Mire lesz elég? Szinte mindennek emelkedik az ára, amit végső soron a vásárló pénztárcája érez meg
Fotó: Jakab Mónika
Az elektromos áram, a földgáz, az üzemanyag és a különböző alapanyagok drágulása Székelyföldön is nehéz helyzetbe hozta a vállalkozókat. Az általunk megkérdezett élelmiszeripari cégek már kénytelenek voltak emelni termékeik árán, és a közeljövőben további drágításra kényszerülhetnek.
2021. november 20., 22:092021. november 20., 22:09
2021. november 20., 22:132021. november 20., 22:13
Drágulni fog a hús, a kenyér és a tej – vetítették elő az Adevărul országos napilapnak nyilatkozó termelők, akik többek között arra panaszkodtak, hogy akár 700 százalékkal magasabb energiaszámlákat kaptak, és az energiaárak emelkedése miatt még a csomagolóanyag is megdrágult. A jelenség Székelyföldön is érezhető, ezért a nagyobb élelmiszeripari vállalkozások már kénytelenek voltak emelni az árakon, és még nem tudni, hol a drágulás vége.
Mivel az energia (villany és a gáz) látványosan megdrágult, már elkezdték ennek költségeit beépíteni az árakba a Petry húsüzemnél: Varga-Pál Petry Zsolt ügyvezető igazgató elmondása szerint átlagosan egy lejes drágítást eszközöltek termékenként. „Ezzel azonban még nem vagyunk egyenlőben. Tudni kell, hogy a mi beszállítóink is árat emelnek, ennek hatása pedig csak most kezd érződni.
– részletezte az ügyvezető igazgató.
Hozzátette: még vannak olyan beszállítóik, akiktől a régi árakon kapják az alapanyagokat, de amint ők emelnek az árakon, ezt nekik is követniük kell. Emellett hiányok alakulnak ki, például fűszer- és csomagolóanyag-hiány is várható, ami szintén áremelkedéshez vezet.
Hasonló tapasztalatokról számolt be a Benedek húsüzem vezérigazgatója, Kovács Zoltán is. Mint kiemelte, élelmiszeripari vállalkozásként rengeteg elektromos áramot használnak a sok fagyasztóláda, hűtőszekrény és egyéb berendezés miatt. „A villanyáram a mindenünk, anélkül semmit sem tudunk csinálni. Már kellett emeljük az árakat, nem tudtuk szinten tartani. Mintegy öt-nyolc százalékos drágítást eszközöltünk, de ez nem fedezi a megemelt költségeinket. A belek ára nőtt, ahogy a fűszereké is, illetve számításba kell venni az üzemanyagot, ami esetünkben sokat nyom a latban, hiszen Hargita, Kovászna, Maros, Brassó, Kolozs és Beszterce megyébe is szállítunk napi szinten” – mutatott rá a vezérigazgató, majd arra is kitért, hogy ő is úgy látja, további áremelésre lesz szükség. Ennek pontos értékét egyelőre nem tudta megbecsülni, de elmondása szerint
Az energiahordozók árának növekedését nevezte meg fő problémaként Magyari Piroska, a Gordon Prod Kft. tejfeldolgozó társtulajdonosa is. A villamos energia esetében számítanak egy jelentősebb kompenzálásra, a gáz viszont esetükben már most is 270 százalékot emelkedett, a következő, télire kötött szerződésükben foglaltak szerint pedig már a korábbi értéknek az ötszörösét fizetik majd.
Jövő év elején újabb árrobbanás jöhet
Fotó: Haáz Vince
„És ez még nem minden, mert emellett megemelkedett a műanyag, a papír és egyéb, általunk használt termék ára is. Próbáltunk egy számítást végezni, hogy mennyivel növekedhetnek az árak, és az eredmények szerint előreláthatóan 10-15 százalékkal biztosan.
– vetített előre Magyari Piroska.
