Négy-, hat- és tízcsoportos bölcsődeépületek terveit készítik el. Képünk illusztráció
Fotó: Vajda János/MTI
Elkötelezett a decentralizáció mellett, hisz a helyi közösség erejében, hogy helyi szinten bölcsebben tudják ellátni a feladatokat, mint központi irányítással – fejtette ki pénteki sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatóján Cseke Attila fejlesztési, közigazgatási és közmunkálatokért felelős miniszter.
2021. február 12., 19:152021. február 12., 19:15
2021. február 12., 19:442021. február 12., 19:44
Cseke Attila fejlesztési miniszter pénteken kistérségenként találkozott a háromszéki önkormányzati vezetőkkel. Sajtótájékoztatón rámutatott, az általa vezetett tárcának koordináló szerepe van a decentralizációban, a minisztériumokat segíti, hogy a folyamat működjön. Első lépésben Novák Károly Eduárd ifjúsági és sportminiszterrel egyeztetett, a terveik szerint benyújtják a parlamentbe az erre vonatkozó törvénytervezetet,
A decentralizáció mikéntjéről a szakminisztérium készít elemzést.
Prioritásként kezeli a háromszéki beruházásokat – ígérte pénteken Sepsiszentgyörgyön Cseke Attila fejlesztési miniszter.
Cseke Attila arról is beszámolt, hogy pénteken közvitára bocsátották az Országos Építési Felügyelőség regionális szintjének megszüntetéséről szóló tervezetet. Az intézményreform a közigazgatási átszervezés része, a hatékonyságra fektetik a hangsúlyt.
Az építési felügyelőségnél három szint van, a munka nagy részét a megyékben végzik, az országos hatóság koordinál és ellenőriz. Országos szinten közel négyszáz ellenőrzési joggal bíró felügyelőt foglalkoztatnak, regionális szinten viszont mindössze tizennégyet. Tehát ezen a szinten a legfontosabb hatáskörét nem gyakorolja az intézmény,
– szögezte le a miniszter.
Cseke Attila szerint egy-két év alatt teljesen megújul a bölcsődei rendszer
Fotó: Facebook/Cseke Attila
Cseke Attila a bölcsődeépítési programról is beszélt, leszögezve, hogy egy-két év alatt teljesen átalakul a rendszer, az önkormányzatok válláról leveszik a terhet, és
Az Országos Befektetési Társaság már elkészítette a látványterveket, tavaszig három típusú bölcsődeépületre (négy-, hat- és tízcsoportosokra) lesznek meg a tervek. Ezzel párhuzamosan a szabályozást is módosítják, hiszen azt még a kilencvenes évek elején fogadták el.
Románia az utolsó helyen áll az Európai Unióban a bölcsődei helyek számát illetően, a három év alatti gyerekek számához viszonyítva nem éri el a négy százalékot, miközben Bulgáriában ez tizenegy százalék, a listavezető Dániában pedig hetven.
„Ha megépülnek a bölcsődék, a működtetést az állam biztosítja, egy-két év alatt teljesen megújul a rendszer” – mutatott rá Cseke Attila.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Nagy a szavazókedv Székelyföld két megyéjében: Hargita és Kovászna megyében 11 óráig többen mentek el szavazni, mint két héttel ezelőtt délig. Maros megyében egyelőre nincs „meglepetés”.
Ismét közösen szavazott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel Mogoșoaia-n.
Nicușor Dan független elnökjelölt vasárnap reggel kijelentette, hogy a jólétet hozó változásra szavazott, nem a befektetőket elriasztó változásra.
Az államelnök-választáson ma nemcsak a jelöltekre kell figyelni, hanem arra is, hogyan hajtjuk össze a szavazólapot. A friss tinta ugyanis könnyen megpecsételheti máshol is a lapot, így a szavazat érvénytelenné válhat.
Még az időjárás is kegyes a délelőtti szavazókhoz: felhőkkel „megszakított” napsütéses időt jósolnak egészen délig, így aki nem szeretne esőben menni szavazni, annak mindenképp érdemes délelőtt letudnia állampolgári kötelességét.
Összesen 76 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés az éjszaka folyamán, ezeknek több mint a fele a kampánycsend megsértésére vonatkozott – számolt be vasárnap reggeli sajtótájékoztatóján a belügyminisztérium szóvivője.
Eljutottunk az elnökválasztás mindent eldöntő második fordulójához. Óránként frissülő, élő hírfolyamban követjük a részvételi adatokat.
Sorsdöntőnek ígérkezik az újra kiírt romániai elnökválasztás második fordulója. Ezúttal is 19 ezer szavazóhelyiségbe várják a választópolgárokat. A diaszpórában szombaton több mint 700 ezren szavaztak.
szóljon hozzá!