Hiteltörlesztés ingatlannal. Nehezen tudnak élni a lehetőséggel a jelzáloghitelesek
Fotó: Barabás Ákos
Nem szívesen fogadják el a bankok fizetésképtelen adósaiktól a jelzálogkölcsön-szerződésekbe garanciaként belefoglalt ingatlanokat. A lakással való törlesztésre egy tavaly érvénybe lépett törvény ad lehetőséget, de az általunk megkérdezett székelyudvarhelyi ügyvédek tapasztalata szerint a bankok minden ilyen jellegű kezdeményezést megfellebbeznek a bíróságon.
2017. március 27., 17:542017. március 27., 17:54
2017. március 27., 18:382017. március 27., 18:38
A jelzálogkölcsönök ingatlannal való kiegyenlítésére 2016. június 30-a óta ad lehetőséget a törvény. Az úgynevezett „átadás törlesztés gyanánt” jogszabály érvénybe lépése óta tizenhárom adós ingatlannal történő törlesztési kezdeményezését fellebbezték meg a bankok a székelyudvarhelyi bíróságon, közölte Ramona Gabriela Mălăieşiu, az intézmény szóvivője.
A törvény érvényesítése érdekében az adósnak jogi tanácsadó – bírósági végrehajtó, ügyvéd vagy közjegyző – által megszerkesztett értesítéssel kell a hitelező tudtára adnia, hogy szándékában áll átruházni rá az ingatlan tulajdonjogát, így szüntetve meg tartozását.
Gáspár Krisztina székelyudvarhelyi ügyvéd több hasonló értesítést is megszerkesztett már, és úgy véli, nagyon valószínű, hogy az iktatott értesítések mindegyike bíróság elé kerül. Még olyan esetről is tud, hogy a bank visszautasította az értesítés iktatását, és ezért az adós fordult a bírósághoz. Molnár Zsigmond, szintén helybéli ügyvéd szerint a bankok foggal-körömmel ragaszkodnak hiteleik pénzben történő behajtásához, mert nem akarnak ingatlanügynökségi tevékenységet végezni. Egy másik ok az lehet, hogy a svájcifrank-hitelek korábban szinte megkétszerezhették az ingatlanok árát, a bankok jelentős előnyére billentve a hitelek értékét.
– fogalmazott az ügyvéd. Székelyudvarhelyen a számos megkérdezett közjegyző és ügyvéd közül egy sem tudott olyan esetről, hogy akár egyetlen adós is sikeresen átruházta volna az ingatlan tulajdonjogát a hitelezőre. Helyi bankfiókokat is megkerestünk a témában, ám a hitelintézetek képviselői nem kívántak nyilatkozni.
Fotó: Barabás Ákos
A törvény adta lehetőséggel az adós úgy tud élni, hogy a banknak leadott értesítésben meghatároz egy harminc napon túli időpontot, amikor a hitelező megbízottjával a közjegyzőnél találkoznak és hivatalosítják az ingatlanátadás dokumentumait. Az értesítés pillanatában felfüggesztik az adós minden törvény által előírt kötelezettségét a hitelezővel szemben:
Gyakorlatilag az értesítés pillanatában elkezdődik az ingatlanátadási folyamat törlesztés gyanánt.
Amennyiben a bank visszautasítja az értesítés iktatását, az adós bírósághoz fordulhat. Ennek veszélye az, hogy ha a bank nem a törvény szerint jár el, nem fogja alkalmazni a fent említett kötelezettségek megszüntetését sem, azaz folytatja a kényszervégrehajtást, és az adósnak bírósághoz, illetve a fogyasztóvédelmi felügyelőséghez kell fordulnia a végrehajtás felfüggesztéséért is.
Fotó: Barabás Ákos
Ha az adós ügyvédhez fordul a banki értesítés megszerkesztése érdekében, 200-tól 800 lejig terjedő összeget is fizethet a szolgáltatásért, ha bírósági végrehajtóhoz, akkor megúszhatja akár 100 lejes költséggel is, a közjegyzők pedig 100–200 lejért vállalják el az értesítés megszerkesztését. Ha a hitelező beleegyezik az átadásba, az ingatlan tulajdonjogának átíratási költségei is az adóst terhelik, de ha a hitelintézet nem egyezik bele az átadásba és bíróságon megtámadja az értesítést, az adós költségei jelentősen megnövekedhetnek.
Szabadulnának az ingatlanoktól a devizahitelesek
Liviu Voinea, a Román Nemzeti Bank alelnöke szerint február végéig országszerte több mint hétezer ingatlanátruházási értesítést iktattak, ezek összértéke meghaladja a kétmilliárd lejt. Az ingatlanokkal törleszteni kívánt kölcsönök 90 százaléka devizahitel, ezeknek mintegy 40 százalékát a svájcifrank-hitelek teszik ki. Ingatlanátadást zömében természetes személyek kezdeményeztek, és 755 adós adott le értesítést egynél több kölcsönre.
Nagyjából 10 ezer sertést vágnak le a most kezdődő disznóvágási szezonban Hargita megyében. Noha bérvágásokat is vállalnak a megyében működő vágóközpontokon, vágóhidakon, a lakosság a disznóvágások jó részét háztáji körülmények között végzi el.
Hálával és örömmel teli búcsús ünnepségen adták át a Krisztus Király Plébánia új épületét Sepsiszentgyörgyön az egyházi év utolsó vasárnapján. A többfunkciós, közösségi érdekeket szolgáló plébániaközpontról Takó István plébános mesélt.
Egy tucatnyi cég jelentkezett a fogyatékkal élő személyeknek szervezett marosvásárhelyi állásbörzére, amelyet szerdán délelőtt tartanak.
Hogyan kell cselekedni egy egészségügyi vészhelyzetben, mikor indokolt mentőt hívni, és hogyan kell újraélesztést végezni – többek között ilyen kérdésekre kaphattak választ a Bethlen Gábor Általános Iskola tanulói (is) egy rendhagyó oktatás révén.
Sepsiszentgyörgyön még mindig a cégek kevesebb mint fele él az önkormányzat által nyújtott de minimis támogatás igénylésének lehetőségével. Idén 123 helyi vállalkozás kérte ingatlanadójának részleges visszatérítését.
Előzetes letartóztatásba került egy 19 éves fiatalember, miután tetten érték drogok eladása közben – tájékoztatta kedden a Bihar megyei rendőrség az Agerprest.
6000 ezer lejt adott át Brance Orbán csapatkapitány a gyergyószentmiklósi kórháznak, amivel prosztatarák szűrővizsgálatok elvégzését támogatják. A Gyergyói Hoki Klub idén is igyekszik felkelteni a figyelmet a szűrővizsgálatok fontosságára.
Lángok csaptak fel egy csíkrákosi lakóház tetőzetén kedd reggel – adja hírül a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Statisztikát tett közzé a Kovászna megyei Közüzemek Rt., amelyben a városok közül Kézdivásárhely fest a legrosszabbul a meghibásodások, csőtörések tekintetében. A város alpolgármestere viszont éppen a szolgáltató bíbelődésében látja ennek okát.
szóljon hozzá!