Csíkszentkirályon még megvan a felirat. Nem látják értelmét perelni
Fotó: Gábos Albin
Már bírósági eljárás nélkül is leveszik a Községháza feliratokat a polgármesterek, miután a Dan Tanasă vezette egyesület felszólítja erre őket. Értelmetlennek tartják a pereket, így került le a felirat Csíkszentmihályon, és várhatóan ez történik Csíkszentkirályon is.
2019. október 30., 12:022019. október 30., 12:02
2019. október 30., 12:252019. október 30., 12:25
Míg korábban a Hargita megyei polgármesterek határozottan kiálltak a Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) által kifogásolt Községháza feliratokért, vállalva az első- és másodfokú bírósági eljárásokat is, mára a helyzet megváltozott.
Az egyesület által sorozatosan megnyert bírósági eljárások, az eltávolított feliratok, és a korondi polgármester esetében egy sajátságos értelmezés miatt megállapított nagy összegű bírság után
Nincs értelme a pereskedésnek – összegzett kérdésünkre Székely Ernő csíkszentkirályi polgármester. A község vezetősége nemrég szintén felszólítást kapott a Dan Tanasă vezette egyesülettől, hogy távolítsák el a községházát megnevező feliratot az épület homlokzatáról, mert az ADEC szerint nincs román nyelvű megfelelője, Magyarországról vették át, és törvénytelenül használják.
A községvezető arról is beszélt, hogy a helyi önkormányzati képviselő-testület csütörtöki ülésén azt fogja javasolni, hogy a kifogásolt feliratot távolítsák el. ,
„Ha lett volna legalább két eset, amikor valaki pert nyer az egyesület ellen, akkor lenne értelme. Alkalmazkodunk, levesszük, és aztán meglátjuk, mit hoz a jövő” – fogalmazta meg véleményét Székely Ernő, aki szerint a bíróságon egyformán viszonyulnak ezekhez az ügyekhez, és elutasítják a települések érveit.
Hasonló helyzetben van Csíkszentmihály is, ahová már a nyár folyamán érkezett egy felszólítás az ADEC részéről, hasonló tartalommal, mint amit már számos község, illetve város polgármesteri hivatala is kapott. Ebben az esetben a Községháza felirat mellett az épületre kitűzött székely zászló eltávolítását is kérték, illetve azt, hogy a polgármesteri hivatalt megnevező kétnyelvű táblákat úgy helyezzék el, hogy a román változat legyen felül.
Csíkszentmihályon levették a székely zászlót és a feliratot is
Fotó: Gábos Albin
A kérés a helyi önkormányzat elé került, amely úgy döntött, hogy az előzmények ismeretében nincs értelme a bírósági eljárásnak, így a kérésnek eleget tettek. A Községháza feliratot levették, akárcsak a székely lobogót, a táblákat pedig a kért módon helyezték el. A pert azonban így sem kerülik el. Izsák-Székely Lóránt polgármester elmondta, az egyesület azt kérte tőlük, küldjenek fotót is arról, hogy a kért változtatások megtörténtek, de erre azt válaszolták,
Ezek után az egyesület pert helyezett kilátásba a bizonyítás érdekében. Az elöljáró rendelkezik egy olyan táblával is, amely 1962-ben a Magyar Autonóm Tartomány Csík rajonjában található szentmihályi néptanács épületének homlokzatán volt, ahol a kétnyelvű feliratok egymás mellett láthatók. ,,Furcsa, hogy amíg 1962-ben ez jó volt,
– vélekedett Izsák-Székely Lóránt csíkszentmihályi polgármester.
Régi szép idők?
Fotó: Izsák-Székely Lóránt
Csíkszenttamásra is érkezett a Községháza felirat eltávolítására vonatkozó felszólítás az egyesülettől. Mint Kedves Róbert polgármestertől megtudtuk, folyamatban van a községháza felújítása, ezért a feliratot már korábban levették, és egyelőre nem is kerül vissza.
Ellenőrzéseket végez húsvét apropóján a fogyasztóvédelem. A boltok mellett turisztikai egységekre is kiterjednek az ellenőrzések. Hargita megyében nagyjából rend van szakhatósági szempontból – tudtuk meg a fogyasztóvédelem megyei vezetőjétől.
A Román Posta pénteken közölte, hogy befejezte az áprilisi nyugdíjak, a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz), a gyermekgondozási díj és más szociális juttatások idő előtti kézbesítését.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóan történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
Légköri instabilitásra figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdélyre, a Bánságra, Körösvidékre, Máramarosra, Olténiára, Munténia nyugati részére és a hegyvidéki területekre.
Nemcsak a múlt héthez képest, hanem úgy általában véve különösen meleg volt tegnap. Az országban több helyen 30 fok feletti értéket mértek, és hajszál híján Székelyföldön is elértük a 30-at.
Több lakásbetörés és lopás gyanúsítottjait azonosította a rendőrség Maros megyében: a hatóságok szerint az elkövetők nemcsak belföldön, hanem külföldön is követhettek el bűncselekményeket. A gyanúsítottakat őrizetbe vették.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a húsvéti ünnepre készülő lakosságnak.
Elutasította csütörtökön a bukaresti ítélőtábla a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) keresetét, amelyet a Nicușor Dan független elnökjelölt melletti kampányolást megtiltó BEC-döntés ellen nyújtott be az alakulat.
Sokan hallottuk már a mondást: „nagycsütörtökön a harangok Rómába mennek.” De vajon mit is jelent ez pontosan? Miért hallgatnak el ilyenkor a templomi harangok? És miért van némaság a katolikus templomokban?
Cáfolta csütörtökön a jászvásári Sf. Spiridon-kórház vezetősége, hogy az intézmény három alkalmazottjának – két rezidens és egy beteghordozó – halálát munkahelyi túlterheltség okozta volna.
3 hozzászólás