Évről évre kevesebb gyerek van a Hargita megyei óvodákban. Országos szintű probléma
Fotó: Barabás Ákos
Az idei tanévben több mint 800-zal kevesebb óvodást tartanak számon a Hargita megyei tanügyi hálózatban, mint öt évvel ezelőtt. A gyereklétszám csökkenése országos szinten probléma, amelynek okai közismertek: a születések számának jelentős visszaesése, a nagymértékű elvándorlás, valamint a késői gyerekvállalás.
2017. október 29., 11:572017. október 29., 11:57
Évről évre fokozatosan zsugorodik a gyereklétszám, az ország minden térségére jellemző tendencia azonban egyelőre nem érinti drasztikusan az óvodai hálózatot, leépülésről egyelőre nincs szó – nyilatkozta lapcsaládunknak Kovács Irén Erzsébet oktatásügyi államtitkár.
Az oktatási minisztérium friss statisztikái azt mutatják, hogy
A kisebbségi oktatásért felelős szakpolitikus elmondta, a 2016/2017-es tanévben 34 077 magyar óvodás 1743 csoportba járt, ebben a tanévben 32 754 óvodás és 1757 óvodai csoport szerepel a nyilvántartásban.
A statisztikai adatok a magyar tannyelvű állami és magánóvodák csoportjait és gyereklétszámát is tartalmazzák.
Kovács Irén Erzsébet emlékeztetett továbbá, a 2011-es oktatási törvény megjelenésével átszerveződött az oktatási hálózat,
Az Országos Statisztikai Hivatal adatai szerint Romániában az elmúlt évben csupán 1200 óvoda működött, amely hatalmas csökkenést jelent a kilencvenes évekhez képest, amikor 12 ezer intézmény szerepelt a rendszerben. Arra vonatkozó kérdésünkre, hogy mennyire jellemző, hogy a magyar családok román tanintézetbe íratják a gyereküket, az államtitkár kifejtette, ez teljes mértékben a család hatáskörébe tartozik, ám fontosnak tartja az RMDSZ: Minden magyar gyermek számít nevet viselő országos beiskolázási kampányát, abban bízva, hogy a szülők, a fiatalok megértik, milyen előnyökkel jár, ha tanulmányaikat az óvodától az egyetemig anyanyelvükön folytatják.
A jelenség Hargita megyében is érezhető, itt is évről évre kevesebb gyerek van az óvodákban – mondta érdeklődésünkre Márton Adél, a Hargita megyei tanfelügyelőség óvodai nevelésért felelős munkatársa. Példaként rámutatott, hogy
Ennek elsődleges okaiként a tanfelügyelő is a születések számának a jelentős visszaesését, illetve a nagymértékű elvándorlást tartja. Ugyanakkor megjegyezte, az, hogy
Így napjainkban sok szülő tipegőcsoportokba íratja az óvodai kor előtt gyerekét, amely beleszámít az óvodák létszámába. Márton Adél arra is kitért, hogy térségünkben is jellemző az a tendencia, miszerint a magyar családok román tanintézetbe íratják a gyereküket, viszont ez sokszor fordított esetben is igaz.
A Hargita Megyei Tanfelügyelőség rendelkezésünkre bocsátott statisztikai adatai szerint míg a 2012/2013-as tanévben 10 966 óvodást (ebből 1615 román nemzetiségű) tartottak számon a megyében, addig a 2017/2018-asban már csak 10 162-t (közülük 1295 román nemzetiségű).
– közölte korábban a Ziarul Financiar gazdasági lap.
Mivel a szavazólapok mindenütt azonosak, a választók bárhol leadhatják voksukat – a következő két órában még nagyon sokan elmehetnek szavazni.
Vasárnap összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez.
Vasárnap 17 óra 30 percig a választói névjegyzékben szereplők 53,39 százaléka, azaz 9,6 millió választópolgár szavazott az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A számok magukért beszélnek, négy órával urnazárás előtt így áll Székelyföld a részvétellel. Összehasonlításként: Kolozs megye 55 százaléknál tart, Bukarest pedig 48 százaléknál.
Sokkal nagyobb részvételt eredményez az államelnök-választás második fordulója, mint az első. Székelyudvarhelyen is egyértelműen a szavazókedv jelentős növekedését tapasztalják a szavazóbiztosok.
Folyamatos a mozgás a háromszéki megyeközpontban a választás napján: délután négy óráig a lakosság negyvenkét százaléka voksolt. Mindeközben nagyon sokan a Sepsi OSK idegenbeli meccsét figyelik a tévében. Van ok aggodalomra.
Úgy döntött, hogy tesz egy kört az autójával Csíkszeredában, amelyre kitűzte az egyik politikai párt jelképeit tartalmazó zászlót. Nem volt jó ötlet, a rendőrök meg is büntették.
Arról, hogy ki mennyire lelkiismeretes állampolgár, mindent elmond a személyazonossági igazolványának hátsó oldala. Ide ragasztják ugyanis minden választási részvétel után az aktuális dátummal ellátott Votat-matricát.
Délután kettő és három óra között sehol nem voltak sorok a gyergyószentmiklósi szavazókörzetek előtt, de folyamatosan mennek az emberek szavazni a romániai elnökválasztás második fordulójában.
A 15 órás részvételi adatok szerint már a 40 százalékhoz közelít a részvételi arány Hargita megyében a romániai elnökválasztás második fordulójában, ott ugyanis már a választópolgárok 38,72 százaléka járult az urnák elé.
szóljon hozzá!