Olténiai községben tanultak románul a csíkszentimrei gyerekek

Tánczos Viktória diákjaival. A csíkszentimrei tanulók egy életre szóló tapasztalatot szereztek •  Fotó: Gecse Noémi

Tánczos Viktória diákjaival. A csíkszentimrei tanulók egy életre szóló tapasztalatot szereztek

Fotó: Gecse Noémi

Román nyelvű iskolába járt, és román családoknál szállt meg öt napig a csíkszentimrei Arany János Általános Iskola tizenhárom öt-nyolc osztályos diákja. A gyerekek szülőfalujuktól háromszáz kilométerre, Dolj megyében, a Craiovához közeli Leu községben tapasztalhatták meg, milyen egy olyan közösségben boldogulni, ahol senki sem beszél magyarul.

Iszlai Katalin

2017. május 29., 10:032017. május 29., 10:03

2017. május 29., 10:042017. május 29., 10:04

A csereprogram ötlete ezelőtt nyolc évvel fogalmazódott meg a román nyelvet oktató Tánczos Viktóriában, aki a megszokottól eltérően olyan településre szerette volna elvinni diákjait, ahol nem élnek magyarok. Hosszú keresgélés után felvette a kapcsolatot a Dolj megyei Leu község Nica Barbu Locusteanu Általános Iskolával, és hamar kiderült, hogy az ottani román tanárnő, Tudor Constanţa ezelőtt 30 évvel Gyergyócsomafalvára volt kihelyezve, ott tanított. Mivel az ötlet neki is nagyon tetszett, azonnal szervezésbe kezdtek, és

2009-ben 15 szentimrei diák elutazott Olténiába, majd röviddel ezután az ottani gyerekek is ellátogattak Székelyföldre.

A népszerű projekt folytatására azonban sokáig nem volt mód, ám Tánczos Viktória az idei tanévben úgy döntött, feléleszti a programot, így

májusban 13 tanulóval ismét ellátogattak a mintegy négyezer lelket számláló dél-romániai községbe.

Forrás: Tánczos Viktória Galéria

Forrás: Tánczos Viktória

Mindenki máshol lakott

A csereprogram felélesztésének ötletéről, illetve a Leu községben szerzett tapasztalatokról és élményekről a szentimrei iskolában beszélgettünk az ötletgazdával és a nem mindennapi tanulmányi kiránduláson részt vevő tanulók egy részével.

Idézet
Sok módszerrel próbálkoztam az évek során, az eredmény azonban sajnos mindig az volt, hogy a gyerekek nem tudtak megtanulni románul. Innen jött az ötlet, hogy olyan településre vigyem el őket, ami jó messze van, és olyan helyet kerestem, ahol nem élnek magyarok. Ezzel azt szerettem volna elérni, hogy a diákok legyenek rákényszerülve arra, hogy románul beszéljenek, románul értessék meg magukat.

Leu község Craiovától 20 kilométerre van, és az ottani tanárnő azért is fogadta nagyon jól az ötletet, mert korábban Csomafalvára volt kihelyezve. Amikor jött a rendszerváltás, és haza kellett mennie, de elmondása szerint nagyon szerette Hargita megyében, és örült a lehetőségnek, hogy újra idelátogathat a diákjaival. A román település kiválasztása mellett

Idézet
a másik kikötésem az volt, hogy a gyerekek egyenként különböző családoknál legyenek elszállásolva, így kénytelenek voltak használni a román nyelvet.

Persze azért mondtam, hogy mindenki hozzon telefont magával, amit elég sokszor igénybe is vettek, amikor szükségük volt rá. Felhívták a szülőket, akik beszéltek az ottani szülőkkel, és segítettek a gyerekeknek a kommunikációban. Ezenkívül

Idézet
sokszor rajzoltak, mutogattak vagy írtak nekem egy üzenetet, hogy hogyan is mondják ennek vagy annak, de mindenki megoldotta valahogy

– elevenítette fel a kezdeti nehézségeket Tánczos Viktória, aki jelenleg az ötödikesek osztályfőnöke.

Mindenbe belekóstolhattak

Mielőtt elindultak, arra kérték a tanárnőt a gyerekek, hogy írjanak le közösen románul olyan hasznos mondatokat, mint például: éhes vagyok, szomjas vagyok, hol van a vécé? „A helyi közbirtokosság biztosította az üzemanyag árát, és az egyik ötödikes tanuló édesapja buszsofőr, szóval szerencsére könnyen meg tudtuk oldani az utazást. Az első egy kisebb állatkertbe látogattunk, és tricikliket béreltünk. Ez nagy élmény volt a gyerekeknek, mindenkinek nagyon tetszett. Hazafele aztán egyezkedni kezdtek a diákjaim a buszban, hogy délután találkozzanak az ottani gyerekekkel, de úgy, hogy én ne menjek. Kellett írjak egy sms-t románul, hogy tudják elküldeni a háziaknak, amiben az állt, hogy a focipályánál lesz a találka. El is mentek, játszottak, fociztak, s könnyen megértették egymást, mivel elmondásuk szerint a foci mindenhol egyforma, ugyanazok a szabályok, így nem adódtak nehézségek a pályán. Másnap családi program volt, mindenkit máshová vittek az ottani szülők: egyeseket Craiovába, másokat miccsezni. Egy másik napon az egy-négy osztályosok népviseletbe öltözött előadást tartottak számunkra. Hagyományos olténiai ételekkel kínáltak, tehát arra törekedtek, hogy a pár nap alatt mindenbe belekóstolhassunk egy kicsit” – mesélte a tanárnő.

