Tánczos Viktória diákjaival. A csíkszentimrei tanulók egy életre szóló tapasztalatot szereztek
Fotó: Gecse Noémi
Román nyelvű iskolába járt, és román családoknál szállt meg öt napig a csíkszentimrei Arany János Általános Iskola tizenhárom öt-nyolc osztályos diákja. A gyerekek szülőfalujuktól háromszáz kilométerre, Dolj megyében, a Craiovához közeli Leu községben tapasztalhatták meg, milyen egy olyan közösségben boldogulni, ahol senki sem beszél magyarul.
2017. május 29., 10:032017. május 29., 10:03
2017. május 29., 10:042017. május 29., 10:04
A csereprogram ötlete ezelőtt nyolc évvel fogalmazódott meg a román nyelvet oktató Tánczos Viktóriában, aki a megszokottól eltérően olyan településre szerette volna elvinni diákjait, ahol nem élnek magyarok. Hosszú keresgélés után felvette a kapcsolatot a Dolj megyei Leu község Nica Barbu Locusteanu Általános Iskolával, és hamar kiderült, hogy az ottani román tanárnő, Tudor Constanţa ezelőtt 30 évvel Gyergyócsomafalvára volt kihelyezve, ott tanított. Mivel az ötlet neki is nagyon tetszett, azonnal szervezésbe kezdtek, és
A népszerű projekt folytatására azonban sokáig nem volt mód, ám Tánczos Viktória az idei tanévben úgy döntött, feléleszti a programot, így
Forrás: Tánczos Viktória
A csereprogram felélesztésének ötletéről, illetve a Leu községben szerzett tapasztalatokról és élményekről a szentimrei iskolában beszélgettünk az ötletgazdával és a nem mindennapi tanulmányi kiránduláson részt vevő tanulók egy részével.
Leu község Craiovától 20 kilométerre van, és az ottani tanárnő azért is fogadta nagyon jól az ötletet, mert korábban Csomafalvára volt kihelyezve. Amikor jött a rendszerváltás, és haza kellett mennie, de elmondása szerint nagyon szerette Hargita megyében, és örült a lehetőségnek, hogy újra idelátogathat a diákjaival. A román település kiválasztása mellett
Persze azért mondtam, hogy mindenki hozzon telefont magával, amit elég sokszor igénybe is vettek, amikor szükségük volt rá. Felhívták a szülőket, akik beszéltek az ottani szülőkkel, és segítettek a gyerekeknek a kommunikációban. Ezenkívül
– elevenítette fel a kezdeti nehézségeket Tánczos Viktória, aki jelenleg az ötödikesek osztályfőnöke.
Mielőtt elindultak, arra kérték a tanárnőt a gyerekek, hogy írjanak le közösen románul olyan hasznos mondatokat, mint például: éhes vagyok, szomjas vagyok, hol van a vécé? „A helyi közbirtokosság biztosította az üzemanyag árát, és az egyik ötödikes tanuló édesapja buszsofőr, szóval szerencsére könnyen meg tudtuk oldani az utazást. Az első egy kisebb állatkertbe látogattunk, és tricikliket béreltünk. Ez nagy élmény volt a gyerekeknek, mindenkinek nagyon tetszett. Hazafele aztán egyezkedni kezdtek a diákjaim a buszban, hogy délután találkozzanak az ottani gyerekekkel, de úgy, hogy én ne menjek. Kellett írjak egy sms-t románul, hogy tudják elküldeni a háziaknak, amiben az állt, hogy a focipályánál lesz a találka. El is mentek, játszottak, fociztak, s könnyen megértették egymást, mivel elmondásuk szerint a foci mindenhol egyforma, ugyanazok a szabályok, így nem adódtak nehézségek a pályán. Másnap családi program volt, mindenkit máshová vittek az ottani szülők: egyeseket Craiovába, másokat miccsezni. Egy másik napon az egy-négy osztályosok népviseletbe öltözött előadást tartottak számunkra. Hagyományos olténiai ételekkel kínáltak, tehát arra törekedtek, hogy a pár nap alatt mindenbe belekóstolhassunk egy kicsit” – mesélte a tanárnő.
Forrás: Tánczos Viktória
A gyerekek ezenkívül délelőttönként órákra jártak, minden tanórán részt vettek. „Persze volt olyan tantárgy, amiből szinte semmit sem értettek, de román órán a nyelvtannal például könnyebben boldogultak, mert az itthon is ugyanolyan. Az ottani tanárok megpróbálták őket bevonni, de volt, aki meglepődött azon, hogy nem románul tanulják például a földrajzot. Érdekes volt, mert sokan nem értették, hogy miért nem tudnak románul.
