
Perek után folytatták az építést Korondon, most a költségvetésből kell fizetni
Fotó: Barabás Ákos
Miután jogerősen pert veszített a korondi hulladékátrakó építőjével szemben, a megítélt összeget, amelyet a cég készenléti költségei miatt követelt az építkezés késlekedésének időszakára, saját költségvetéséből fizeti ki a Hargita megyei önkormányzat.
2025. január 16., 07:552025. január 16., 07:55
A megyei tanács költségvetését terheli annak a több mint négymillió lejnek a kifizetése, amelyre jogerős bírósági ítélet kötelezi az intézményt a korondi hulladéktömörítő és átrakó telep építőjének követelései nyomán. Ezt kérdésünkre a megyei önkormányzat sajtószolgálata közölte. Azt is megtudtuk, hogy
Ez a történet a Hargita megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszer – amely még nem működik – egyik legnagyobb buktatójának, a korondi hulladéktömörítő és átrakó telep építésének része, emiatt ugyanis több per zajlott egy helybéli lakos és a megyei tanács között, ezért 2015 és 2018 között a munkálatot leállították. A kivitelezéssel megbízott cég viszont ezalatt is fenntartotta a készenléti állapotot az építési területen, ez pedig költségekkel járt, ahogy a benyújtott követelésekben is részletezte, a teljes összeg elérte a 3 millió 892 ezer lejt. A munkálatok perek miatti felfüggesztésének időszakában
lakás-, iroda- és autóbérlési kiadások voltak,
a fizetések biztosítása mellett
a szervezésre, biztosításokra, fogyóanyagokra is kellett költeni,
így jött ki a megyei tanácstól követelt összeg.
Hargita Megye Tanácsa elutasította a kifizetést, ezután fordultak 2023-ban a felek a Kereskedelmi Kamara mellett működő, elszámolási viták megoldására létrehozott választott bírósághoz (románul: Curtea de Arbitraj Comercial).
A döntés ellen a megyei tanács Bukaresti Ítélőtáblán fellebbezett, a követelések érvénytelenítését kérve, de ott is elutasítással szembesültek, a bíróság pedig 29 500 lejes perköltséget is megállapított a panaszos terhére.
A Legfelsőbb Ítélő- és Semmítőszékhez történő fellebbezés volt az utolsó lehetőség, de ott helybenhagyták az ítélőtábla határozatát, így nem maradt más hátra, mint fizetni. A per folyamán a megyei önkormányzat akkori elnöke, Borboly Csaba megkeresésünk nyomán arra is kitért, meg kell nézni, hogy az akkori megyei projektkoordináció terén voltak-e hiányosságok, mulasztások, amennyiben elmarasztaló ítélet születik. Úgy vélekedett, ha fennáll a fizetési kötelezettség, bizottságot kell létrehozni, amely megvizsgálja, pontosan hol történt hiányosság és az összeget lehetséges-e megtéríteni törvényes keretek között, úgy, hogy a megye költségvetését kár ne érje.
A megyei tanácstól kapott válaszok alapján erre nem volt mód. Kérdésünkre, miszerint megállapítható-e az egyéni felelősség az intézményen belül, és a kifizetési kötelezettség részlegesen áthárítható-e a felelősre, azt válaszolták, hogy a megítélt összeg a felek közötti szerződésben foglaltakból fakad, és ez nem köthető a megyei tanács intézményén belüli egyéni feladatkör gyakorlása közbeni törvénytelen cselekedethez vagy mulasztáshoz.

Több mint négymillió lejt kell fizetnie Hargita Megye Tanácsának, ha elveszíti azt a pert, amelyet egy cég követeléseinek érvénytelenítése érdekében indított. A történet a hulladékgazdálkodás részét képező korondi átrakóállomás építéséig nyúlik vissza...

Újrakezdték az építkezést a korondi hulladéktömörítő telep eredeti helyszínén, a közelben lakó Séra Zoltán feladta a kivitelezés megakadályozásáért folytatott reménytelen harcát. A korondi hulladékátrakó építésének jelenlegi helyzetét ismertetjük.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
4 hozzászólás