Forrás: Tánczos Viktória Galéria

Forrás: Tánczos Viktória

Értették a román nyelvtant

A gyerekek ezenkívül délelőttönként órákra jártak, minden tanórán részt vettek. „Persze volt olyan tantárgy, amiből szinte semmit sem értettek, de román órán a nyelvtannal például könnyebben boldogultak, mert az itthon is ugyanolyan. Az ottani tanárok megpróbálták őket bevonni, de volt, aki meglepődött azon, hogy nem románul tanulják például a földrajzot. Érdekes volt, mert sokan nem értették, hogy miért nem tudnak románul.

Idézet
Nem csúfolódtak, és nem néztek le őket ezért, csak nem értették, hogy ha Hargita megye Romániában van, akkor hogy lehet, hogy nem tudnak románul.

Kíváncsi vagyok, hogy mit fognak majd otthon elmesélni, miután megtapasztalják, hogy itt mindenki magyarul beszél. Az ottani gyerekek egyébként nagyon zajosak, borzasztó gyorsan és hangosan beszélnek. Ráadásul a perfect simplu igeidőt használják, tehát úgy beszélnek, hogy »văzuși«, »mersei«, satöbbi, ezért még nehezebben értették meg őket a szentimreiek. Igyekeztek nem így beszélni, amíg mi ott vagyunk, de persze ezen nehéz változtatni, ha egyszer így szokja meg az ember. Minden tanár dicsérte a mieinket, hogy milyen csendesek és fegyelmezettek” – emelte ki Tánczos Viktória.

Hasznos tanulságok

A gyerekek a mutogatáson és a telefonos segítségkérésen túl nagyon sokat használták a Google fordítót is:

a számítógép mindig be volt kapcsolva, és amikor otthon a fogadó családnál nem értettek valamit, odaszaladtak és gyorsan beírták a lefordítandó kifejezést, így értekeztek.

Nagyon szoros kapcsolatok alakultak ki a pár nap alatt, hiszen egyesek meg is könnyezték az elválás pillanatát. „Miután hazajöttünk, ketten mondták azt, hogy nem mennének vissza, a többiek azonban nagyon élvezték. Az elején még a »nagylegények« is megszeppentek, és azt vettem észre, hogy a nagyobbak könnyebben feltalálták magukat, mint az ötödikesek. Elmondásuk szerint tanulságként azt vonták le, hogy jó lenne megtanulni románul, mert nagyon kellemetlen az, amikor nem tudod megértetni magad, vagy érted, amit mondanak, de nem tudsz válaszolni.

Idézet
Mindenki tanult valamit, és azok a szavak, amelyeket ezekben az élethelyzetekben tanultak meg, jobban megmaradnak, mint egy román órán. Remélem, hogy ez a tapasztalat kihat az életükre.

Sokan úgy jönnek el otthonról, hogy én nem tanulok meg románul, mert magyar az anyanyelvem. Értem én ezt a magyarkodást, nincs is vele baj, csak nem kell túlzásba vinni. Csak ők veszítenek abból, ha nem tanulnak meg románul” – vonta le az út tanulságát a tanárnő.

Egymást tanították

A gyerekekben valóban mély nyomot hagyott a látogatás, és bár az elején megszeppentek, pénteki beszélgetésünk végére már egymás szavába vágva meséltek tapasztalataikról. „A kommunikáció leginkább Google-fordítóval ment, vagy a szüleim segítségével. Rajzoltunk, mutogattunk, de a végére belejöttünk. Azóta is tartom a kapcsolatot azzal a családdal, akinél voltam, és nyáron ide fognak látogatni. Megtanítottunk nekik egy pár magyar szót, mint például a szia és mit csinálsz, ezért a végére az egész iskolában mindenki azt kérdezte a másiktól, hogy mit csinálsz?

Idézet
Mi legjobban talán a »sigur« (biztos – szerk. megj.) szót jegyeztük meg, mert mindig kérdezték, hogy éhesek vagyunk-e, s ha azt mondtuk, hogy nem, akkor visszakérdeztek, hogy biztos?

Tanulságos volt, mert mindegyikünk megtanult néhány szót, és már ezért megérte”

– emelte ki az ötödikes Kristó Antónia, akiről a kiránduláson egyébként hamar kiderült, hogy szép hangja van, ezért szinte minden tanóra előtt énekelnie kellett.

