Nemzetpolitikai kerekasztal Tusványoson – minden kisebbség jogát biztosítani kell, a béke pedig elengedhetlen

A nemzetpolitikai támogatásokról, az orosz-ukrán háborúról, az azonnali tűzszünet és a béke fontosságáról, választásokról, a magyar kisebbségek helyzetéről is szó esett Tusványoson péntek délelőtt a nemzetpolitikai kerekasztal-beszélgetésen.

Péter Beáta

2023. július 21., 16:182023. július 21., 16:18

2023. július 21., 16:202023. július 21., 16:20

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

A nemzetpolitikai támogatásokról, az orosz-ukrán háborúról, az azonnali tűzszünet és a béke fontosságáról, választásokról, a magyar kisebbségek helyzetéről is szó esett Tusványoson péntek délelőtt a nemzetpolitikai kerekasztal-beszélgetésen.

Péter Beáta

2023. július 21., 16:182023. július 21., 16:18

2023. július 21., 16:202023. július 21., 16:20

Egy perces néma csenddel emlékeztek a nemrégiben elhunyt Répás Zsuzsanna, egykori nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkárra Tusványoson a nemzetpolitikai kerekasztal-beszélgetés elején. Ezt követően a moderátori szerepet betöltő, Zsigmond Barna Pál országgyűlési képviselő, a Külgazdasági és Külügyminisztérium miniszteri biztosa arra kérte a beszélgetésen résztvevőket, hogy

röviden foglalják össze az elmúlt egy év történéseit és vázolják fel, hogy milyen fontosabb események következnek.

Semjén Zsolt, Magyarország miniszterelnök-helyettese kiemelte: ahhoz, hogy a magyar nemzetrészek megmaradjanak, elsősorban egy erős Magyarország kell, ez mindennek a feltétele. Utána a nemzetpolitikában kell az identitásmegőrzéshez a segítség,

kell a honosítás, a nemzet közjogi egyesítése, a gazdasági támogatás és kell az etnikai magyar pártoknak, szervezeteknek a segítése.

Elmondta, hogy 2010-hez képest már az első évben megtízszerezték a nemzetpolitikai támogatást, és ez azóta minden évben nő. Ez nagyjából százmilliárd forint támogatást jelent, ehhez hozzájönnek még a pluszforrások.

2010 óta ötvenezer nagy jelentőségű támogatást bonyolítottak le, ötszázmilliárd forint értékben. 96 nemzeti jelentőségű intézmény van, ez 155 millió forintos támogatást jelent (példaként említette a Sapientia egyetemet, amelyet az utolsó fillérig a magyar állam tart fenn.)

5400 nagyobb beruházást bonyolítottak le, ezer Kárpát-medencei óvodát építettek a külhonban. Magyarországot is beleértve,

az egész Kárpát-medencében háromezer templomot építettek vagy tataroztak

– sorolta. Hozzátette: egyikből sem lesz sem mecset, sem bevásárlóközpont. A diaszpórára való tekintettel indították el a Kőrösi Csoma Sándor és Petőfi Sándor programokat, ennek keretében 1000 ösztöndíjast küldhettek ki közösségekhez. 125 diák megy ki évente a külhoni magyar szervezeteket segíteni.

A Szülőföldön magyarul oktatási-nevelési támogatás a bölcsőtől az egyetemig jár, 220 ezer gyerek kapja meg ezt a támogatást, aki magyar intézménybe jár, és magyarul tanul. Ezt az összeget 22 ezer forintról felemelték 100 ezer forintra.

„Ez az erős üzenet arra, hogy a magyar állam számára kulcsfontosságú a magyar megmaradás szempontjából, hogy a külhoni magyar gyerekek magyar iskolába járjanak” – fogalmazott Semjén.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

A Határtalanul program keretében 500 ezer hetedikes diák volt határon túl, intézményes formában, ez több mint kilencezer kirándulást jelent, hogy „hajszálgyökerekkel tudjuk behálózni az egész Kárpát-medencét”.

A miniszterelnök-helyettes a sporttámogatásokról – nyolc nagy fociakadémát vagy egyesületet támogatnak – és a családtámogatásokról is beszélt.

