Fotó: Gábos Albin
Több mint egy éve elkészült, mégsem használható a tusnádi szennyvíztisztító állomás, melynek a tervek szerint két községet, összesen öt települést kellene kiszolgálnia. Nincs üzemeltető, két cégnek, illetve az önkormányzatnak kellene megegyeznie a vízszolgáltatásról is, de ez árvita miatt késik.
2019. május 27., 10:582019. május 27., 10:58
Újtusnádon, az Olt közelében épült fel a két község, Tusnád és Csíkkozmás öt településének szennyvizét befogadni hivatott tisztítóállomás, amely
A legkézenfekvőbb megoldásnak az tűnt, hogy a tisztítóállomás és a község három településén, Tusnádon, Újtusnádon és Verebesen elkészült szennyvízhálózat üzemeltetésével a tusnádi önkormányzat a regionális víz- és csatornaszolgáltató Harvíz Rt.-t bízza meg. Ennek akadálya azonban, hogy a három települést is ellátó, Csíkszentsimonból Tusnádfürdőre tartó ivóvízszállító vezeték a tusnádfürdői szolgáltató Goscom Kft. tulajdona,
Ehhez a tusnádfürdői szolgáltatótól, a Goscomtól kellene vásárolnia a vizet, a két cég viszont nem tud megegyezni az árban, és a történet holtvágányra került.
Nincs kivel tárgyalni?
,,A Hargita Víz Egyesület tagjai vagyunk az alapítás óta, több levelet küldtünk az ügyben, mindjárt egy fiókban nem fér el az a dosszié, amelyben ezek vannak. Korábban mindenki azt mondta, hogy a megyei tanács átveszi a Csíkszentsimonból Tusnádfürdőig tartó vezetéket és átadja a Harvíznek, de ez nem történt meg. A tusnádfürdőiek szerint sokba kerül a víz szivattyúzása, és olyan árat kínáltak, amit a Harvíz nem tud kifizetni. A legutóbbi egyesületi közgyűlésen is felvetettem a problémát, szeretnénk megoldani, de úgy tűnik, nincs kivel tárgyalni erről. Azt mondták, lesz valami, hogy mikor, nem tudjuk” – ismertette a helyzetet György József. Tusnád polgármestere szerint
A polgármester elmondta azt is, hogy a község lakosainak mintegy 40 százaléka már csatlakozott az elmúlt években készült szennyvízhálózathoz, így a szennyvíz már egy ideje eljut a tisztítóállomáshoz, amely viszont nem üzemel, így tisztítás nincs.
Fenntartások, hallgatás
A regionális víz- és csatornaszolgáltató óvatosan kezeli a helyzetet, kérdéseinkkel a Hargita Víz Egyesülethez (helyi önkormányzatok által létrehozott közösségi fejlesztési egyesület) irányítottak, amelynek elnöke,
Korábban viszont elhangzott, sok a fenntartás azzal kapcsolatban, hogy vízvásárlással biztosítsa magának a Harvíz a tusnádi víz- és csatornahálózat, valamint a tisztítóállomás üzemeltetésének jogát. Az egyik a víz ára, amely a szakvélemények szerint vállalhatatlanul magas volna, így gyakorlatilag drágábban vásárolhatnák meg, mint ahogy el tudnák adni. Ehhez hozzájárul a jelenlegi vízhálózaton észlelt jelentős veszteség is, ami becslések szerint esetenként 30–40 százalékos is lehet. Ugyanakkor,
Jelentős a nem mért fogyasztás
A fogyasztóknak áfával együtt 4,98 lejért szolgáltatja jelenleg az ivóvíz köbméterét a tusnádfürdői Goscom Kft. Ez a tusnádiak számára kezeletlen vizet jelent, mert vízkezelő állomás csak Tusnádfürdőn van, de nemsokára megváltozik a helyzet – tudtuk meg Jánosi Gyulától, a cég igazgatójától. Elkezdődik ugyanis a klórt adagoló kezelőberendezés felszerelése a Csíkszentsimonban lévő három kútnál is, ahonnan a vizet szivattyúzzák a szállítóvezetékbe. A hálózaton észlelt vízveszteségekről az illetékes azt mondta, ezt nem úgy kell érteni, hogy a vezeték állapota, a meghibásodások miatt valahol elfolyik a víz, hanem a falvakban sokan mérés nélkül használják a vizet. Szerinte elég nehezen átlátható, ellenőrizhető a tusnádi helyi tanács által kiépített vízhálózat, vannak, akik szerződés nélkül végeztek bekötéseket, vagy csak a házban elhasznált vizet mérik, de kertbe, udvarra továbbvitt vezetéken elfolyót már nem.