„Már drágítottunk, de nem tudjuk, hogy ez elégséges lesz-e” – fogalmazott megkeresésünkre Simon Béla, a Lactis Kft. tejfeldolgozó igazgatója. Az iparágban jellemző 10-15 százalékos áremelkedés szintjén emelték ők is az áraikat, mert ez Simon szerint elkerülhetetlen, illetve a bizonytalanságot is aggasztónak nevezte. „Még mindig nem állt meg az energiahordozók és egyebek kapcsán jellemző áremelkedés.
– vélekedett az igazgató.
Diószegi László, a nevét viselő pékség tulajdonosa arról számolt be, hogy másfél-két hónappal ezelőtt tíz százalékkal megemelték a termékeik árát, de meglátása szerint a közeljövőben további drágításra lesz szükség. „Rettenetesen megy fel az alapanyagok, a villany, a gáz és minden egyéb ára, így biztos, hogy mi is kell még áremelést eszközöljünk. Valószínűleg ebben az évben nem kerül erre sor, de jövőben biztosan igen.
– emelte ki Diószegi. Arra is kitért, hogy az új évben legkevesebb tíz százalékos drágításra lehet számítani, mert egyebek mellett a péksütemények előállításához szükséges olaj és cukor ára is folyamatosan emelkedik.
A péktermékek esetében szeptemberben nyolc százalékkal emelték az árakat a Harmopan Rt. pékipari vállalatnál, de az év végéig itt sem terveznek újabb drágítást – tudtuk meg Albert László ügyvezető igazgatótól. „A lisztnél viszont hetente emelünk, mert a búza ára elképesztő mértékben nő,
Ezt már nem nagyon lehet bírni. Emellett az energia- és az üzemanyagárak növekedése is rosszul érintett bennünket” – sorolta Albert. Hozzátette:
Totális káosz
Mint ismert, Romániában liberalizálták a villamosenergia- és a gázárakat, így a lakossági fogyasztók már nem államilag szabályozott áron kapják az energiát. Az energiaárak liberalizációja totális kudarcnak látszik: nem elég, hogy a versenyhelyzet nem hozott árcsökkenést, hanem soha nem látott mértékű drágulás következett be a földgáz és az elektromos energia fogyasztói áraiban.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
A három székelyföldi megye tanácselnökei is az első órákban éltek a szavazati jogukkal. A három település, ahol az államelnök-jelöltekre szavaztak: Ojtoz, Városfalva és Szováta.
Egy 4,1-es és egy 3,5-ös erősségű földrengés volt vasárnap reggel Vrancea szeizmikus térségében – tájékoztatott az országos földfizikai intézet.
Az RMDSZ elnöke, egyúttal államfőjelöltje is leadta voksát vasárnap délelőtt, ezt követően pedig reményeiről beszélt a következő kormányzatot illetően.
A székelyföldi politikusok közül többen már vasárnap reggel leadták szavazatukat az államfőválasztás első fordulójában. Mint fogalmaztak, a józan ész hangját választották.
Vasárnap reggelre a rossz időjárás által érintett összes Hargita megyei településen helyreállt az áramszolgáltatás – tájékoztatott a Hargita megyei tűzoltóság.
Több mint 18 millió román állampolgárt várnak vasárnap az országszerte reggel 7 órakor megnyitott közel 19 ezer szavazóhelyiségbe, hogy a 14 államelnökjelölt valamelyikére szavazzon.
A Kovászna megyei közlekedésrendészet munkatársai a téli időjárási körülmények közepette fokozott szigorúsággal szűrték ma ki a forgalmi rend ellen vétőket és összesen 30 525 lej értékben büntették a szabálytalankodókat.
Szombat délután az összes vasútvonalon továbbra is télies körülmények között közlekedtek a vonatok, különösen a iaşi-i és brassói regionális kirendeltség körzetében, a sűrű havazás és az alacsony hőmérséklet miatt – számolt be a CFR.
2 hozzászólás