Idézet
Létrehoztuk a Kárpát-medencei gyermekgyógyász és védőnői hálózatot, és mindaz a családtámogatás, ami kiterjeszthető a határon túliakra, kiterjesztettük, beleértve a babakötvényt, az anyasági támogatást, az életkezdési támogatást, illetve 25 ezer babacsomagot osztottunk szét.

Például az anyasági támogatást 50 ezren igényelték. Ezer testvértelepülést hoztunk létre” – sorolta. Említette még a hazatérési programot, a gazdasági támogatások kapcsán pedig kifejtette, nem elég az identitásőrzés, kell az ilyenfajta támogatás is: hatvanezer pályázatot támogattak, ötszáz milliárd forintból, 424 milliárd forint értékű beruházást hajtottak végre. Hangsúlyozta: nagyon fontosnak tartja az állampolgárság kiterjesztését minden magyarra a Kárpát-medencében.

Idézet
Egymillió százezer nemzettársunk vált honfitársunkká és polgártársunkká”

– beszélt a jelenről a miniszterelnök-helyettes.

korábban írtuk

Semjén Zsolt Tusványoson: virtuális nemzeti tér jön létre
Semjén Zsolt Tusványoson: virtuális nemzeti tér jön létre

Virtuális nemzeti tér jön létre, amelynek keretében minden magyar állampolgár a teljes magyar közmédiához és államrezonhoz (államérdek, szerk. megj.) hozzáfér – jelentette be Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes pénteken Tusnádfürdőn.

Mindig probléma volt akár a kulturális műsorok és a sportközvetítések – mutatott rá Semjén Zsolt. „Sokat léptünk előre, kerül, amibe kerül, megvettük 2032-ig az összes téli és nyári olimpia közvetítési jogát, a ’24-es, ’28-as Európa-bajnokságot, minden magyar válogatott selejtezőt az európai és világbajnokságon. 75 ilyen nagy sporteseményt vettünk meg – nem olcsón – és 15 sportágat fogunk közvetíteni. És ennek a lényege az, hogy nem csak a sport, hanem a kulturális és közéleti műsorok tekintetében is fogható legyen a közmédia.

Idézet
Ezért a nemzetegyesítésnek január elsején lesz egy olyan forradalmi része, hogy VPN-rendszeren keresztül, mindenki, aki a világon bárhol van, regisztrálni tud digitális állampolgárság alapján. Ezáltal egy virtuális nemzeti tér jön létre, digitális állampolgárság, a teljes közmédiához és az államérdekekhez hozzáfér”

– osztotta meg a hallgatósággal.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Potápi Árpád János Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára kiemelte, 2010 óta beszélhetünk egy radikális váltásról: május 26-a, a kettős állampolgárság az elfogadása. Ezt történelmi időpontnak nevezte. „A nemzetegyesítő folyamatot ez indította el, és ennek köszönhetjük szimbolikusan is a többi eredményt.” Hangsúlyozta, hogy

mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy fizikailag is megmaradjon a kárpátaljai magyar nemzetrész, mindazokat a támogatásokat, amiket kell, megadnak nekik.

„Mindent megteszünk, hogy segítsünk. A mi álláspontunk az, hogy ez nem Magyarország, nem a magyar nemzet háborúja. Két nagy szláv testvérnép háborújáról van szó, a magyarságnak ennek semmi köze, ebből hagyjanak ki bennünket” – fogalmazott Potápi.

Bihari Szabolcs, a Nyugat-Európai Országos Magyar Szervezetek Szövetségének elnöke elmondta, hogy a szövetségük 18 ország szervezetét tömöríti. Egy nagy közösség ez, mivel Európában öt-hatszázezer magyar ember él. Rámutatott, hogy az elmúlt évben ugyanazok a hatások érték őket is, mint bármely más Nyugat-Európában élő embert. Az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban kitért arra, hogy

a nyugati média és a vezető politikum nagyon egyoldalúan állítja be ezt a konfliktust.

Bocskor Andrea európai parlamenti képviselő úgy fogalmazott, hogy a több mint ötszáz napja tartó ukrajnai háború nagyon nagy terheket ró a kárpátaljai magyar közösségre, egzisztenciálisan, anyagilag és lelkileg egyaránt. A mindennapok részévé váltak a légriadók,

a gyerekek is meg kellett tanulják, hogy hogyan kell óvóhelyre vonulni és hogy kell gyertyafényben tanulni.

