Fotó: Hargita megye tanácsának sajtószolgálata
Újrahasznosított csűr, ház szalmabálákból vagy éppen vályogból – mind olyan megoldások, amelyekre, valljuk be, nem gondolunk egyből, ha lakóházépítésbe fogunk. Vannak viszont akik a gondolaton túl a megvalósításba is belefogtak, egész sikeresen. Tapasztalataikról meséltek.
2018. június 03., 21:432018. június 03., 21:43
Számos helyi építész és szakmabeli részvételével zajlott az alternatív építészeti megoldásokat bemutató csütörtöki konferencia a csíkszeredai megyeházán. Csák László szakértő a szakmai fórum bevezetőjeként elmondta, az európai Régiók Bizottságának Zöld Hét elnevezésű kezdeményezéséhez kapcsolódva fontos, hogy helyi szinten is foglalkozzanak olyan témákkal, mint az energiahatékony fejlesztések, fenntartható építkezések.
– fogalmazott a szakértő. A bevezetőt követően három Hargita megyei építész a megszokott építkezéstől eltérő megoldásokat mutatott be, ugyanakkor ezekről az alternatív építészeti beavatkozásokról rövid filmeket is láthattak a résztvevők.
Csíki Barna építész az udvarhelyszéki Csehétfalván egy csűrt épített át oly módon, hogy újrahasznosította többek között a gazdasági épület gerendáit, és megváltoztatta az építmény eredeti rendeltetését, így lett a csűrből közösségi központ. A szakember elmondása szerint nemcsak a csűrt építették újjá, hanem egy kisebb falurészt is, ezért
Jó példa Csehétfalván. Újjáépített ház, új funkciót kapó csűr. Archív
Fotó: Pál Árpád
Ennek kapcsán abbeli véleményének adott hangot, hogy egy törvényerejű faluképvédelmi szabályozásra lenne szükség, hiszen jobb lenne, ha a települések egy koncepció mentén fejlesztenének, elejét véve a kaotikus állapotoknak. Ugyanakkor hozzátette,
szerinte némi odafigyeléssel, mentalitásváltással épített értékeket lehetne megmenteni.
Lázár Attila Csomortánban épített szalmabálaházat, a természetbe illeszkedő épületről elmondta, hogy az alapját kővel kitöltött, használt autógumival oldotta meg, a falakat szalmabálából építette, amelyre agyag és homok keverékű vakolat került, a tetőt pedig növényzettel ültette be.
– fogalmazott a szalmabálaház tulajdonosa. A ház fűtését úgynevezett tömegkályhával oldotta meg, amely szerinte olyannyira hatékony, hogy
A tömegkályha ismertetése kapcsán elmondta, hogy olyan nagy tömegű, téglából épült, nagy tűztérrel és több tűzjárattal rendelkező kályháról van szó, amely üveges ablakának köszönhetően a kandallóhoz hasonlít.
Asztalos Barna vályogból, vagyis agyag, homok és szalma egyvelegéből, úgynevezett csömpölyegből építette fel házát az udvarhelyszéki Székelylengyelfalván. Mint magyarázta,
A mintegy 160 négyzetméternyi háznak, amelyet szintén tömegkályhával fűtöttek, a fűtésigénye télen nyolc méter fa volt. A ház fenntartása és karbantartása nagyon olcsó, felépítése pedig kevés időt vesz igénybe.
Problémák, amiket meg kellett oldani
A bemutatott alternatív építkezési megoldások kapcsán több szakmai kérdést is feltettek a konferencián jelen lévő építészek, tervezők, hogy tisztábban lássák a hátrányokat és előnyöket. Többek között szó esett a gerendaház tartósságáról, a szalmabálaház melegvíz-előállításának nehézségeiről, hiszen a családnak nagyobb volt a melegvíz-igénye, mint a ház fűtésigénye, és ezt kiegészítő megoldásokkal kellett megoldaniuk, illetve a vályogház esetében az merült fel, hogy noha gyorsan átmelegszik, gyorsan is kihűl, ha nem fűtenek benne.
A Székely Nemzeti Múzeumban az alapító, Csereyné Zathurecky Emilia tiszteletére nyílt kiállítás Újjászületünk! – Csereyné 200 címmel hétfőn. Mint elhangzott: Zathureczky Emília most boldog lehet odafönt, hiszen ez az egyetlen „gyermeke”, aki túlélte őt.
Csak könnyebb sérüléseket szenvedett az a két személy, akik egy haszongépjárműben utaztak, amikor az felborult hétfőn este Mezőbánd közelében – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Román Nemzeti Bank (NBR) a korábbi 4 százalékról 4,9 százalékra módosította a 2024 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, és 2025 végére 3,5 százalékos inflációra számít – közölte hétfői sajtótájékoztatóján Mugur Isărescu.
Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.
A járművében rekedt, ám mostanra sikerült kiszabadítani azt a nőt, akik Marosszentkirályon balesetezett hétfőn délután – közli a Maros megyei tűzoltóság. Jelenleg félsávos útlezárás van a helyszínen.
Befejeződött a gyergyószéki településeken az új önkormányzatok megalakítása, Ditróban és Szárhegyen új személyek kerültek az alpolgármesteri tisztségbe.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további ezer kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter.
Személyes szabadság korlátozásának bűntette miatt előzetes letartóztatásba helyeztek három férfit november 10-én, akik két nappal korábban egy országúton haladó taxiból rángattak ki, majd tartottak fogva egy nőt.
A kedvezőtlen időjárás miatt kedden 8 órától lezárják a forgalmat a 7C jelzésű országút (Transzfogarasi út) Piscul Negru menedékház és Bilea-vízesés közötti szakaszán – tájékoztatott hétfőn a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR).
A kopóréteg-aszfalt is rákerült a Korond és Pálpataka között lévő, közel kilenc kilométeres községi útra, továbbá mindkét településen megújult egy-egy iskola – ezeknek örülhetett hétfőn a helyi közösség.
szóljon hozzá!