Fotó: Gergely Imre
Elmenekültünk, hazajöttünk címmel írta meg visszaemlékezéseit Petres Lajos gyergyóditrói nyugalmazott zenetanár. A szomszédban zajló háború késztette arra, hogy megírja a kisgyerekként átélt tapasztalatait, a bombázásokat, ínséges időket, vagy hogy milyen volt, amikor az édesanyának és három gyermekének összesen egy pár cipője volt...
2023. április 21., 21:562023. április 21., 21:56
Egyre kevesebb azoknak a száma, akiknek személyes emlékeik lehetnek, akik mesélhetnek a világháborús években és közvetlenül azután átélt nehézségekről, nyomorúságról. Éppen ezért különösen értékes az a könyv, amelyet pénteken mutattak be.
A könyvében megírt rövid emlékezésekből néhányat jó kedéllyel mondott el a Ditróban nagy tiszteletnek örvendő szerző. A háborút, a menekülést és az azt követő nehéz éveket megélni azonban kevésbé lehetett vidám történet.
Amint Petres Lajos a község művelődési házának zsúfolásig telt konferenciatermében elmondta,
Ez késztette az írásra. Nem tanulságnak, figyelmeztetésnek szánja, csupán emlékezésnek, összehasonlításnak, esetleg azoknak a vele egykorú embereknek, akik azokat az éveket személyesen is végigélték.
Fotó: Gergely Imre
A most Magyarországra menekülők tízezrei kényelmes autókból, vonatokból, szép ruhákba öltözötten, modern bőröndökbe csomagolt értékeikkel szállnak ki, és akik fogadják őket, minden kívánságukat teljesítik, élelmet, szállást, ha kell, állást adnak nekik, gyermekeiket iskoláztatják – mutatott rá Petres Lajos bácsi.
elég csak arra gondolni, amikor Szolnokról Budapest felé haladva, vagy akár Szombathelyen és más helyszíneken élték át a bombázásokat.
Petres Lajos felidézi, hogy miként fogadták akkor az emberek a menekülteket, voltak jó és kevésbé jó tapasztalataik is, és leírja azt is, hogy milyen volt hazaérni a más ditróiak által kifosztott portára.
Fotó: Gergely Imre
A Bajna György által méltatott könyv és az emlékek kapcsán a szerző rámutatott, ő ugyan személyesen élte meg azokat az időket, de a jóval fiatalabbaknak is vannak háborús emlékeik, amelyeket szüleiktől, nagyszüleiktől hallhattak. Sok család élte át ugyanezt vagy hasonlót. Éppen ezért sok családnak lehetnek érdekesek ezek a rövid történetek, például ahogy több év katonai szolgálat és szovjet fogság után hazaérkezett az édesapa. És nem egy eset volt, hogy
Sokaknak ajánlható tehát a könyv. Nem hosszúak, nem unalmasak az írások, azok a mai fiatalok is elolvashatják, akik a modern kütyükön való olvasáshoz szoktak hozzá – szögezte le Bajna György.
Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.
A járművében rekedt, ám mostanra sikerült kiszabadítani azt a nőt, akik Marosszentkirályon balesetezett hétfőn délután – közli a Maros megyei tűzoltóság. Jelenleg félsávos útlezárás van a helyszínen.
Befejeződött a gyergyószéki településeken az új önkormányzatok megalakítása, Ditróban és Szárhegyen új személyek kerültek az alpolgármesteri tisztségbe.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további ezer kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter.
Személyes szabadság korlátozásának bűntette miatt előzetes letartóztatásba helyeztek három férfit november 10-én, akik két nappal korábban egy országúton haladó taxiból rángattak ki, majd tartottak fogva egy nőt.
A kedvezőtlen időjárás miatt kedden 8 órától lezárják a forgalmat a 7C jelzésű országút (Transzfogarasi út) Piscul Negru menedékház és Bilea-vízesés közötti szakaszán – tájékoztatott hétfőn a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR).
A kopóréteg-aszfalt is rákerült a Korond és Pálpataka között lévő, közel kilenc kilométeres községi útra, továbbá mindkét településen megújult egy-egy iskola – ezeknek örülhetett hétfőn a helyi közösség.
Románia felkészült a télre, a földgáztárolók telítettebbek, mint tavaly ilyenkor, a töltöttségi szintjük meghaladta a 101 százalékot – nyilatkozta hétfőn az energiaügyi miniszter.
Idén szeptemberben is negatív volt a természetes szaporulat Romániában, a népesség 4432 fővel csökkent, de a kiállított születési igazolványok száma 4,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.
Közzétette az Országos Meteorológiai Szolgálat a november 11–24. közötti, kéthetes időszakra vonatkozó előrejelzését. Lássuk csak, miben lesz részünk.
szóljon hozzá!