Forrás: Tánczos Viktória Galéria

Forrás: Tánczos Viktória

Különleges és egyedi

Júniusban a Leu községbeli gyerekek is ellátogatnak Csíkszentimrére. Ők is iskolába járnak majd, és részt vesznek a tanévzárón is. Emellett kirándulni mennek a Szent Anna-tóhoz, Büdösfürdőre, és Csíkszeredát is megmutatják nekik. A gyerekek izgatottak, és nagyon várják, hogy megérkezzenek Hargita megyébe – tudtuk meg Tudor Constanţa tanárnőtől, akit telefonon értünk el. Mint mondta, az olténiai látogatás egy különleges és egyedi tapasztalat volt a szentimreiek számára, hiszen lehetőségük volt új helyeket és embereket megismerni. Hozzátette, nagyon könnyen feltalálták magukat az új élethelyzetben, és bár esténként lefekvés előtt adódtak kommunikációs problémák a fogadó családokkal, megoldották a szótárak és a szülők segítségével.

Idézet
Megkértem a diákjaimat, hogy beszéljenek lassabban, vagy írják le, amit mondani szeretnének, mert úgy könnyebb értelmezni. A szentimrei gyerekek nagyon sok mindent megértettek, csak egyesek nehezebben fejezték ki magukat.

Szerintem a mi diákjainknak is különleges lesz Hargita megyébe látogatni. A gyerekek már nagyon izgatottak, mivel nem tudják, mire számítsanak, nem voltak korábban ilyen helyzetben. A kommunikációs nehézségekkel kapcsolatban is inkább kíváncsiak, és bár vannak félelmek, főleg a kisebbeknél, remélem, hogy minden rendben lesz” – tette hozzá a tanárnő.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 09., szombat

Tíz év a gyermekegészség szolgálatában

Tizedik alkalommal szervezett gyermekorvos-találkozót az ERPE Gyermekgyógyász Szakcsoport Székelyudvarhelyen, pénteken és szombaton. A konferencia célja, hogy a szakemberek megosszák egymással tapasztalataikat és kapcsolatot építsenek.

Tíz év a gyermekegészség szolgálatában
Tíz év a gyermekegészség szolgálatában
2024. november 09., szombat

Tíz év a gyermekegészség szolgálatában

2024. november 09., szombat

Magyarországról is érkezett már levélszavazat a Román Postához

A Román Posta szombaton bejelentette, hogy kézhez kapta az első levélben leadott szavazatokat az államelnöki és a parlamenti választásokra a külföldön élő román állampolgároktól.

Magyarországról is érkezett már levélszavazat a Román Postához
2024. november 09., szombat

Állva tapsolt a bécsi közönség a marosvásárhelyi filharmónia koncertjén

A neves bécsi Musikverein koncertteremben lépett fel a marosvásárhelyi filharmónia péntek este. Ez volt az első olyan fellépése egy romániai filharmóniának a zene fővárosában, amely a Musikverein beütemezett programjában szerepelt.

Állva tapsolt a bécsi közönség a marosvásárhelyi filharmónia koncertjén
2024. november 09., szombat

Több tonna drogot és tiltott anyagot foglaltak le idén a rendőrök

Az idei év első kilenc hónapjában a Román Rendőrség szervezett bűnözés elleni osztályának munkatársai a DIICOT ügyészeivel együtt több mint 700 operatív akciót hajtottak végre a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelem terén.

Több tonna drogot és tiltott anyagot foglaltak le idén a rendőrök
2024. november 09., szombat

Jelentős lehűlés kezdődik, a hegyekben havazás várható

Megerősödő szélre, illetve hófúvásra figyelmeztető, sárga jelzésű riasztásokat adott ki szombaton az Országos Meteorológia Szolgálat az ország délkeleti régiójára. Hétfőig országszerte szeles, csapadékos idő várható.

Jelentős lehűlés kezdődik, a hegyekben havazás várható
2024. november 09., szombat

Nagy erőkkel keresik az eltűnt csíkszeredai nőt

Átfogó keresés indult a péntek délelőtt eltűnt Sándor Péter Katalin felkutatására Csíkszeredában és környékén.

Nagy erőkkel keresik az eltűnt csíkszeredai nőt
2024. november 09., szombat

Autó lángolt egy csíkszeredai parkolóban

Kigyulladt egy leparkolt személyautó a csíkszeredai Testvériség sugárúton szombat reggel, a lángok átterjedtek egy másik autóra is.

Autó lángolt egy csíkszeredai parkolóban
Autó lángolt egy csíkszeredai parkolóban
2024. november 09., szombat

Autó lángolt egy csíkszeredai parkolóban

2024. november 08., péntek

Rendőrségi razzia volt egy Maros megyei községben

Több, mint 40 rendőr vett részt a Maros megyei Csatófalván tartott átfogó ellenőrzési akcióban, amelybe közrendvédelmi, közlekedési, bűnügyi és gazdasági nyomozói kapcsolódtak be.

Rendőrségi razzia volt egy Maros megyei községben
2024. november 08., péntek

Gyalogost gázoltak el Csíkszereda központjában

Gyalogost gázolt el egy személyautó pénteken este Csíkszereda központjában, a Kossuth Lajos utcában, a Szabadság téri gyalogátkelőn.

Gyalogost gázoltak el Csíkszereda központjában
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!