A pro Urbe díjakat 1997 óta osztja ki a sepsiszentgyörgyi helyi tanács, idén a 100. jelölt is megkapja
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata/Facebook
Az elmúlt évtized gyakorlatával ellentétben idén Sepsiszentgyörgyön egyszerre négy – három magyar és egy román – személyiséget ér ez a megtiszteltetés, hogy átveheti a Pro Urbe-díjat. A városi önkormányzati képviselő-testület péntek reggeli rendkívüli ülésén egyhangúlag jóváhagyta Kató Béla, Jánó Mihály, Puskás Bálint Zoltán és Carol Santa kitüntetését.
2024. április 19., 14:072024. április 19., 14:07
A kitüntetést a hetvenedik életévét betöltött, arra érdemes személy kaphatja meg, aki munkásságával öregbítette a háromszéki megyeszékhely hírnevét városi, megyei, országos vagy nemzetközi téren, „pénz és taps nélkül”, függetlenül állampolgárságtól, nemzetiségtől, lakóhelytől, nemtől, illetve felekezeti- és politikai hovatartozástól – áll a pályázati kiírásban.
Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke, Jánó Mihály művészettörténész, illetve Puskás Bálint Zoltán volt alkotmánybíró, máltai lovag kapja az idei Pro Urbe díjat; a román közösség képviseletében pedig Carol Santa edző a kitüntetett.
Kató Béla püspök idén januárban Novák Katalin államelnöktől is rangos kitüntetést, a Magyar Érdemrend Nagykeresztjét vehette át
Fotó: Facebook/Novák Katalin
Az idén 71. évébe lépő Kató Béla református püspök esetében egy rendkívül aktív személyiségről van szó. Mint az Incze Zsolt református esperes, Péter Sándor nyugalmazott magyartanár és Klárik Attila egyetemi oktató által aláírt felterjesztésben szerepel,
még a rendszerváltás előtt református imaházat építtetett Várhegyen és Illyefalván,
létrehozta a mezőgazdasági hitelezéssel, régiófejlesztéssel foglalkozó LAM Alapítványt,
a Keresztyén Ifjúsági és Diakónia Alapítványt (KIDA), amely ernyője alatt gyermekfalu is működött,
az általa vezetett Sapientia Alapítványnak köszönhetően van Sepsiszentgyörgyön négy új egyetemi szak a Sapientián,
illetve új református elemi iskola és egy modern idősotthon (Szilvássy Carola Szeretetotthon) is felépült.
Jánó Mihály művészettörténész is számtalan kitüntetés birtokosa, legutóbb a Háromszék Kultúrájáért díjat vehette át idén januárban
Fotó: Vargyasi Levente
A 79 éves Jánó Mihály művészettörténész fő kutatási területe Erdély és Székelyföld középkori és újabb kori, illetve kortárs művészete,
Pályáját a kézdivásárhelyi Céhtörténeti Múzeumban kezdte, eközben szerzett diplomát történelem-filozófia szakon. A Székely Nemzeti Múzeum Képtárának vezetőjeként kezdett művészettörténeti tanulmányokat közölni, majd a Kovászna Megyei Művelődési Intézet főtanácsosa volt.
Jánó Mihály a Magyar Művészeti Akadémia művészetelméleti tagozatának köztestületi tagja lett, 2022-ben életművéért átvehette a Magyar tevékenységével több más rangos díjat is kiérdemelt, legutóbb idén januárban lett birtokosa a Háromszék Kultúrájáért díjnak.
Puskás Bálint alkotmánybíróként több jogi csatát vívott a magyar közösség érdekében
Fotó: Kristó Gothárd Hunor
Az 1949-ben született Puskás Bálint Zoltánt a Máltai Szeretetszolgálat sepsiszentgyörgyi fiókja mindegyik helybeli történelmi egyház képviselőjének az aláírásával, illetve Sepsiszentgyörgy Helyi Tanácsa terjesztette fel a díjra.
Tevékenyen közreműködött több értékes múzeumi tárgy (többek között Gábor Áron egyetlen megmaradt ágyújának) visszaszerzésében. Mindeközben azonban a város egyházi életében is rendkívül aktív volt. Támogatásokat szerzett a Krisztus Király templom felépítéséhez, más templomok felújításához. Illetve 1991-ben alapító tagja a Máltai Szeretetszolgálat helyi szervezetének, 2003-tól máltai lovag.
A Pro Urbe díjak kiosztásakor a helyi tanács a város nemzetiségi arányait is figyelem beveszi, így
Sporttanárként, emeritus atlétikai edzőként szerzett érdemeket magának a helyi, országos és nemzetközi sportéletben, az egyetlen román edző, aki a European Coaching Excellence Award díjat magáénak tudhatja.
A Pro Urbe-díjakat a jelölteknek április 28-án, a Szent György Napok vasárnapján adják át ünnepélyes keretek között a Székely Nemzeti Múzeumban.
Az idei díjazottakkal éppen százra növekszik a város díszpolgárainak száma.
Sűrű füst gomolygott ki kedden délután egy szászrégeni asztalosműhelyből, a helyszínre két esetkocsival szálltak ki a tűzoltók.
Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) Maros megyei szervezete január 1-jén, szerdán 12.30-tól Marosvásárhelyen, a Hunyadi László szobrászművész alkotta szobornál megtartja a hagyományos Petőfi-emlékünnepélyét és újévköszöntőjét.
Súlyos, maradandó sérüléseket okozhat a petárda, ha rossz helyen robban. Halláskárosodás, elvesztett látás, amputált ujjak – sajnos számos ilyen következménnyel járó balesettel találkoztak az elmúlt években a mentősök és az orvosok szilveszterkor.
Klaus Iohannis keddi, szilveszteri üzenetében azt emelte ki, hogy Románia stabil, demokratikus, biztonságos és Európa-barát ország, megbízható partner a külföldi szövetségesei számára.
Szent család vasárnapján ünnepelték az újszülötteket Gelencén. 2024-ben is szép számban születtek kisbabák a községben, az ő nevük került fel az emlékfára.
Az országos útlevél-igazgatóság kedden arról tájékoztatott, hogy 2025. január elsejétől az állampolgárok kérhetik az egyszerű elektronikus útlevél ingyenes kézbesítését bármely címre Románia területén.
A marosvásárhelyi börtön mintegy 50 alkalmazottja tüntetett kedd reggel az intézmény előtt, a túlórázás ellen tiltakozva.
Mozgalmas decembert zár a csíkszeredai Rotary Club, a téli ünnepek alkalmával jótékonysági koncertet tartott, és több ajándékcsomagot osztottak ki idős, egyedül élő embereknek, valamint a csíkszépvízi ápoló és gondozó központ lakóinak.
Baleset történt Homoródfürdő közelében a Cekend-tetőn kedden délelőtt, személyi sérülés nem történt.
Románia jövőre nem engedheti meg magának a „kilengéseket”, amit belefoglalnak a költségvetésbe, azt tiszteletben kell tartani – mondta a hétfői kormányülést követő sajtótájékoztatóján Tánczos Barna.
szóljon hozzá!