A nőknek olyan feladatokat kellett átvenni, ami korábban férfimunkának számított, és nagyon sok idős maradt magára. Ezek a terhek nagyon nehezek, de mindezek ellenére a kárpátaljai magyar közösség él és éni akar – nyomatékosította.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

„Ennek számtalan bizonyítéka és nyoma van. Nem omlott össze sem az oktatás, sem az egészségügy, az önkormányzatok, az érdekképviselet működik. Nagy-nagy köszönet azoknak, akik otthon vannak, kitartanak és teszik a dolgukat. Természetesen, nagyon sajnáljuk azt, hogy a közösség egy nagy része arra kényszerült, hogy elhagyja a szülőföldjét, de hosszú távú következtetéseket nem szabad levonni, sokaktól hallom, hogy ideiglenes megoldásként tervezik ezt a külföldön való átvészelést, és sokan vannak olyanok, akik akik szeretnének hazatérni szülőföldjükre.

Idézet
Az elsődleges feladat az, hogy megőrizzük a lehetőségét annak, hogy legyen ahová visszatérjenek”

– fogalmazott.

Hangsúlyozta: fontos a magyar intézmények megmaradása Kárpátalján. Az oktatás és kisebbségi jogok tekintetében 2017 óta folyamatosan szűkülnek és csorbulnak a kárpátaljai magyarok jogai, és a háborús helyzet megnehezítette a kisebbségi jogokért való küzdelmet. De Ukrajna Európai Uniós és NATO-csatlakozási folyamata egyben ráirányítja a nemzetközi figyelmet is arra, hogy hogyan és mit teljesít, és mivel a kisebbségi jogok tiszteletben tartása része a koppenhágai kritériumnak, ez egyben egy lehetőség is, hogy nemzetközi fórumon is kiálljanak a kisebbségi jogokért.

Zakariás Zoltán, az Erdélyi Magyar Szövetség elnöke a szövetség létrejöttéről beszélt, úgy véli, hogy ezáltal a politikai közösségük megosztottságát megszüntették.

Idézet
Felelősségteljesen álltunk hozzá, amikor félre tudtuk tenni majdnem az összes személyi és bármilyen konfliktust, ami eddig megakadályozta ezt a lépést”

– fogalmazott. Hozzátette, leegyszerűsítették a politikai palettát Erdélyben, két politikai közösség kell megméretkezzen és együttműködjön a következő években. „A kisebbségi magyar társadalmunk nincsen jó helyzetben.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Idézet
Az általános külső faktorok, a háború, a különböző válságok, amik egymásra tevődnek, emellett ott van az a kegyetlen valóság is, amit a népszámlálás eredményei mutatnak, hogy a közösségünk fogy, és a fogyási trend nem lassult, hanem az utóbbi időben gyorsult. Ebben a helyzetben felelősen kell hozzáállni a közösségi képviseletre. Ezt a fogyási trendet egyféleképpen tudjuk megerősíteni: ha a közösségeket erősítjük”

– osztotta meg álláspontját.

A jövő évi romániai választásokra kitérve rámutatott, megállapodást kell kössön a két politikai közösség. Ennek a feltételei adottak – emelte ki.

Forró Krisztián a szlovákiai Magyar Közösség Pártjának elnöke arról számolt be, hogy aggódva indultak neki a választásoknak Szlovákiában, de az egységes magyar pártszövetség óriási történelmi sikert ért el Felvidéken. Mint részletezte

a legsikeresebb pártként kerültek ki az összes Szlovákiában működő párt közül, hiszen a megyei választásokon 54 megyei képviselőjük lett, mindez pedig megmutatta a közösség erejét Felvidéken.

Azért is fontos ez, mert szeptember 30-án előrehozott választás lesz Szlovákiában, és mindent megtesznek azért, hogy legyen magyar képviselet a parlamentben.

