Maros megyében szinte ezer tanár és tanító ingázik naponta – legtöbben saját zsebből, mint például a Mezőbándon tanító pedagógusok. Olyan tanár is akad, aki inkább a munkanélküli segélyt választotta a tanári fizetés helyett a kormány bércsökkentő intézkedéseinek és a vissza nem fizetett utazási költségeknek köszönhetően.
2010. október 03., 18:122010. október 03., 18:12
2010. október 03., 18:162010. október 03., 18:16
Huszonöt százalékot vágtak le a pedagógusok havi béréből. Hab a tortán, hogy számos vidéki önkormányzat idén nem térítette meg az ingázó tanárok utazási költségeit.
Egy kezdő tanári fizetés eddig 700 lej volt, a bérek lefaragása után 525 lej maradt. Az ingázás költségei pedig további 20–25 százalékkal kevesebb pénzt jelent, így a fennmaradó 350 lejjel képtelenség megélni – mondta Cornel Crucean, a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Maros megyei elnöke egy marosvásárhelyi helyi televíziónak adott interjújában. Ezek után nem meglepő, hogy amikor közzétették a vizsga eredményeit, sok tanár kérte az áthelyezését, vagy visszalépett, ugyanis nem olcsó mulatság vidéken tanítani.
A törvény értelmében
A tanügyi szakszervezetek és a tanfelügyelőség a vidéki önkormányzatokat hibáztatja, amiért nem vették számításba ezt a kiadást is a költségvetés megállapításakor. „Az ingázás költségeinek megtérítése a helyi tanácsok feladata, mi csak felügyeljük a működést. Arra kértük a polgármestereket, hogy minél hamarabb orvosolják a problémát” – mondta Illés Ildikó, Maros megyei főtanfelügyelő-helyettes. Idén a vissza nem térített ingázási költségek miatt úgy próbálták kihelyezni a tanárokat, hogy minél közelebb kerüljenek a lakóhelyükhöz – tette hozzá. A szakszervezetek ezzel szemben azzal fenyegetőznek, hogy a bírósághoz fordulnak, ha a helyi tanácsok nem térítik meg az utazás költségeit, ugyanis a 2007. évi 108-as törvény értelmében a pedagógusok munkahelyi ingázásának költségeit a helyi önkormányzatok állják, amennyiben nem tudnak lakást biztosítani számukra, illetve az adott tanárnak nincs lakása a településen.
Nem ingyenes, de olcsóbb megoldás
Mezőbándon tizenkettedik osztályig tanulhatnak a diákok a helyi iskolában, amelyet rég nem újítottak fel ugyan, de elfogadható állapotban van. A község tanintézeteiben összesen 950 diák végzi tanulmányait. Gyerekhiány miatt azonban a községhez tartozó Feketén idén szeptembertől megszűnt az iskola, a négy tanuló pedig Mezőbándra jár. Összesen 180 gyerek iratkozott fel első osztályba, Szénáságyon pedig két osztályt összevontak – tudtuk meg az iskola igazgatójától, Gheorghe Creţutól. „Jelenleg erre nincs pénze az önkormányzatnak, majd ha lesz, akkor a tanárok is visszakapják az utazási költség árát, addig azonban másképp oldják meg az ingázást” – tette hozzá a tanintézet vezetője. Nem ingyenes, de mindenképpen olcsóbb megoldást találtak a Mezőbándra utazó pedagógusok: négyen-öten összepótolnak, és autóval járnak ki tanítani. Nyilván más településekre ingázó pedagógusok is hasonlóképpen oldják meg a kialakult helyzetet – a végső megoldás azonban még várat magára.
Öt házkutatást hajtottak végre és 10 személyt őrizetbe vettek a rendőrök pénteken Mezőrücsön. Az illetőket testi sértéssel, valamint a közrend és köznyugalom megzavarásával gyanúsítják.
Bárki tehet bejelentést, ha kétségei vannak azzal kapcsolatban, hogy egy nyilvános hely tűzvédelmi intézkedései rendben vannak – jelezte a Maros megyei tűzoltóság, amely több mint egymillió lej értékben szabott ki bírságot három hónap alatt.
Fennáll a szélsőségesség veszélye egész Európában, ezért nagy a tét a májusi választáson – fejtette ki Crin Antonescu elnökjelölt Marosvásárhelyen, ahol előbb a megyei könyvtárba látogatott, majd a sajtónak is nyilatkozott szerda este.
Az utcaseprésért, a háztartási hulladék elszállításáért, de az utcai szemeteskukák kiürítéséért is többet kell majd fizetni Marosvásárhelyen. Az áremelésről és annak mértékéről áprilisi ülésén, csütörtökön dönt a helyi képviselő-testület.
Erős felhőszakadásra, villámlásra és jégesőre figyelmeztetnek a meteorológusok Maros megye területén. Segesváron már le is szakított egy tetőrészt a szél kedden délután.
Csigérszőllősről eltűnt fiatalkorú lányt keres a Maros megyei rendőrség.
Miközben egyre csak épülnek Marosvásárhelyen a tömbházak, az évek során vidékre költözött családok közül többen azon morfondíroznak, hogy talán jó lenne visszaköltözni a városba. Mert nem éri meg naponta többször autóval bejönniük a gyerekekkel iskolába.
Hiába hívtak mentőhelikoptert is, már nem tudták megmenteni annak az embernek az életét, aki egy traktor és egy fa közé szorult hétfőn délután Erdőszentgyörgy környékén – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Húsvét szombatján a falu magyar legényei friss fenyőágakkal díszítik fel a lányos házak kapuit, hogy a hajadon tudja, hány locsolóra számíthat. A városról falura költözöttek is megélik ezt a hagyományt, és ilyenkor érzik: a közösség befogadta őket.
Negyvenhárom utcában terveznek kisebb-nagyobb felújításokat és munkálatokat végezni idén Marosvásárhelyen. Van, ahol már megjelentek a munkagépek és van, ahol csak később fognak, vagy egyáltalán nem.