Online nem foghatja a tanító a kicsik kezét, amikor írni tanulnak, így gyakran rögzülnek a hibák, amelyeket szinte lehetetlen kijavítani. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A legnehezebb az első osztályosok online oktatása, hiszen ők most tanulják az írást, amihez néha arra is szükség van, hogy megfogja a tanító a kezüket, és megtanítsa a vonalvezetést. Mint tudjuk, ami ebben a korban rögzül – akár rosszul –, azt szinte lehetetlen kijavítani. A felsőbb osztályokban a tudás felmérése jelenti az igazán nagy hátrányt a tananyag szempontjából. És a gyerekek személyiségfejlesztésével és érzelmi fejlődésével járó lemaradásokról még nem is beszéltünk.
2021. január 04., 22:022021. január 04., 22:02
A legkisebb tanulók nagy része még nem kezeli a számítógépet, így jóformán a szülőkkel kommunikálnak a tanítók.
Rossz minőségű gépek is vannak, ezért gyakran megtörténik, hogy nem értem, nem hallom tisztán a gyereket; van aki selypít is. Még az osztályban személyesen is gond van néha a megértéssel, most a számítógép túlsó oldalán még annyira sem értem sokukat. Nem véletlen, hogy a járványidőben sok országban a kicsiket személyesen is engedik iskolába járni; ráadásul nagyon hiányzik nekik a személyes kapcsolat” – fejtette ki Szakács Judith, első osztályosokat oktató marosvásárhelyi tanítónő.
Sokan második anyukának nevezik a tanító nénit, hiszen a pedagógus általában nagyon közel áll a kisgyerekekhez. Van olyan tanuló, aki minden nap megölelte reggel az iskolában, most nem tudja megtenni, és hiányzik neki, hogy érezze, megérintse a tanítót, aki szívesen fogná a kezüket, amikor írnak, hisz másképp tanulnak úgy, ha azonnal ki lehet őket javítani. „Hiába magyarázom, hogy vonal mellett menjen fel, mert úgyis sokan másképp írják, és ami most rögzül bennük, az úgy marad, nem nagyon tudok majd később sem javítani ezen. Időt sem adnak arra, hogy pótoljunk, ha visszamegyünk.
– tette hozzá a pedagógus. Legtöbbször nem is látja a diákjait a számítógépen keresztül, mert ha sokan vannak fenn az online tanteremben, a kép eltűnik, csak a nevük kezdőbetűje marad meg, így csak a hangjukat hallja.
„Hogy tanítsunk úgy, hogy nem látjuk őket? A víz folyik le rólam minden áldott nap, és nem látok nagy haladást, vannak ügyes gyerekek, de az ismétlés, az elmélyítés lenne a legfontosabb az ekkora korú gyerekeknél. A végén a pótlás úgyis ránk hárul majd, de nem tudom, hogy milyen módon és mikor? Mert én most is maradok online órák után, ha valaki lemarad vagy nem ért valamit, hogy elmagyarázzam nekik.
– világított rá Szakács Judith. Sok minden kimarad az online oktatásból, mint például a személyiségfejlesztés, ami az iskolában minden percben zajlik, még szünetekben is. Hozzátette:
Az lenne a legmegfelelőbb, ha kivennének részeket a tananyagból, de az előző években sem történt ez meg. Nem vettek ki a tananyagból semmit, hanem egy évvel korábban tanulnak most mindent a kicsik, az előkészítőben szinte azt tanulják, amit első osztályban, kivéve, hogy nem írnak. Nehezítettek ezzel a pedagógusok és kisdiákok dolgán, hiszen
Ráadásul kiesett az előkészítőből is tavasszal három hónap, ami még sokat jelentett volna, hogy az összes betűvel megismerkedjenek. Most körülbelül négy-öt gyerek tud olvasni a huszonnégy közül. Sok gyerek a nagymamával tanul délelőtt, van aki szinte egyedül, és csak néha néznek be hozzá – ecsetelte a pedagógus.
„Utolsó héten jutottunk el odáig, hogy mindenki benn volt online órán, hisz sokan nem tudtak belépni a nagyszülőkkel vagy nagyon szakadozik az internetkapcsolat, és ez a kicsikből csak a sírást váltja ki, így inkább be se léptek.
– fejtette ki Szakács Judith.