Orbán Dušan, a Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség elnöke elmondta: a legnagyobb gondjuk az elvándorlás és az asszimiláció. Muravidék a kevésbé fejlett régiók közé tartozik Szlovéniában, nagy a munkanélküliség, az átlagfizetés az átlag alatt található. De

a magyar államnak köszönhetően mintegy számos projektet tudtak befejezni, amelyek többek között munkalehetőségeket biztosítanak a fiatalok számára.
•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Jankovics Róbert, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségének elnöke a horvátországi magyar közösség helyzetéről kifejtette: a sors azt a helyzetet szabta rájuk, hogy egy olyan politikai szerepvállalást kényszerültek vállalni 2020-ban, hogy egy rendkívül szűk parlamenti többséggel rendelkező jobbközép kormányt támogatnak Zágrábban. A nemzeti kisebbségek kapcsán elmondta:

sikerült fejleszteniük az intézményeiket olyan időkben, amikor aligha volt normális.

Hozzátette, a horvátországi magyarság érdekeit nem csak Budapest támogatja, hanem Zágráb is.

Idézet
Egyértelműen kimondható, hogy Horvátország területén jó magyarnak lenni”

– fogalmazott.

Pásztor István a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke köszönetet mondott a magyar kormánynak azért a támogatásért, amely az elmúlt tíz évben nyomon követhető. „Ezek az eredmények azért lehetségesek, mert a határon túli magyar közösségek megőrizték az önszerveződési képességüket.

Az elmúlt tíz évnek a legfontosabb tanulsága, érték, amit istápolnunk kell, ez a készség. Ezt senki nem veszélyeztetheti” – mondta.

Tánczos Barna korábbi környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter kiemelte, hogy tíz év bölcs és felelős politizálást követően úgy érzi, hogy ott állnak, ahol az erdélyi magyar politikának állnia kell. „Amikor megengedhetjük magunknak a luxust, a versenyt, akkor keményen megküzdünk a politikai küzdőtéren, és a helyhatósági választásokon ezt fogjuk tenni.

Idézet
Minden polgármesteri széket is elviszünk. Amit pedig nem, azt ti fogjátok jól csinálni, mert vannak olyan nem RMDSZ-es politikusok, akikkel egészen jól dolgozunk és évről évre mandátumról mandátumra bebizonyítjuk azt, hogy ott, ahol meg kell küzdeni, megküzdünk és teljesítményorientált politikát folytatunk. Ott, ahol össze kell fogni, és az erdélyi magyarságot maximumra kell vinni képviselet szempontjából, ott pedig megvan a bölcsesség mindenkiben, hogy ezt megtegyük”

– vetítette előre a jövőt. Zakariáshoz fordulva kiemelte, hogy jövőben közösen fogják az érdekképviseletet végezni, ahogy kell.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

„Az elmúlt egy év tektonikus mozgásokat jelentett az erdélyi magyar politika szempontjából, hiszen kormányzó politikai szervezetként kezdtük a tusványosi időszámítás szerint az idei évet és ellenzékből nézzük azt, hogy a másik két romániai politikai párt, hogy végzi vagy nem végzi azt a munkát.

Idézet
A kormányzás három minisztériumot jelentett az RMDSZ-nek, a legszebb, a legnehezebb és legnagyobb kihívást jelentő minisztérium volt nálunk”

– emlékeztetett.

Úgy véli, hogy olyan víziót vittek a román közpolitikába, amely öt-húsz éves távlatokra szabta át egyik-másik területen a közpolitikát. És képesek voltak bebizonyítani, hogy ezt meg is lehet csinálni. A mércét magasra tették – mondta, és azt kívánta mindenkinek, aki utánuk jön, hogy ugorja meg azt a szintet, mert abból Románia csak nyeri tud.

„Ennek ellenére van egy keserű szájíz, hiszen kiszorítottak a kormányból. Akkor kezdődött ez a folyamat, amikor nyíltan kérték fel Kelemen Hunort, hogy határolódjon el attól, ami a tavaly történt Tusványoson.

