Megmentik a megsemmisüléstől a templomot
Fotó: Gálna Zoltán
Fületelke evangélikus templomát néhány éve még a teljes megsemmisülés fenyegette. Ma már tető védi az összeomlástól, a szakemberek pedig azon dolgoznak, hogy megfelelően helyreállítsák.
2018. augusztus 25., 13:412018. augusztus 25., 13:41
Fületelke Balavásár községhez tartozó, a Kis-Küküllő mentén, Egrestő után, a dombok közt meghúzódó kis falu, amelyben ma már csak néhány szász él, a többségüket a második világháború után telepítették ki Ausztriába.
A falu házai, utcái őrzik még az egykori szász település sajátosságait. A település központjában, a téren, ahol az egykori vásárokat tarthatták, arról érdeklődünk, hogyan juthatunk be az evangélikus templomba. A falubeliek szívesen útbaigazítanak, mutatják, melyik házba menjünk be, hol őrzik a templom kulcsát, majd azt is megtudjuk, hogy mehetünk egyenesen a templomba, éppen ott tartózkodik az illetékes. A templom előtt áll az egykori papi lak, fent a dombon, az egykori kőfal mellett szorosan az emeletes iskola.
A kapubástya ajtaja zárva, de megkerüljük, és ott állunk az egykori erődtemplom tornya alatt.
Körbejárjuk, óriási rések a falakon, bár a tetőn látszik, hogy nemrég javították. Kiss Lóránd restaurátortól megtudjuk, már nincs olyan állapotban, mint akkor, amikor elkezdték a javítását, akkor ugyanis, négy évvel ezelőtt még teteje sem volt.
Belépünk az oldalsó bejáraton, bent csak a falak, a boltívek, az ablakok formája emlékeztet az egykori gótikus templomra, arra az istenházára, amelyet vasárnaponként, vagy ünnepnapokon megtöltöttek az evangélikus szász hívek. Ahogy a restaurátortól megtudtuk, a ’70-es években beomlott a boltozat egy része, és az akkori gyülekezetnek nem volt pénze arra, hogy helyrehozza azt, így a papi lakban egy imatermet használtak.
Azóta
Évekkel ezelőtt egy fületelki származású osztrák férfi húzta meg a vészharangot, hogy le akarják bontani a templomot, amelyet már közel 50 éve nem használtak. Az Arcus Egyesülettel kapcsolatba lépve kezdték keresni a megoldást, hogy hogyan lehetne megmenteni. A restaurátorokból, művészettörténészekből, képzőművészekből álló egyesület felajánlotta, hogy elvégzi a templom kutatását, a dokumentációt pedig az egyház rendelkezésére bocsátja. Utólag kiderült, hogy az egyház is készíttetett egy szakvéleményt, amely szerint nem kell lebontani, mert nem jelent veszélyt az iskolára. Az indok ugyanis az volt, hogy ha a torony összeomlik, veszélybe kerülhet a közeli iskolaépület is.
Fotó: Gálna Zoltán
Az anyagiak előteremtéséről Kiss Lóránd elmondta, akárcsak a mesében az özvegyasszony garasa, kalapozásokból, viszonylag szerény adományokból és önkéntes munkából valósult meg az eddig elvégzett munka.
– tette hozzá a restaurátor, majd arról is beszélt lapunknak, hogy az egykori egyházi iskolában működik még egy összevont óvodai csoport és az összevont iskola. Az épületnek a működtetését és a javítását is az egyesület vállalta. Mivel az örökségvédelem és a művészeti oktatás a profilja, az egyesület ilyen jellegű táborokat, konferenciákat szervez, de nyitott bármilyen táboroztatásra, rendezvényre.
Az evangélikus egyháztól 50 évre bérbe vették, az egyezség pedig úgy szól, hogy vállalják, hogy nem meghatározott időn belül, de megpróbálják ezeket az épületeket megmenteni és használni, valamilyen funkciót adni nekik. Ez annyiban már sikerült is, hogy nem romosodnak tovább, és funkciót is kaptak. A templom befedése volt az első lépés, aztán az iskola következett. Ott egy olyan központot létesítettek, ahol húsz embert lehet elszállásolni és ellátni, étkezést biztosítani civilizált körülmények között. Most visszatérnek a templomhoz, annak megóvásához – avatott be a terveikbe Kiss Lóránd.
Egykor itt szószékről hirdetett igét a lelkipásztor
Fotó: Gálna Zoltán
A restaurátor elmondta, hogy nem feltétlenül a turizmus fellendítése a céljuk, de a templom látogatható, van helyi ember, aki kinyitja és megmutatja azt az érdeklődőknek. A kapubástyában egy kisebb, helytörténeti múzeumot is berendeztek. De, teszi hozzá, ez csak egy mellékes cél,
Érdeklődésünkre, hogy a falkutatás során találtak-e valami meglepőt, a szakember elmondta, a kapubástyának a reneszánsz díszítő festését fedezték fel, ami nem látszott, és amit mostanra restauráltak is.
Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Kidőlt fa miatt lezárták a 12C jelű országutat Gyergyószentmiklós és a Gyilkos-tó között kedden este. Áramszünet is van a térségben a vihar okozta károk miatt.
Megtalálták annak a medvének a bocsát, amelynek az anyja a napokban egy motorost ölt meg a Transzfogarason. A tragédiát követően a nagyvadat kilőtték, a bocs pedig anya nélkül maradt.
Lezárták az utat a Bucsin-tető térségében egy kidőlt fa miatt kedden este. A hatóságok este kilenckor még dolgoztak az útszaszakasz felszabadításán.
Hét megye 35 településén okozott károkat a viharos időjárás a keddi nap folyamán – derül ki a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) összesítéséből.
Felhőszakadás, erős szél, jégeső várható Maros megyében kedden délután. A meteorológiai szolgálat narancs színű (másodfokú) riasztása kedden 22 óráig marad érvényben.
Közel tízezer pedagógus mérette meg magát július 8-án a véglegesítő vizsga írásbeli részén. A siker itt kulcsfontosságú: e nélkül nem lehet hosszú távon a tanári pályán maradni. Székelyföldön a legtöbben óvónői és tanítói vizsgára iratkoztak.
Három új alkotmánybíró kezdi el kilenc évre szóló megbízatását ezen a héten – írja az Agerpres hírügynökség.
Alkotmánybírói kinevezést kapott kedden Dacian Cosmin Dragoș egyetemi tanár. Az erről szóló rendeletet Nicușor Dan államfő írta alá.
szóljon hozzá!