Nincs jó hírük az alapélelmiszereket előállító gyártóknak: drágítaniuk kell

Mire lesz elég? Szinte mindennek emelkedik az ára, amit végső soron a vásárló pénztárcája érez meg •  Fotó: Jakab Mónika

Mire lesz elég? Szinte mindennek emelkedik az ára, amit végső soron a vásárló pénztárcája érez meg

Fotó: Jakab Mónika

Az elektromos áram, a földgáz, az üzemanyag és a különböző alapanyagok drágulása Székelyföldön is nehéz helyzetbe hozta a vállalkozókat. Az általunk megkérdezett élelmiszeripari cégek már kénytelenek voltak emelni termékeik árán, és a közeljövőben további drágításra kényszerülhetnek.

Iszlai Katalin

2021. november 20., 22:092021. november 20., 22:09

2021. november 20., 22:132021. november 20., 22:13

Drágulni fog a hús, a kenyér és a tej – vetítették elő az Adevărul országos napilapnak nyilatkozó termelők, akik többek között arra panaszkodtak, hogy akár 700 százalékkal magasabb energiaszámlákat kaptak, és az energiaárak emelkedése miatt még a csomagolóanyag is megdrágult. A jelenség Székelyföldön is érezhető, ezért a nagyobb élelmiszeripari vállalkozások már kénytelenek voltak emelni az árakon, és még nem tudni, hol a drágulás vége.

További áremelés várható

Mivel az energia (villany és a gáz) látványosan megdrágult, már elkezdték ennek költségeit beépíteni az árakba a Petry húsüzemnél: Varga-Pál Petry Zsolt ügyvezető igazgató elmondása szerint átlagosan egy lejes drágítást eszközöltek termékenként. „Ezzel azonban még nem vagyunk egyenlőben. Tudni kell, hogy a mi beszállítóink is árat emelnek, ennek hatása pedig csak most kezd érződni.

Idézet
Mivel drágábban kapjuk az alapanyagokat, azt is bele kell építsük majd a saját árainkba. Ez egy láncreakció, aminek hatására többet fizet a fogyasztó. Biztos vagyok abban, hogy további áremelésre lesz szükség nálunk is

– részletezte az ügyvezető igazgató.

Hozzátette: még vannak olyan beszállítóik, akiktől a régi árakon kapják az alapanyagokat, de amint ők emelnek az árakon, ezt nekik is követniük kell. Emellett hiányok alakulnak ki, például fűszer- és csomagolóanyag-hiány is várható, ami szintén áremelkedéshez vezet.

Az igazgató elképzelhetőnek tartja, hogy pontosan karácsonykor érik el a csúcsértékeket az árak.

Hasonló tapasztalatokról számolt be a Benedek húsüzem vezérigazgatója, Kovács Zoltán is. Mint kiemelte, élelmiszeripari vállalkozásként rengeteg elektromos áramot használnak a sok fagyasztóláda, hűtőszekrény és egyéb berendezés miatt. „A villanyáram a mindenünk, anélkül semmit sem tudunk csinálni. Már kellett emeljük az árakat, nem tudtuk szinten tartani. Mintegy öt-nyolc százalékos drágítást eszközöltünk, de ez nem fedezi a megemelt költségeinket. A belek ára nőtt, ahogy a fűszereké is, illetve számításba kell venni az üzemanyagot, ami esetünkben sokat nyom a latban, hiszen Hargita, Kovászna, Maros, Brassó, Kolozs és Beszterce megyébe is szállítunk napi szinten” – mutatott rá a vezérigazgató, majd arra is kitért, hogy ő is úgy látja, további áremelésre lesz szükség. Ennek pontos értékét egyelőre nem tudta megbecsülni, de elmondása szerint

csak annyit drágítanak, amennyire „kényszerítik őket”.

Nem tudni, hol a vége

Az energiahordozók árának növekedését nevezte meg fő problémaként Magyari Piroska, a Gordon Prod Kft. tejfeldolgozó társtulajdonosa is. A villamos energia esetében számítanak egy jelentősebb kompenzálásra, a gáz viszont esetükben már most is 270 százalékot emelkedett, a következő, télire kötött szerződésükben foglaltak szerint pedig már a korábbi értéknek az ötszörösét fizetik majd.

Jövő év elején újabb árrobbanás jöhet •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Jövő év elején újabb árrobbanás jöhet

Fotó: Haáz Vince

„És ez még nem minden, mert emellett megemelkedett a műanyag, a papír és egyéb, általunk használt termék ára is. Próbáltunk egy számítást végezni, hogy mennyivel növekedhetnek az árak, és az eredmények szerint előreláthatóan 10-15 százalékkal biztosan.

Már eszközöltünk is egy öt százalékos áremelést, de az év végéig ez biztosan lesz tíz százalék, januártól pedig még egy robbanásszerű drágításra lehet számítani

– vetített előre Magyari Piroska.

