
Perek után folytatták az építést Korondon, most a költségvetésből kell fizetni
Fotó: Barabás Ákos
Miután jogerősen pert veszített a korondi hulladékátrakó építőjével szemben, a megítélt összeget, amelyet a cég készenléti költségei miatt követelt az építkezés késlekedésének időszakára, saját költségvetéséből fizeti ki a Hargita megyei önkormányzat.
2025. január 16., 07:552025. január 16., 07:55
A megyei tanács költségvetését terheli annak a több mint négymillió lejnek a kifizetése, amelyre jogerős bírósági ítélet kötelezi az intézményt a korondi hulladéktömörítő és átrakó telep építőjének követelései nyomán. Ezt kérdésünkre a megyei önkormányzat sajtószolgálata közölte. Azt is megtudtuk, hogy
Ez a történet a Hargita megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszer – amely még nem működik – egyik legnagyobb buktatójának, a korondi hulladéktömörítő és átrakó telep építésének része, emiatt ugyanis több per zajlott egy helybéli lakos és a megyei tanács között, ezért 2015 és 2018 között a munkálatot leállították. A kivitelezéssel megbízott cég viszont ezalatt is fenntartotta a készenléti állapotot az építési területen, ez pedig költségekkel járt, ahogy a benyújtott követelésekben is részletezte, a teljes összeg elérte a 3 millió 892 ezer lejt. A munkálatok perek miatti felfüggesztésének időszakában
lakás-, iroda- és autóbérlési kiadások voltak,
a fizetések biztosítása mellett
a szervezésre, biztosításokra, fogyóanyagokra is kellett költeni,
így jött ki a megyei tanácstól követelt összeg.
Hargita Megye Tanácsa elutasította a kifizetést, ezután fordultak 2023-ban a felek a Kereskedelmi Kamara mellett működő, elszámolási viták megoldására létrehozott választott bírósághoz (románul: Curtea de Arbitraj Comercial).
A döntés ellen a megyei tanács Bukaresti Ítélőtáblán fellebbezett, a követelések érvénytelenítését kérve, de ott is elutasítással szembesültek, a bíróság pedig 29 500 lejes perköltséget is megállapított a panaszos terhére.
A Legfelsőbb Ítélő- és Semmítőszékhez történő fellebbezés volt az utolsó lehetőség, de ott helybenhagyták az ítélőtábla határozatát, így nem maradt más hátra, mint fizetni. A per folyamán a megyei önkormányzat akkori elnöke, Borboly Csaba megkeresésünk nyomán arra is kitért, meg kell nézni, hogy az akkori megyei projektkoordináció terén voltak-e hiányosságok, mulasztások, amennyiben elmarasztaló ítélet születik. Úgy vélekedett, ha fennáll a fizetési kötelezettség, bizottságot kell létrehozni, amely megvizsgálja, pontosan hol történt hiányosság és az összeget lehetséges-e megtéríteni törvényes keretek között, úgy, hogy a megye költségvetését kár ne érje.
A megyei tanácstól kapott válaszok alapján erre nem volt mód. Kérdésünkre, miszerint megállapítható-e az egyéni felelősség az intézményen belül, és a kifizetési kötelezettség részlegesen áthárítható-e a felelősre, azt válaszolták, hogy a megítélt összeg a felek közötti szerződésben foglaltakból fakad, és ez nem köthető a megyei tanács intézményén belüli egyéni feladatkör gyakorlása közbeni törvénytelen cselekedethez vagy mulasztáshoz.

Több mint négymillió lejt kell fizetnie Hargita Megye Tanácsának, ha elveszíti azt a pert, amelyet egy cég követeléseinek érvénytelenítése érdekében indított. A történet a hulladékgazdálkodás részét képező korondi átrakóállomás építéséig nyúlik vissza...

Újrakezdték az építkezést a korondi hulladéktömörítő telep eredeti helyszínén, a közelben lakó Séra Zoltán feladta a kivitelezés megakadályozásáért folytatott reménytelen harcát. A korondi hulladékátrakó építésének jelenlegi helyzetét ismertetjük.
Rendkívüli ülésen szavazta meg a képviselőház az RMDSZ törvénytervezetét, amely heti 8 tanórára csökkenti az iskolaigazgatók és tanfelügyelők kötelező óraszámát, hogy több időt fordíthassanak az intézmények vezetésére és az ezzel járó feladatokra.
Közel ezer emberrel foglalkoztatnak kevesebbet a háromszéki cégek, mint egy évvel korábban – elemezte a háromszéki gazdaság fő számait a Kovászna megyei Kereskedelmi Kamara elnöke, Edler András.
A sofőr epilepsziás rohama miatt következhetett be a hatóságok elsődleges vizsgálatai alapján a kedd esti, két halálos áldozatot követelő baleset Brassó központjában.
Az FSLI, a Spiru Haret és az Alma Mater tanügyi szakszervezeti szövetség határozottan elutasítja az oktatási alkalmazottak bérezésére vonatkozó legújabb javaslatot.
Az infláció 2,26 százalékpontos csökkenése nem a gazdaság javulását jelzi, csupán egy matematikai korrekció – nyilatkozta szerdán Flavius Valentin Jakubowicz, a Romániai Pénzügyi-Banki Elemzők Egyesületének (AAFBR) elnöke.
Szerdai rendkívüli ülésen a képviselőház azt a törvénymódosító tervezetet, amely heti 8-ra csökkenti az iskolaigazgatók és tanfelügyelők kötelező óraszámát, hogy több időt fordíthassanak az intézmények vezetésére és az ezzel járó feladatokra.
Szerdán újraindult az Országos Kataszteri Hivatal (ANCPI) korábban kibertámadás miatt leállt e-Terra informatikai rendszere – közölte szerdán a kormány.
Radu Miruță ügyvivő védelmi miniszter szerdán kijelentette, hogy a Duna vízszintje Csernavodánál 182 centiméterre csökkent, emiatt csütörtök reggel megkezdik az eljárást az atomerőmű 2-es reaktorának ellenőrzött körülmények közötti leállítására.
A lakbérek, a gázolaj és benzin drágult a legnagyobb mértékben Romániában júliusban az egy évvel korábbihoz képest, míg a burgonya, a friss gyümölcsök és a kukoricaliszt ára csökkent a leginkább – derül ki az INS szerdán közzétett elemzéséből.
Ma éjszaka elkezdik az úttest felmarását a Cuza Vodă utcában Marosvásárhelyen, elsőként a Liviu Rebreanu utca és a Plevnei utca közötti szakaszon.
4 hozzászólás