Sütő András sírjánál kezdődött a megemlékezés-sorozat az író születésének 90. évfordulóján
Fotó: Haáz Vince
A Sütő András Baráti Társaság és Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa koszorúzással és előadással egybekötött megemlékezést szervezett Sütő András 90. születésnapjának évfordulóján Marosvásárhelyen, illetve szülőfalujában, Pusztakamaráson. Az írói életműről Markó Béla értekezett, Sütő műveiből Kilyén Ilka és Ritziu Ilka Krisztina mutatott be előadást.
2017. június 18., 19:042017. június 18., 19:04
2017. június 18., 19:422017. június 18., 19:42
A marosvásárhelyi református temetőben Sütő András sírjának megkoszorúzásával kezdődött a megemlékezés, amelyet az író születésének 90. évfordulója alkalmából szervezett a Sütő András Baráti Társaság és Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa. A megemlékezés az Ariel Ifjúsági és Gyermekszínházban a Sütő-életmű értékelésével, illetve a művekből készült összeállítással folytatódott.
A Sütő András Baráti Társaság nevében Székely Emese köszöntötte a teremben ülőket, majd Farkas Balázs csíkszeredai konzulnak adta át a szót, aki úgy emlékezett az íróra, mint az erdélyi magyarság emblematikus alakjára, aki az emberpróbáló időkben mert bátor lenni, és hangját hallatni. „Ma is hasonló időket élünk, ma is bátorság kell” – fogalmazott a konzul.
Fotó: Haáz Vince
– hangsúlyozta Sütőről szóló értekezésében Markó Béla, rámutatva arra is, hogy a Sütő-drámák azért voltak rendkívül fontosak, mert bennük a külső vezér, nevezhető akár törvénynek, vagy akár császárnak is – mint az Egy lócsiszár virágvasárnapjában – szembesült a belső vezérrel, ami igazságnak, vagy szeretetnek is nevezhető. Markó rámutatott arra is, hogy sokféle aktualitást ki lehetett hallani abban az időben Sütő műveiből, amelyek
A törvényből való kiábrándulás és a lázadás drámái ezek – mondta Markó, aki szerint akár tragédiáknak is nevezhette volna színműveit az író. Az, hogy mégsem tekintette Kohlhaas Mihály, vagy Kálvin és Szervét történetét tragédiának, azzal is magyarázható, hogy nem akart lemondani a már-már irracionális optimizmusról, hogy lehetne ez másképpen is, miközben egykori naivitásával számolt le.
Fotó: Haáz Vince
„Érdemes lenne újraolvasni azt az írót, akinek annak idején valóságos kultusza volt az erdélyi és magyarországi olvasók körében, manapság viszont túl keveset beszélünk róla, mert elhittük, hogy a Kohlhaas Mihályéhoz hasonló, gyötrődő, fokozatos szembefordulás a kommunista rendszerrel mára már időszerűségét vesztette, akárcsak maga a kommunista diktatúra. Elmúlt a zsarnokság, időszerűtlenné vált Sütő András moralizáló életműve – mondhatná valaki” – fogalmazott Markó Béla, aki azt a kérdést is megfogalmazta, hogy valóban elmúlt a zsarnokság, vagy csak meghúzódott egy időre a mai, látszólag nyitott társadalom sötét, nedves pincéjében és ismét ki-kijön a napvilágra? Mert elég csak szétnézni, hogy mi történik például Marosvásárhelyen a Római Katolikus Gimnáziummal, az Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemmel, vagy a kétnyelvű feliratokkal, és rá kell jönni, hogy Nagelschmidt és Kohlhaas Mihály vitája nem ért véget.
„Persze ezzel csak annyit mondtam, hogy ami aktuális irodalomként fontos volt évtizedekkel ezelőtt, az kulturális okokból ismét fontos lehet. De vajon mi az oka, hogy közben majdnem megfeledkeztünk Sütő Andrásról még mi, marosvásárhelyiek is?" – fogalmazott az életmű értékelésében Markó, aki szerint rendkívül fontos az akkori életminta ma is. Ahogyan a görög drámákat, vagy a Bánk Bánt nem tekintjük ma sem idejét múltnak, ugyanúgy a Sütő-drámákra sem mondhatjuk, hogy korszerűtlenek - hangsúlyozta az előadó, hiszen úgyanúgy változatlanul helye van ma is életünkben a jog és az erkölcs, a törvénytisztelet és az igazságérzet szembesítésének.
Fotó: Haáz Vince
Megszenvedett életpálya a Sütő Andrásé, egy erdélyi alkotó értelmiséginek a hittől a kételyig, majd a lázadásig jutó fejlődéstörténete, amelynek jelentős állomása az Egy lócsiszár virágvasárnapja, és a Csillag a máglyán, amely minden látszat ellenére nem a halálról, hanem az igazságról, a hatalomról, a lázadásról és a reményről szólnak.
– hangzott el az előadásban. Markó Béla arra is felhívta a figyelmet, hogy
Fotó: Haáz Vince
„Nem érdemes azon töprengenünk, hogy melyik nemzedék mit vétett, mit mulasztott a világmegváltásban. Van elég mai és holnapi tennivalónk. Az arcunkat nem szabad elveszítenünk” – ez a Sütő András-idézet volt a mottója a Kilyén Ilka és Ritziu Ilka Krisztina által bemutatott A gyertya könnye című produkciónak. Az előadás Sütő András műveiből mutatott be válogatást, amelyhez a szövegeket Kilyén Ilka és Simon György válogatta, rendezte Kincses Elemér, a jelmezt Bandi Kati tervezte.
A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.
Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (independent) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog szolgálni.
Fogy a levegő a bűncselekmények elkövetői körül: a modern technológiákkal a rendőrség egyre könnyebben azonosítja őket. A Hargita megyei rendőrségen bemutattak pár kriminalisztikai módszert, amellyel például a lemosott vért is fel tudják fedni.
Jégesőbe forduló vihar vonult végig és okozott károkat Udvarhelyszék több településén, köztük Székelyudvarhelyen és Szentegyházán is. A mintegy tíz percen keresztül hulló jég megállt az utcákon, a fákban, termésben is kárt tett.
A sok lehetséges megoldás közül már csak kettő maradt. Mert így szavazott a többség.
Őrizetbe vett a rendőrség egy férfit és egy nőt, akik két kilogramm kokaint és mintegy 20 kilogramm kannabiszt vásároltak Spanyolországban, majd egy futárszolgálaton keresztül Romániába szállíttatták a drogokat.
A református kollégiumok célja nemcsak tudománnyal és ismerettel felvértezni a diákokat, hanem jellemes, emberséges végzősöket nevelni, akik megállják a helyüket a közösségben – jelentette ki csütörtökön Marosvásárhelyen Kolumbán Vilmos református püspök.
Több napja már rácsodálkoztak a vásárhelyiek és a turisták arra, hogy a Kultúrpalota bejáratánál furcsa agyagkatona strázsál, az előtérben pedig egy óriás kínai katona figyeli a belépőket.
Jubiláló rendezvénynek ad helyszínt csütörtöktől vasárnapig a csíkszeredai Erőss Zsolt Aréna, ahol megnyitotta kapuit a tizedik Csíkszeredai Könyvvásár. Az esemény nemcsak a könyvekről, hanem közösségről, emlékezésről és jövőbe tekintésről is szól.
szóljon hozzá!