,,Olyan esetek is vannak, hogy a mérőkkel el nem látott tűzcsapokból töltenek fel öntözésre használt tartályokat” – említette. Hozzátette, ott tűnik ki a különbség, hogy a szivattyúknál a mérés alapján kitermelnek egy hónapban 15 000 köbméternyi vizet, de csak 10–11 000-et adnak el belőle, a többi a szolgáltató vesztesége, amely nyáron több, télen kevesebb.
A Harvíznek a Goscom egy korábbi ajánlat szerint 2,20 lejes köbméterenkénti áron tudná eladni a vizet, Jánosi szerint mivel a nyersvíz kitermelési költsége eléri az 1,70 lejt köbméterenként, ez a számítások szerint nullszaldós helyzetet jelentene számukra. Mint megtudtuk,
Fotó: Gábos Albin
Az igazgató kifejtette, nem lehet összehasonlítani a vízbefogás költségeit a két szolgáltató esetében.
,,Csíkszentsimonban kutakból kell szivattyúzni a vizet, nem szabadeséssel jön, mint a Harvíznek. Szivattyúrendszert kell üzemeltetni, ott emberek dolgoznak, áramfogyasztás van, ez költségekkel és javításokkal jár. Ha a Harvíz át akarja venni a tisztítóállomást, akkor a vizet meg kell fizetnie” – összegzett Jánosi.
Tartalék lehetőségek
Az egyik az a szállítóvezeték, amely szintén Csíkszentsimonból juttatja el a vizet a tusnádi ásványvíz-palackozó üzemhez, és amely megfelelő volna arra, hogy Verebes, Tusnád és Újtusnád lakóinak ellátását is biztosítsa. A polgármester emlékeztetett, amikor ez a vezeték készült, a palackozó tulajdonosa vállalta, hogy ha szükség lesz rá, az érintett települések lakóinak is jut a vízből – ezért mérőkkel ellátott lecsatlakozások és aknák is készültek. Emiatt néhány hete felvették a kapcsolatot a tulajdonossal, és arról várnak visszajelzést, hogy van-e lehetőség a község számára havonta mintegy 2000 köbméterre tehető szükséges vízmennyiség biztosítására. Ugyanakkor arra is volna lehetőség, hogy a tusnádi szennyvíztisztító működtetését a jelenlegi vízszolgáltató, a tusnádfürdői Goscom Rt. vegye át, ha erre igény van – erősítette meg kérdésünkre a cég igazgatója.
Jelentős méhpusztulás történt a télen a méhészetekben, és egyelőre ennek még a pontos okait sem ismerik a méhészek. A jelenség egy, az ágazatot érintő általános problémára is rávilágít.
A kormány döntése értelmében nemzeti gyásznap lesz Romániában április 26-a, Ferenc pápa temetésének napja – számolt a Ciolacu-kabinet ülése utáni sajtótájékoztatóján Mihai Constantin.
Idén is folytatódik a munkaügyi minisztérium országos programja, amely jelentős anyagi támogatással segíti a meddőséggel küzdő párokat és egyedülálló nőket a gyermekvállalásban.
Gyergyócsomafalván egy égő csűrhöz, Balánbányán nagy felületen égő száraz növényzethez riasztották a Hargita megyei tűzoltókat csütörtök délután.
Övezeti rendezési tervekre és szociális szolgáltatások kiterjesztésére bólintott rá a sepsiszentgyörgyi helyi tanács csütörtöki, rendes havi ülésén, ugyanakkor a városnapok fesztiválhétvégéjének kirakodós vásárából kitiltották a bóvliárusokat.
Csütörtöki sajtótájékoztatóján Daniel David oktatási miniszter kijelentette, hogy májusban fogja ismertetni a pedagógusok teljesítményarányos bérezésével kapcsolatos elképzeléseit.
A rászorulók 2025. július elseje után közvetlen pénzügyi támogatást kapnak az áramszámlájuk kifizetésére – írta csütörtökön a Facebook-oldalán az energiaügyi miniszter.
Motoros baleset történt a Kovászna megyei Bredét település közelében csütörtökön délután, ezért fennakadásokra kell számítaniuk az autósoknak – írja rövid közleményében a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
A Magyar Filmakadémia kiállításával nyitják meg a Magyar Film Napja rendezvénysorozatot Csíkszeredában, csütörtökön este 7 órától.
Nemzeti gyásznap lesz Romániában április 26-a, Ferenc pápa temetésének napja – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején a miniszterelnök.
szóljon hozzá!