Nem a kis- és középvállalkozások éve lesz 2024

Borús kilátások. A megyei iparkamara elnöke szerint a kis- és középvállalkozások 20-30 százaléka megszűnhet az új adótörvények miatt. Képünk illusztráció •  Fotó: Pixabay

Borús kilátások. A megyei iparkamara elnöke szerint a kis- és középvállalkozások 20-30 százaléka megszűnhet az új adótörvények miatt. Képünk illusztráció

Fotó: Pixabay

Cégbezárási lavinát indíthatnak el a kis- és középvállalkozások körében azok az adótörvénykönyvi módosítások, amelyek jó része idén januártól lépett érvénybe. A több mint 450 módosítás közül mindössze egyről van jó véleménye Balási Csabának, a Hargita Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnökének, aki a vállalkozói ökoszisztémát illetően kifejezetten borúlátó a 2024-es évre vonatkozóan.

Széchely István

2024. január 08., 12:542024. január 08., 12:54

Leginkább a kis- és középvállalkozásokat, vagyis a vállalkozói szféra legjelentősebb részét alkotó cégformákat érintik hátrányosan az elmúlt időszakban meghozott adótörvénykönyvi módosítások, amelyeknek a hatása idén fog megmutatkozni, és nem kizárt, hogy tömeges cégbezárások formájában – véli Balási Csaba. A Hargita Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke több olyan új szabályozást is megemlített, amelyek szerinte nagyon megnehezítik majd idén a kis- és középvállalkozások fennmaradását.

„A kiszámíthatóság nullára csökkent”

„Azok után, hogy az adótörvénykönyv az elmúlt évben több mint 450 módosítást szenvedett el, a kiszámíthatóság a romániai gazdasági életben nullára csökkent. Az, hogy rengeteg átláthatatlan törvénymódosítás történt, és nem lehet tökéletesen érteni, hogy mit akar a törvényhozó, de az új törvény már másnaptól érvénybe lép, és az ellenőr úgy alkalmazza, ahogy akarja, ahhoz vezet, hogy a kisvállalkozásoknál elkezdik fontolgatni a bezárást” – véli a megyei iparkamara elnöke. Balási Csaba nagy problémának látja azt, hogy a módosítások a kapkodást tükrözik, aminek az az oka, hogy kevés a pénz az állami költségvetésben, amit mielőbb pótolni akarnak.

Idézet
Ezért olyan intézkedéseket hoznak, amelyek lehet, hogy pillanatnyilag megoldják a problémát, de hosszú távon, sajnos óriási negatív hatással lesznek a vállalkozói szférára

– mondta. Egyrészt eltántorítja a vállalkozásalapítástól azokat, akik ezt fontolgatták, másrészt a külföldi befektetőket is elriasztja a fokozódó kiszámíthatatlanság, és inkább más országokat választanak Románia helyett.

„A több mint 450 módosítást tartalmazó törvénycsomagban mindössze egy van, amit pozitívan tudok értékelni, mégpedig azt, hogy azokat a multinacionális vállalatokat, amelyek mostanig tulajdonképpen rejtett forgalmat valósítottak meg, a forgalmuk alapján megadózzák.” A kis- és középvállalkozások esetében viszont egy kifejezetten hátrányos módosítás történt, véli Balási Csaba:

miközben korábban az adókulcs megállapítása esetében egymillió euró volt az éves forgalomra vonatkozó értékhatár, egy éve azt lecsökkentették 500 ezer euróra, nemrég pedig 60 ezer euróra.

Azaz már csak a 60 ezer eurós forgalmat meg nem haladó vállalkozások adója 1 százalékos, ha túllépik a 60 ezer eurós értékhatárt, már 3 százalékos adókulccsal adóznak. „Ehhez még hozzájön az, hogy egy tulajdonos három kis- és középvállalkozásban már nem adózhat hasonlóan, csak az elsőben, a másik kettő esetében pedig el kell döntse, hogy 16 százalékos adókulccsal adózik, vagy bezárja a cégét. Ez azt fogja eredményezni, hogy a kis- és középvállalkozásoknak egy jó része – én 20-30 százalék közötti értékre saccolok – be fog zárni. Ez munkanélküliséget fog generálni a piacon, és nagy kérdés az is, hogy a kényszervállakozások miként tudják majd túlvészelni ezeket a problémákat” – fogalmazott a megyei iparkamara elnöke.