Idézet
Nincs az a szorítás, kényszer, fenyegetés, ami arra tudná kényszeríteni az erdélyi magyarságot, hogy megtagadja azt a nemzetpolitikai szempontból is támogatott összetartozást, aminek letéteményesei vagyunk és amelyről tanubizonyságot kell tennünk. Nem fogunk sem elhatárolódni, nem fogunk senkit megtagadni, és nem fogunk egyetlen egyelten egy lépés sem hátralépni, még akkor sem, ha nem kettőt, hanem húsz évet kell ellenzékben üljünk”

– emelte ki határozottan a közönség tapsa közepette. Tud az RMDSZ a Magyar Polgári Párttal, a Néppárttal, az Erdélyi Magyar Szövetséggel úgy képviselni, hogy nem kell meghasonulniuk, lehet úgy eredményeket elérni úgy is, ha nincsenek kormányon – természetesen, hogy a kormányzati eszközökkel sokkal könnyebb – mutatott rá. „Nem vagyunk térden, állunk, egyenes gerinccel álluk, a munkát folytatjuk, az ügyeket tovább visszük, még akkor is meg tudjuk csinálni, ha a nagy pártok kiszorították az RMDSZ-t a kormányból. Van racionalitás még mindig azokban a kormánypártokban, amelyek nem tudunk megsértődni, mert a politikában nem lehet megsértődni. Jó keresztényként megbocsájtunk, de nem felejtünk. A továbblépésnek ez a kulcsa, hogy az ügyeket úgy kell megoldani, a közösség problémáit úgy kell képviselni, mintha semmi sem történt volna, mert az eredményt elvárja a közösség és jogosan.

Idézet
Amit az elmúlt három hónapban bebizonyítottunk, hogy nem vagyunk senkinek a lábtörlője. Van az a szint, amikor már nem lehet kompromisszumot kötni, és akkor szépen vissza kell lépni, újra kell a csapatot szervezni, és ugyanazzal a lendülettel kell tovább dolgozni”

– fejtette ki a korábbi környezetvédelmi miniszter.

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a béke ügyéről beszélt: Ferenc pápa álláspontja és a magyar állam álláspontja egybeesik ezzel kapcsolatban. Az orosz-ukrán háború tétje nagyon nagy, a legnagyobb rossz, ami történhet, az a harmadik világháború, amiből következhet egy atomháború. És az egész világ veszélyeztetve van. Ezért a legfontosabb az egyetemes emberiség számára is a háborúnak az elkerülése. „A békéhez két dolog kell: a biztonsági garanciát megadni mindenkinek és minden kisebbség jogát biztosítani kell.

Idézet
Két álláspont van, az egyik azt mondja, hogy legyenek béketárgyalások, amelyek majd elvezetnek a tűzszünethez. Mi azt mondjuk, hogy tűzszünet legyen azonnal és kezdődjenek el a béketárgyalások. Mert ha tűzszünet van, akkor attól a pillanattól kezdve már nem halnak meg emberek”

– erősítette meg a magyar álláspontot.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Potápi Árpád János elmondta, politikai szempontból a legfontosabb megmérettetés a közeljövőben a szlovákiai előrehozott választások.

Idézet
A szlovákiai magyarság az össznépességen belül nyolc és fél százalékot képvisel, ennek a nemzeti közösségnek ki kell tudnia állítani egy parlamenti pártot, ahol öt százalék a bejutási küszöb”

– fejtette ki.

Kiemelte, hogy minden lehetséges eszközzel mozgósítani kell, hogy ott legyenek a parlamentben, mindenhonnan támogatni kell őket.

Tánczos Barna a ránk leselkedő veszélyekről szólt. Mint mondta, a román társadalom sikeresen kinevelt egy szélsőséges nacionalista pártot, és ez nem jó a magyar közösségnek, nem jó Romániának sem. Úgy véli,

ennek a pártnak nem lenne keresnivalója a román parlamentben.

„Bízok abban, hogy van elég érettség és bölcsesség a román társadalomban, hogy ledolgozza ezt a problémát. Látjuk azt, hogy fenyegetéseket és provokációra utaló ígérgetéseket kaptunk itt a holnapi nappal kapcsolatosan. Mi elítélünk minden provokációt. Volt itt helye a párbeszédnek, itt állt mindenki rendelkezésére jó néhány nap, amikor bármelyik előadáson, bármilyen nyelven kérdéseket tehettek volna fel.

