április 12., 10:58
Január végén volt hír a nemzetközi sajtóban, hogy a török főváros, Ankara kukásai nem hagyták veszni a kidobott könyveket: összegyűjtötték azokat, és egy saját könyvtárat nyitottak belőle. A HVG akkori cikke szerint az ankarai hulladékgyűjtők hét hónap alatt mintegy 4700 kötetet szedtek ki a szemétből, és bár az ezekből nyitott könyvtárat eredetileg csak a kollégáiknak szánták, végül mindenki számára megnyitották.
A hír kapcsán arra voltunk kíváncsiak, hogy nálunk felé kerülnek-e értékes tárgyak a szemétbe. Pál Tamás, a hulladékgazdálkodásért felelős Eco-Csík Kft. igazgatója szerint
A talált tárgyak nem számottevőek nálunk, nagyon kevés olyan tárgy van a szemétben, amit mondjuk valaki hazavinne, feltenne a polcra, esetleg használna – tudtuk meg az igazgatótól. Elmondta, csak a nagyobb rendezvények után szokott néha előfordulni, hogy a munkatársaik találnak például egy kulcscsomót, esőernyőt vagy pénztárcát, amit megpróbálnak visszaszolgáltatni.
Fotó: Pinti Attila
Pál Tamás azt mondta, nagyon sok élelmiszert dobunk ki, a háztartási szemét nagy részét élelem teszi ki. Minden, ami az üzletekben kapható és amit megvásárolunk, az mind megtalálható a szemétben is – mondta az igazgató. És közismert, hogy a kukázók a szemét egy részét már előválogatják, kiszedik. Csak kenyeret naponta mintegy egy köbmétert szedünk ki a háztartási szemétből – nyilatkozta Pál Tamás. Az átrakóállomáson dolgozók ezt a kenyeret elvihetik és megetetik az állatokkal.
Fotó: Pinti Attila
Az Eco-Csík által kiszolgált területen,
– ismertette a hulladékgazdálkodó cég vezetője, aki úgy gondolja, ez nagyon nagy mennyiség. A háztartási hulladékot a csíkszeredai átrakó állomásra viszik, ott kiszedik belőle, ami újrahasznosítható – ez a csíkszentsimoni válogató állomásra kerül –, ami pedig megmarad, azt felpakolják, és a cekendi vagy a brassói szemétlerakóba szállítják.
Fotó: Pinti Attila
A háztartási hulladékból napi 600–700 kilogramm értékesíthető szemét kerül ki, tehát olyan, amit egyébként a szelektív szeméttartókba kellene elhelyezni. A szelektív szemétgyűjtőkben elhelyezett hulladékot egyenesen a csíkszentsimoni válogató állomásra viszik, ott kiválogatják, bálázzák és onnan értékesítik, amit lehet, így például a műanyag különböző fajtáit, az alumíniumot, a kartont, a nyomdai papírt. Érdekesség, hogy
Ne vásároljunk fölöslegesen, mert akkor szemét lesz belőle, és ez dupla költséget jelent, először fizetünk akkor, amikor megvásároljuk és másodszor akkor, amikor kidobjuk és el kell szállítani – mondta Pál Tamás. Úgy véli, eléggé pazarlóak vagyunk, nemcsak a térségben, hanem máshol is az országban, hisz a hulladék mennyisége folyamatosan növekszik, nemcsak Romániában, hanem egész Kelet-Európában. Nyugat-Európában már kissé másként zajlik a hulladékgazdálkodás.
– mutatott rá a hulladékgazdálkodási cég vezetője.
Fotó: Pinti Attila
Csonta László, a Zöld SzékelyFöld Egyesület elnöke szerint a jólét, a bő termékválaszték jelentősen megváltoztatta vásárlási szokásainkat. Míg régebb elképzelhetetlen volt, hogy az élelmiszer szemétbe kerüljön, addig ez ma már mondhatni természetes. A civil szervezet vezetője összefoglalt számunkra néhány, a vásárlásra vonatkozó tanácsot azért, hogy kevesebb élelmiszer kerüljön a szemétbe:
Írjunk listát! A tudatos vásárlás alapja a lista, amelyre otthon, nyugodt körülmények között felírjuk azokat a termékeket, amelyekre valóban szükségünk is van.