A bürokrácia nem csökken

Mindeközben a bürokrácia egyre csak nő, és hiába vált gyakran használt, divatos kifejezéssé a digitalizáció a kormányzati képviselők körében, hiszen az állami szférában – kis túlzással – minden számítógépre két archívum jut, ahol nyomtatott formában is tárolnak minden olyan dokumentumot, amire semmi szükség nincs,

a közszférában dolgozók száma pedig megtízszereződött az elmúlt harminc évben.

Ehhez még hozzájön számtalan olyan intézkedés, amely újabb bürokratikus teendőkre kényszerítik a vállalkozókat, például olyan termékeknek az újbóli bevizsgáltatására, amelyek esetében ez már megtörtént az EU-ban. Mindez csak azt a célt szolgálja, hogy a vállalkozó újabb pénzeket fizessen be díj, illeték, járulék, engedélyeztetés, tanácsadás vagy valamilyen más címszó alatt, növelve az állami bevételeket – magyarázta a szakember. Hozzáfűzte ugyanakkor, hogy az említett intézkedések leginkább a kis- és középvállalkozásokat érintik hátrányosan,

Idézet
és azt tudni kell, hogy a gazdaságnak legalább a kétharmadát a kis- és középvállalkozások teszik ki.

A kapkodás és kísérletezgetés helyett azt kellene megvizsgálják, hogy mikor teljesített a legjobban az ország gazdasága, akkor milyen intézkedések voltak érvényben, és vezessék vissza azokat – válaszolta Balási Csaba a jó megoldásra vonatkozó kérdésünkre. Ehelyett azonban például bevezetik az e-számlát, ami ellenőrzési szempontból ugyan egy teljesen jó megoldás, de nem hiszi, hogy Romániának annyira fejlett volna a gazdasága, hogy az EU-ban harmadikként vezesse be ezt a rendszert – vélekedett a megyei iparkamara elnöke.

Még nem érződik az adómódosítások hatása

Az adótörvénykönyvi módosításcsomagnak a hatása egyelőre még semmilyen olyan tényezőben nem mutatkozik meg, amelyet rendszeresen összegez a megyei munkaerő-elhelyező ügynökség. Azaz kollektív személyzetcsökkentésről, illetve tevékenység-felfüggesztésről sem kapott bejelentést az intézmény – tudtuk meg Jánó Edittől, a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség osztályvezetőjétől.

A módosítások esetleges hatása csak később fog megmutatkozni,

egyelőre sok cégnél még az ünnepi szabadságolásokról sem tértek vissza, legalábbis az év első hetében – az elmúlt héten – nem sok aktivitás volt a vállalkozásoknál – mondta az intézmény képviselője.

A megyei munkaerő-elhelyező ügynökség múlt hónapban készített egy felmérést az elkövetkező 6-12 hónapban várható alkalmazásokról, vagyis arról, hogy e tekintetben milyen tervei vannak a vállalkozásoknak, intézményeknek. Noha a több mint ezer munkaadó megkérdezésével készült felmérés eredménye szerint valamivel kevesebb alkalmazást terveznek a munkaadók az említett időszakban, mint egy évvel korábban, a terveikre nem voltak hatással az adótörvénykönyvi módosítások, legalábbis ilyenről nem kaptak jelzést a megkérdezettektől – tájékoztatott Jánó Edit. Megjegyezte ugyanakkor azt is, hogy a csökkenésnek – ami egyébként nem jelentős (3523 várható alkalmazás, szemben az egy évvel korábbi 3874-gyel) –, az lehet az oka, hogy

a koronavírus-járvány után nagy lendülettel indult újra a tevékenység a gazdaságban, a kevesebb alkalmazásról szóló eredmény pedig a lendületes újraindulás utáni stabilizálódási időszakot jelzi.

