Hamarosan újból megtelik a segesvári vár fesztiválozókkal. Archív
Fotó: Gálna Zoltán
Romániai, magyarországi, németországi és horvátországi egyetemi hallgatók ismerkednek a nemzeti kisebbségek életével, a többség és kisebbség viszonyával az idei Pro Etnica Interkulturális Nyári Akadémián, amely Segesváron kezdődött hétfőn. Közben szerdán kezdetét veszi a Pro Etnica Interkulturális Fesztivál is, amelyen Románia nemzetiségi kisebbségei mutatják be népszokásaikat, zenéjüket, viseletüket, táncaikat.
2018. augusztus 21., 15:042018. augusztus 21., 15:04
2018. augusztus 21., 15:052018. augusztus 21., 15:05
A romániai nemzeti kisebbségek élete az utóbbi száz évben az egyik központi témája az idei eseménysorozatnak, amelyet a kulturális értékek európai évének jegyében szerveznek, és ahol
Lapunk érdeklődésére Koreck Mária szervező elmondta, a megbeszéléseken, műhelymunkákon egyetemi hallgatók vesznek részt. Németországból a szász kisebbséget képviselő diákok érkeztek, Szerbiából horvát nemzetiségűek, illetve a romániai török, görög és orosz közösségek is képviseltetik magukat a magyarok mellett, valamint román egyetemi hallgatók is jelen lesznek ezeken a kerekasztal-beszélgetéseken. Reggel és este szervezik a résztvevőknek a műhelytevékenységeket, napközben pedig tudományos előadások várnak rájuk,
A programban szerepel Segesvár és Marosvásárhely meglátogatása, ismerkedés a jelentősebb létesítményekkel, kulturális intézményekkel. „A Kultúrpalotát fogjuk megnézni, bemutatjuk Marosvásárhely történelmét, az itt élő közösségeket, majd a zsidó hitközséghez látogatunk el, utána a várba, a vártemplomba, illetve a Teleki Tékába” – mondta Koreck Mária, hozzátéve, fontos, hogy a résztvevők megismerjék, hogy az itt élő közösségek milyen értékekkel gyarapították a várost, mit hagytak maguk után.
Az akadémia előadásain szó esik az európai nemzeti kisebbségekről, ezek helyzetéről a különféle multikulturális közegekben, különböző országokban, az önazonosság megőrzéséről és az együttélésről, a más-más etnikumok egymáshoz való viszonyulásáról. A résztvevők az interetnikai problémákkal is megismerkednek, illetve azzal, hogy hogyan viszonyulnak ezekhez például Romániában, Magyarországon, Németországban, vagy az Európai Unió más országaiban.
Szerdán kezdődik a Pro Etnica Interkulturális Fesztivál, ahol valamennyi romániai nemzeti kisebbség képviselteti magát, néptánc-, népzene- és népviselet-bemutatót tartanak, lesznek kiállítások, előadások, kerekasztal-beszélgetések. A hivatalos megnyitó 17 órakor lesz a várban, majd lengyel és zsidó néptánccsoportok mutatkoznak be. Csütörtökön és pénteken is 17 órakor kezdődnek a zenés, táncos programok, pénteken többek között a kolozsvári Zurboló Egyesület néptáncosainak tapsolhat a közönség. Szombaton és vasárnap már 11 órától érdemes ellátogatni a segesvári várba, ahol egész nap érdekes és különleges néptáncokat láthat a közönség.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
szóljon hozzá!