Csak annyit vásároljunk, amennyire szükségünk van! A nagyobb kiszerelésbe csomagolt termékek gazdaságosabbak, de ezek megvásárlásra ugyanakkor arra késztet bennünket, hogy nagyobb mennyiséget vásároljunk. Ilyenkor megtörténhet, hogy a termék minősége a tárolás során megromlik, vagy lejár a garanciája, így a szemétbe kerül. Ma már, amikor minden sarkon üzlet található, inkább kisebb mennyiségeket vásároljunk, így azok frissek maradnak és jobban tudunk gazdálkodni a mennyiséggel.
Nézzünk be a hűtőbe! Legyünk napirenden azzal, hogy mi van a hűtőszekrényben, tudjuk, mi meddig van garanciában, ne engedjük, hogy a termékek „eltűnjenek" a háttérben és majd csak a hűtő leolvasztásakor kerüljenek elő újra.
Kívánjuk azt, ami van! Gyakran fordul elő, hogy habár hűtőnk tele, mi mégis mást kívánunk meg. Próbáljunk változtatni étkezési szokásainkon, okosabban megtervezni étkezéseinket.
Adjuk oda! Ha úgy érezzük, hogy egy adott élelmiszert már nem tudunk elfogyasztani, mielőtt kimenne garanciából, elromlana, akkor keressünk településünkön olyan személyt, aki bizonyosan örülne annak.
Komposztáljunk! Konyhánkból gyakran kerülnek ki olyan élelmiszerek, maradékok, amelyek komposztálhatók. Ne dobjuk a szemétbe, komposztáljuk, így nem egy szemétdombon végzi, hanem értékes virágföld válhat belőle.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) törvénymódosítással kitiltaná a játéktermekből a 21 év alatti fiatalokat is – közölte kedden Adrian Cozma képviselő.
Lángra kapott egy dálnoki család házának tetőtere szombat éjjel, a tűz következtében egy fiatal házaspár és kisgyerekei, egy két év alatti és egy két hónapos kislány otthona veszett oda. Összefogással építik újra, mielőtt beköszönt a tél.
Gyorsabban és hatékonyabban segíthetnek baj esetén az alsósófalvi önkéntes tűzoltók, miután hollandiai segítséggel és közösségi összefogással sikerült tűzoltóautót vásárolni. Ezt a járművet vethették át kedden a helyiek.
Emelt gyalogosátkelőket alakítottak ki a Zsögödi Nagy Imre utcában is, ahol nemrég fejezték be a munkát, akárcsak a Szék útján és Csobotfalván.
Évfordulós emlékévet ünnepel az idén ötven éves gyergyószárhegyi művésztelep, az évforduló kapcsán számos rendezvényt tartanak. Szombaton kiállítás nyílik Gyergyószentmiklóson, továbbá a művésztelep enciklopédiájának harmadik kiadását is bemutatják.
Kézdivásárhely önkormányzata megkezdte ama 25 ökosziget telepítését hulladékgyűjtéshez, amelyekre az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretében pályáztak 1,43 millió lej értékben. Ezzel egy újabb lépést sikerült tenni a zöldebb város felé.
Megkésett munkálatok átütemezése, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat és a hozzá tartozó cégek költségvetésének módosítása, különböző rendezvények szervezése szerepelt a helyi képviselő-testület keddi ülésének napirendjén.
Elromlott vagy használaton kívüli elektromos készülékeket gyűjtenek Gyergyószentmiklóson november 16-án, szombaton.
Megtalálták a román határrendészek és hegyimentők azt az ukrán fiatalembert, aki hétfőn érkezett Romániába a Máramarosi-havasokon keresztül – közölte kedden délután a Máramaros megyei Salvamont igazgatója.
Holtan találták meg a 63 éves marosvécsi férfit, akit november 6-án, szerdán hagyta el otthonát és napokig nem jelentkezett családjánál, végül a rendőrség is kereste.
2 hozzászólás