A nagyobbakkal könnyebb az online oktatás, de náluk is megvannak a buktatók
Fotó: Haáz Vince
Joó Borbála öt-nyolcadik- és középiskolai osztályokban tanítja a biológiát, ahol már nem jelent gondot a technológia, és nem sírják el magukat a gyerekek, ha szakadozik az internetkapcsolat. Ezen az oktatási szinten más hátrányokkal szembesül a pedagógus.
„Ezért én nem is mérem fel azt, hogy mennyire memorizálták az információt, hanem a felmérőkben inkább arra fektetem a hangsúlyt, hogy megnézzem, mennyire értik az anyagot. Ez működik, mert az az elvárásom, hogy legyen előttük a füzet és mindent használhatnak, ez közelebb áll a kompetencia-fejlesztéshez és a tantervhez is. A nagy veszélye az ismeretek felmérésének, hogy hatalmas csalás-kultúra alakul ki a gyerekekben.
Az a gyerek, aki az iskolában amúgy megtanulná és önállóan leírná, most simán csal azokból a tantárgyakból, amelyeket nem szeret vagy nehezebben megy neki” – magyarázta Joó Borbála, az erdőszentgyörgyi Szent György Iskolaközpont tanára.
Ugyanakkor a pedagógus nevelői szerepéről szinte teljesen le kell mondania az online tanrendben, nem működik az empátia képernyőn keresztül, nem tudja, hogy mi a baj a gyerekkel, kivel veszett össze, mi történt vele, ami bezavarhat mindig a tanítási folyamatba, hisz olyankor nem tud figyelni, de a pedagógus ezt nehezen veszi észre kamerán keresztül.
– mondta el a pedagógus, aki ellentétben a tanítókkal, a szülőkkel ritkán kell tárgyaljon, hisz a nagyobb gyerekekkel lehet tartani a kapcsolatot. Hozzátette, most nem a pedagógusnak kell fegyelmeznie a diákot, hanem a szülőnek, mert otthon van a gyerek.
Havi előfizetés áráért vethetjük bele magunkat a Call of Duty legújabb részébe, még szebb lett a Playstation 4 egyik legjobban kinéző játéka, Xbox-konzolokra is megjelent egy korábbi Playstation-exkluzív cím.
Egy autóbusz és egy személyautó ütközött péntek este Máréfalvánál, a 13A országúton. A balesetnek két sérültje van.
Gyergyólibántelep közelében a 138-as megyei úton fa dőlt az úttestre péntek este, az érintett szakaszon kétsávos útlezárást léptettek érvénybe. Borszéken egy autóra dőlt egy fa – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság.
Beköszöntött a tél csütörtökön Székelyföld-szerte, a legtöbb helyen meg is maradt a hótakaró. A kérdés most az, hogy meddig tart: várható-e újabb lehűlés, havazás.
Rendhagyó helyszínen, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal irattárában tartottak sajtótájékoztatót a Tomcsa Sándor Színház legújabb előadása apropóján. A Franz Kafka A per című regényéből készült adaptációt november 26-án mutatják be.
Az erős fagyra és az intenzív fűtés lehetséges, de nemkívánatos következményeinek elkerülése érdekében a Kovászna megyei tűzoltóság fokozott odafigyelésre inti a lakosságot. Csak ezen a héten négy tűzesethez riasztották az egységeiket.
Minden cselekedetünk „ránk ragad”, ezért figyeljünk oda, hogy hogyan élünk és cselekszünk – talán ez az egyik legfontosabb üzenete az Udvarhely Néptáncműhely Az aranyszőrű bárány című előadásának, amelyet november 28-án, este 7 órától mutatnak be.
Több Hargita megyei településen százakat érintenek a hóviharok miatt bekövetkezett áramkiesések, miközben Maroshévíznél, illetve Székpataknál az úttestre esett fák akadályozzák a forgalmat.
Nem normális, hogy három hónap alatt kell elkölteni ugyanazokra az igényekre a pénzt, amelyekre máskor egy év alatt – hangzott el többek között ez is a civil szervezetek marosvásárhelyi konferenciáján.
Az Európai Unió tagállamainak belügyminiszterei december 12-én szavaznak Brüsszelben arról a magyar előterjesztésről, amely Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról szól – mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Budapesten.
2 hozzászólás