
Július 2-től a vidéki lakosság is lényegesen könnyebben hozzáfér majd a védőoltásokhoz. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A vidékre szervezett koronavírus elleni immunizálást ugyan a városokban működő oltóközpontok személyzete végzi majd, de emiatt nem zárják be a meglévő központokat, úgy szervezik meg az oltások beadását vidéken, hogy legalább egy-egy központ nyitva maradhasson városokon is – mondta el lapunknak a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője.
2021. június 28., 08:592021. június 28., 08:59
2021. június 28., 10:012021. június 28., 10:01
A meglévő oltóközpontok személyzete vesz részt a koronavírus elleni vidéki immunizálásban, és ugyan az oltáskampányt koordináló országos bizottságtól azt közölték, hogy a vidéki oltások napján akár be is lehet zárni vagy felfüggeszteni a városi oltóközpontok tevékenységét,
– tájékoztatta lapunkat Tar Gyöngyi, az intézmény vezetője.
A vidéken tapasztalható gyenge átoltottsági arány miatt van szükség a falvakban történő, helyszíni oltásbeadások megszervezésére. Ha újból megnövekednek az esetszámok, az adott településen mért átoltottsági arányt is figyelembe veszik majd a karantén vagy más korlátozó intézkedések elrendelésekor, és fontos, hogy akkor ne mondhassa azt egy vidéki polgármester sem, hogy nem volt alkalma megszervezni a helyi oltáskampányt az átoltottság növelése érdekében – sorolta a vidéki immunizálás megszervezésének okait Tar Gyöngyi.
Noha az országos oltásplatformban még nem tudnak egyes településekre szűrni, de azt tudják, hogy
A lazító intézkedések is azt a tévképzetet erősítik az emberekben, hogy elmúlt a veszély, pedig a járvány olyan, mint a hétfejű sárkány: „amíg minden fejét le nem vágjuk, addig nem tudjuk legyőzni. Ez egy mesebeli példa, de nem mese. A járványtani tanulmányainkból ezt nagyon jól tudjuk, és gyakorlati, történelmi példák vannak rá, hogy ez így történik. Ha fogékony talajra – ezek a beoltatlan emberek, illetve azok, akik nem rendelkeznek védettséggel – kerül a vírus, akkor újra terjedni kezd” – hangsúlyozta az immunizálás, a megelőzés fontosságát Tar Gyöngyi.
A vidéki immunizálás megszervezését egyébként a prefektusi hivatal fogja össze, a kormányhivatal szervezi meg az utakat is, amelyhez a népegészségügyi igazgatóság személyzetet és oltóanyagot biztosít – illetve ha kérik, hiteles szakmai tájékoztató beszélgetéseket is vállalnak –, a vidéki települések polgármesteri hivatalai pedig megfelelő, hűtőszekrénnyel is felszerelt helyiségeket. Ugyanakkor az önkormányzatok dolga a lakosság értesítése is. A tapasztalatuk az, hogy
de bármelyik, Romániában engedélyezett oltóanyagból tudnak vinni a július 2-én kezdődő vidéki immunizálások helyszínére – mondta Tar Gyöngyi, kitérve arra is, hogy az oltás beadatására nem kell előjegyzést kérni vagy feliratkozni.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!