
Csíkszentkirályon még megvan a felirat. Nem látják értelmét perelni
Fotó: Gábos Albin
Már bírósági eljárás nélkül is leveszik a Községháza feliratokat a polgármesterek, miután a Dan Tanasă vezette egyesület felszólítja erre őket. Értelmetlennek tartják a pereket, így került le a felirat Csíkszentmihályon, és várhatóan ez történik Csíkszentkirályon is.
2019. október 30., 12:022019. október 30., 12:02
2019. október 30., 12:252019. október 30., 12:25
Míg korábban a Hargita megyei polgármesterek határozottan kiálltak a Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) által kifogásolt Községháza feliratokért, vállalva az első- és másodfokú bírósági eljárásokat is, mára a helyzet megváltozott.
Az egyesület által sorozatosan megnyert bírósági eljárások, az eltávolított feliratok, és a korondi polgármester esetében egy sajátságos értelmezés miatt megállapított nagy összegű bírság után
Nincs értelme a pereskedésnek – összegzett kérdésünkre Székely Ernő csíkszentkirályi polgármester. A község vezetősége nemrég szintén felszólítást kapott a Dan Tanasă vezette egyesülettől, hogy távolítsák el a községházát megnevező feliratot az épület homlokzatáról, mert az ADEC szerint nincs román nyelvű megfelelője, Magyarországról vették át, és törvénytelenül használják.
A községvezető arról is beszélt, hogy a helyi önkormányzati képviselő-testület csütörtöki ülésén azt fogja javasolni, hogy a kifogásolt feliratot távolítsák el. ,
„Ha lett volna legalább két eset, amikor valaki pert nyer az egyesület ellen, akkor lenne értelme. Alkalmazkodunk, levesszük, és aztán meglátjuk, mit hoz a jövő” – fogalmazta meg véleményét Székely Ernő, aki szerint a bíróságon egyformán viszonyulnak ezekhez az ügyekhez, és elutasítják a települések érveit.
Hasonló helyzetben van Csíkszentmihály is, ahová már a nyár folyamán érkezett egy felszólítás az ADEC részéről, hasonló tartalommal, mint amit már számos község, illetve város polgármesteri hivatala is kapott. Ebben az esetben a Községháza felirat mellett az épületre kitűzött székely zászló eltávolítását is kérték, illetve azt, hogy a polgármesteri hivatalt megnevező kétnyelvű táblákat úgy helyezzék el, hogy a román változat legyen felül.
Csíkszentmihályon levették a székely zászlót és a feliratot is
Fotó: Gábos Albin
A kérés a helyi önkormányzat elé került, amely úgy döntött, hogy az előzmények ismeretében nincs értelme a bírósági eljárásnak, így a kérésnek eleget tettek. A Községháza feliratot levették, akárcsak a székely lobogót, a táblákat pedig a kért módon helyezték el. A pert azonban így sem kerülik el. Izsák-Székely Lóránt polgármester elmondta, az egyesület azt kérte tőlük, küldjenek fotót is arról, hogy a kért változtatások megtörténtek, de erre azt válaszolták,
Ezek után az egyesület pert helyezett kilátásba a bizonyítás érdekében. Az elöljáró rendelkezik egy olyan táblával is, amely 1962-ben a Magyar Autonóm Tartomány Csík rajonjában található szentmihályi néptanács épületének homlokzatán volt, ahol a kétnyelvű feliratok egymás mellett láthatók. ,,Furcsa, hogy amíg 1962-ben ez jó volt,
– vélekedett Izsák-Székely Lóránt csíkszentmihályi polgármester.
Régi szép idők?
Fotó: Izsák-Székely Lóránt
Csíkszenttamásra is érkezett a Községháza felirat eltávolítására vonatkozó felszólítás az egyesülettől. Mint Kedves Róbert polgármestertől megtudtuk, folyamatban van a községháza felújítása, ezért a feliratot már korábban levették, és egyelőre nem is kerül vissza.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
3 hozzászólás