Ez érződik ki a teljes felmérésből is, pesszimizmusra utaló jeleket nem tapasztaltak.

Az adómódosítások várható hatását valószínűleg januárban fogják elemezni a vállalkozásoknál, felmérik, hogy mennyire tudnak megfelelni az új előírásoknak, ugyanakkor az is kérdés, hogy például az elektronikus számlázásra mennyire vannak felkészülve a cégek – mondta Jánó Edit.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 11., péntek

Nem ért be az iskolába, eltűnését jelentették a rendőrségen

Pénteken reggel elindult a sepsiszentgyörgyi elhelyezési központból az iskolába a 16 éves Koncz Anita Alexa, de oda már nem érkezett meg. A rendőrséggel kerestetik.

Nem ért be az iskolába, eltűnését jelentették a rendőrségen
2025. április 11., péntek

Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn

Néhány nap alatt szürkéről fekete színre változott a bálványosi Csiszárfüdő egyik medencéjének vize. A jelenség mögött álló okokról szakértők számoltak be a Székelyhonnak.

Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
2025. április 11., péntek

Száj- és körömfájás: állatbehozatali stopot rendelt el Románia Magyarország irányából

Állatállománya védelmében Románia aktiválta az uniós vészhelyzeti mechanizmusokat a ragadós száj- és körömfájás vírusának aggasztó európai terjedése miatt – jelentette be pénteken az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság.

Száj- és körömfájás: állatbehozatali stopot rendelt el Románia Magyarország irányából
2025. április 11., péntek

Ezek a termékek drágultak a legtöbbet az elmúlt évben

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint márciusban a higiéniai és kozmetikai szolgáltatások, a margarin, valamint a csatornázási és a köztisztasági szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben a tavalyi harmadik hónaphoz képest.

Ezek a termékek drágultak a legtöbbet az elmúlt évben
2025. április 11., péntek

Még egy napig ki kell bírnunk az áprilisi telet

Felerősödő szélre, havazásra és hóviharokra figyelmeztető újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki területekre. Vasárnap reggelig szinte az egész országban számítani lehet havas esőre, jegesedésre.

Még egy napig ki kell bírnunk az áprilisi telet
2025. április 11., péntek

Mélyponton a dollár–lej árfolyam

Zuhanórepülésben van az amerikai dollár a nemzetközi piacokon péntek reggel. A román lejjel szemben a dollár tíz százalékot veszített azóta, hogy Donald Trump amerikai elnököt beiktatták az amerikai elnöki tisztségbe.

Mélyponton a dollár–lej árfolyam
Mélyponton a dollár–lej árfolyam
2025. április 11., péntek

Mélyponton a dollár–lej árfolyam

2025. április 11., péntek

Két szektor, ahol a tízezer lejt is meghaladja az átlagbér

Januárhoz képest februárban 23 lejjel, azaz 0,4 százalékkal 5351 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Két szektor, ahol a tízezer lejt is meghaladja az átlagbér
2025. április 11., péntek

202 km/órával futott radarba, nyilvánosan kiközölték, hogy mennyibe került neki

Noha előre szólt a rendőrség, hogy fokozott közúti ellenőrzéseket végeznek a héten, ez mégsem hatott meg mindenkit.

202 km/órával futott radarba, nyilvánosan kiközölték, hogy mennyibe került neki
2025. április 11., péntek

Tízmillió euróba került, hogy kiderüljön: sok a medve

Tánczos Barna csütörtök este azt nyilatkozta, jómaga tíz évvel ezelőtt jelentette ki először, hogy több mint tízezer medve él Romániában.

Tízmillió euróba került, hogy kiderüljön: sok a medve
2025. április 11., péntek

Negyven embert állítanak bíróság elé a februári tömegverekedés ügyében

Összesen 40 személy ellen emeltek vádat az ügyészek a két halálos áldozatot és több sérültet követelő urziceni-i tömegverekedés ügyében.

Negyven embert állítanak bíróság elé a februári tömegverekedés ügyében