Idézet
Ha valaki Tusványosra jön, akkor jöjjön tisztességgel, becsülettel és ne provokáljon senki senkit. Bízok abban, hogy a holnapi nap is rendben lesz ilyen szempontból. A szervezők, a biztonságiak, a csendőrség teszi ma a dolgát, és egy szép zárónapnak lehetünk holnap szemtanúi és résztvevői”

– adott hangot bizakodásának Tánczos.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 25., péntek

Rendőrségi akció a falopások ellen Maros megyében

Összehangolt hatósági akció zajlott Maros megyében a pénteki nap folyamán a falopások megfékezésének érdekében. Nyolc személyt előállítottak.

Rendőrségi akció a falopások ellen Maros megyében
2024. október 25., péntek

Számos székelyföldi településen fogják őrtüzek bevilágítani az esti sötétséget

Székelyföld Autonómiájának Napján, október 27-én egyszerre fognak fellobbanni Székelyföldön az őrtüzek lángjai, amelyek változatlanul a székelyföldi autonómiaigényre emlékezetetnek.

Számos székelyföldi településen fogják őrtüzek bevilágítani az esti sötétséget
2024. október 25., péntek

Gazdanapok lesznek Gyergyócsomafalván

Idén is izgalmas programokkal várja a látogatókat a gyergyócsomafalvi Gazdanapok rendezvénye, amelyet ezen a hétvégén rendeznek meg.

Gazdanapok lesznek Gyergyócsomafalván
Gazdanapok lesznek Gyergyócsomafalván
2024. október 25., péntek

Gazdanapok lesznek Gyergyócsomafalván

2024. október 25., péntek

Emelkednek az egyetemi hallgatók ösztöndíjai

Ligia Deca oktatási miniszter péntek este a Facebook-oldalán bejelentette, hogy aláírta az egyetemi hallgatók ösztöndíjait szabályozó új rendeletet.

Emelkednek az egyetemi hallgatók ösztöndíjai
2024. október 25., péntek

Igényesen és figyelmesen szemlélte szülőföldjét: Fábián Ernő idén lenne 90 éves

Egykori tanítványok, politikusok és intézményvezetők, valamint helyi lakosok gyűltek össze péntek délután a Kovászna központi parkjában szervezett emlékünnepségen, melyre Fábián Ernő író, filozófus születésének 90. évfordulója alkalmából került sor.

Igényesen és figyelmesen szemlélte szülőföldjét: Fábián Ernő idén lenne 90 éves
2024. október 25., péntek

Ezek a legnépszerűbb turistacélpontok az őszi vakáció idején

A Travelminit.ro szálláskereső oldal pénteken közölt adatai szerint a Prahova völgyi üdülőhelyek a legnépszerűbb turistacélpontok közé tartoznak a hétfőn kezdődő egyhetes őszi szünidő idején.

Ezek a legnépszerűbb turistacélpontok az őszi vakáció idején
2024. október 25., péntek

Már 21 földrengés volt októberben, a legutóbbi péntek délután

Enyhe, a Richter-skálán 3-as erősségű földrengés volt pénteken 13:03-kor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Már 21 földrengés volt októberben, a legutóbbi péntek délután
2024. október 25., péntek

„A székely vándor végre hazatalált” – szülőfalujában temették újra a korondi olimpiai bajnokot

A korondi születésű Lőrincz Márton 1936-ban magyar színekben lett olimpiai bajnok, szabadfogású birkózásban. Buenos Airesben halt meg, és temették el. 2024-ben, 55 évvel a halála után viszont újra hazatért.

„A székely vándor végre hazatalált” – szülőfalujában temették újra a korondi olimpiai bajnokot
2024. október 25., péntek

Újragondolják a gyergyószéki sport támogatási politikáját

A Gyergyói Hoki Klubnak és a gyergyószentmiklósi jégkorong utánpótlásnak idén folyósított megyei támogatások kapcsán tartottak sajtótájékoztatót pénteken, de ennél többről is szó esett.

Újragondolják a gyergyószéki sport támogatási politikáját
2024. október 25., péntek

Elfogadta a kormány Etéd község címerét

Hivatalossá vált Etéd község címere, amelyen egyebek mellett a környékbeli dombokat és az élet fáját is megjelenítik – tudtuk meg Szilveszter Attilától, a pénteken leköszönt helyi polgármestertől.

Elfogadta a kormány Etéd község címerét
Elfogadta a kormány Etéd község címerét
2024. október 25., péntek

Elfogadta a kormány Etéd község címerét

Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!