Kíváncsi vagyok, hogy mit fognak majd otthon elmesélni, miután megtapasztalják, hogy itt mindenki magyarul beszél. Az ottani gyerekek egyébként nagyon zajosak, borzasztó gyorsan és hangosan beszélnek. Ráadásul a perfect simplu igeidőt használják, tehát úgy beszélnek, hogy »văzuși«, »mersei«, satöbbi, ezért még nehezebben értették meg őket a szentimreiek. Igyekeztek nem így beszélni, amíg mi ott vagyunk, de persze ezen nehéz változtatni, ha egyszer így szokja meg az ember. Minden tanár dicsérte a mieinket, hogy milyen csendesek és fegyelmezettek” – emelte ki Tánczos Viktória.
A gyerekek a mutogatáson és a telefonos segítségkérésen túl nagyon sokat használták a Google fordítót is:
Nagyon szoros kapcsolatok alakultak ki a pár nap alatt, hiszen egyesek meg is könnyezték az elválás pillanatát. „Miután hazajöttünk, ketten mondták azt, hogy nem mennének vissza, a többiek azonban nagyon élvezték. Az elején még a »nagylegények« is megszeppentek, és azt vettem észre, hogy a nagyobbak könnyebben feltalálták magukat, mint az ötödikesek. Elmondásuk szerint tanulságként azt vonták le, hogy jó lenne megtanulni románul, mert nagyon kellemetlen az, amikor nem tudod megértetni magad, vagy érted, amit mondanak, de nem tudsz válaszolni.
Sokan úgy jönnek el otthonról, hogy én nem tanulok meg románul, mert magyar az anyanyelvem. Értem én ezt a magyarkodást, nincs is vele baj, csak nem kell túlzásba vinni. Csak ők veszítenek abból, ha nem tanulnak meg románul” – vonta le az út tanulságát a tanárnő.
A gyerekekben valóban mély nyomot hagyott a látogatás, és bár az elején megszeppentek, pénteki beszélgetésünk végére már egymás szavába vágva meséltek tapasztalataikról. „A kommunikáció leginkább Google-fordítóval ment, vagy a szüleim segítségével. Rajzoltunk, mutogattunk, de a végére belejöttünk. Azóta is tartom a kapcsolatot azzal a családdal, akinél voltam, és nyáron ide fognak látogatni. Megtanítottunk nekik egy pár magyar szót, mint például a szia és mit csinálsz, ezért a végére az egész iskolában mindenki azt kérdezte a másiktól, hogy mit csinálsz?
Tanulságos volt, mert mindegyikünk megtanult néhány szót, és már ezért megérte”
– emelte ki az ötödikes Kristó Antónia, akiről a kiránduláson egyébként hamar kiderült, hogy szép hangja van, ezért szinte minden tanóra előtt énekelnie kellett.
Forrás: Tánczos Viktória
Júniusban a Leu községbeli gyerekek is ellátogatnak Csíkszentimrére. Ők is iskolába járnak majd, és részt vesznek a tanévzárón is. Emellett kirándulni mennek a Szent Anna-tóhoz, Büdösfürdőre, és Csíkszeredát is megmutatják nekik. A gyerekek izgatottak, és nagyon várják, hogy megérkezzenek Hargita megyébe – tudtuk meg Tudor Constanţa tanárnőtől, akit telefonon értünk el. Mint mondta, az olténiai látogatás egy különleges és egyedi tapasztalat volt a szentimreiek számára, hiszen lehetőségük volt új helyeket és embereket megismerni. Hozzátette, nagyon könnyen feltalálták magukat az új élethelyzetben, és bár esténként lefekvés előtt adódtak kommunikációs problémák a fogadó családokkal, megoldották a szótárak és a szülők segítségével.
Szerintem a mi diákjainknak is különleges lesz Hargita megyébe látogatni. A gyerekek már nagyon izgatottak, mivel nem tudják, mire számítsanak, nem voltak korábban ilyen helyzetben. A kommunikációs nehézségekkel kapcsolatban is inkább kíváncsiak, és bár vannak félelmek, főleg a kisebbeknél, remélem, hogy minden rendben lesz” – tette hozzá a tanárnő.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
Telefonon egyeztetett Orbán Viktor miniszterelnök szombat délután Kelemen Hunorral, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökével. A magyar kormányfő erről a Facebook-oldalán számolt be.
Csak egy európai értékeket képviselő elnök tudja biztosítani a stabilitást és megóvni az országot egy olyan bizonytalan időszaktól, ami veszélybe sodorja a fejlődést – írta péntek este a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!