„Már drágítottunk, de nem tudjuk, hogy ez elégséges lesz-e” – fogalmazott megkeresésünkre Simon Béla, a Lactis Kft. tejfeldolgozó igazgatója. Az iparágban jellemző 10-15 százalékos áremelkedés szintjén emelték ők is az áraikat, mert ez Simon szerint elkerülhetetlen, illetve a bizonytalanságot is aggasztónak nevezte. „Még mindig nem állt meg az energiahordozók és egyebek kapcsán jellemző áremelkedés.

Ahhoz, hogy tervezni lehessen, tudni kellene, hogy hol állandósul az áremelkedés. Egyelőre nem tudni, mi lesz a vége, de ha nem javul a helyzet, sok vállalkozás bebukhat

– vélekedett az igazgató.

Jövőre jöhet a java

Diószegi László, a nevét viselő pékség tulajdonosa arról számolt be, hogy másfél-két hónappal ezelőtt tíz százalékkal megemelték a termékeik árát, de meglátása szerint a közeljövőben további drágításra lesz szükség. „Rettenetesen megy fel az alapanyagok, a villany, a gáz és minden egyéb ára, így biztos, hogy mi is kell még áremelést eszközöljünk. Valószínűleg ebben az évben nem kerül erre sor, de jövőben biztosan igen.

A liszt november 15-től harminc százalékot drágult, ami hihetetlen, ilyen drasztikus áremelkedésre az elmúlt húsz évben nem emlékszek. A pékségek már most érzik ennek a hatását, és sajnos meg fogják érezni a vásárlók is

– emelte ki Diószegi. Arra is kitért, hogy az új évben legkevesebb tíz százalékos drágításra lehet számítani, mert egyebek mellett a péksütemények előállításához szükséges olaj és cukor ára is folyamatosan emelkedik.

A péktermékek esetében szeptemberben nyolc százalékkal emelték az árakat a Harmopan Rt. pékipari vállalatnál, de az év végéig itt sem terveznek újabb drágítást – tudtuk meg Albert László ügyvezető igazgatótól. „A lisztnél viszont hetente emelünk, mert a búza ára elképesztő mértékben nő,

míg az aratáskor 80 banitól indultunk, ma már 1,35-ös árról beszélünk.

Ezt már nem nagyon lehet bírni. Emellett az energia- és az üzemanyagárak növekedése is rosszul érintett bennünket” – sorolta Albert. Hozzátette:

igyekszenek szinten tartani az árakat, mert a fogyasztók érzékenyek a folyamatos drágításra, a fennmaradáshoz viszont ez elengedhetetlen.

Totális káosz

Mint ismert, Romániában liberalizálták a villamosenergia- és a gázárakat, így a lakossági fogyasztók már nem államilag szabályozott áron kapják az energiát. Az energiaárak liberalizációja totális kudarcnak látszik: nem elég, hogy a versenyhelyzet nem hozott árcsökkenést, hanem soha nem látott mértékű drágulás következett be a földgáz és az elektromos energia fogyasztói áraiban.

2 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 01., kedd

A minimálbéren dolgozó hatéves fizetését kapná meg a most búcsúzó magyar alkotmánybíró is

Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.

A minimálbéren dolgozó hatéves fizetését kapná meg a most búcsúzó magyar alkotmánybíró is
2025. július 01., kedd

Előre tervezett áramszünetek több településen Maros, Hargita és Kovászna megyében

Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.

Előre tervezett áramszünetek több településen Maros, Hargita és Kovászna megyében
2025. július 01., kedd

Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött a bíróság

Az ítélet nem jogerős.

Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött a bíróság
2025. július 01., kedd

Háztartási célokra alkalmas a csapvíz Dicsőszentmártonban

A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.

Háztartási célokra alkalmas a csapvíz Dicsőszentmártonban
2025. július 01., kedd

Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi Gondosóra programra

Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.

Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi Gondosóra programra
2025. július 01., kedd

Megszűnt az ársapka, nőni fognak a villanyszámlák

Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.

Megszűnt az ársapka, nőni fognak a villanyszámlák
2025. július 01., kedd

Nyaralástervező: július 1-jei árak a román tengerpartról

Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.

Nyaralástervező: július 1-jei árak a román tengerpartról
2025. július 01., kedd

Stagnál a munkanélküliek száma Székelyföldön

Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.

Stagnál a munkanélküliek száma Székelyföldön
2025. július 01., kedd

Cseke Attila: idén biztosan nem áll le a bölcsődeépítési program

Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.

Cseke Attila: idén biztosan nem áll le a bölcsődeépítési program
2025. július 01., kedd

Nem jutottak messzire a benzinkúton dulakodó tolvajok

Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.

Nem jutottak messzire a benzinkúton dulakodó tolvajok