Gyerekek a társadalom peremén. A hátrányos helyzetű tanulók eleve differenciált oktatásra szorulnak
Fotó: Haáz Vince
A tanügyminisztérium konkrét fogózkodók nélkül fogalmazta meg elvárásait az online oktatásból kimaradó, hátrányos helyzetű gyerekek felzárkóztatásával kapcsolatban. A valóság azonban azt mutatja, hogy minden eset különböző, és a társadalom peremén tengődő, de iskolába járó gyerekek oktatása azon múlik, hogy a pedagógusnak mennyire szívügye ez.
2020. május 27., 16:212020. május 27., 16:21
A hátrányos helyzetű gyerekek úgy érkeznek meg az iskolába, hogy úgynevezett differenciált oktatásra szorulnak, hiszen amikor egy ilyen gyerek közösségbe kerül, teljesen másfajta fejlesztésre van szüksége. Azokkal lehet valamit fejlődni, akiket a család támogat, és megjelennek minden reggel az iskolában – kezdi Molnár-Kovács Emese marosvásárhelyi pedagógus, akinek a második osztályába négy olyan gyerek jár, akikkel külön kell foglalkoznia, de voltak már reménytelen esetei is.
Mint mondja, olyan eset is előfordul, hogy az egyik gyerek tetves volt, és az anya nem volt hajlandó kitisztítani őt akkor sem, amikor az iskola ápolónője felkérte erre. Azzal érvelt, hogy még nyolc gyerek van otthon, ezért pár napon belül úgyis ismét betetvesedett volna a gyerek, így többet inkább nem ment iskolába.
– magyarázza a tanító, akinek az osztályában négy gyerek részesül más ütemű oktatásban. Ők tisztán és rendesen járnak iskolába. Előkészítőben, illetve első osztályban végig azt az anyagot tanulták, amit a többiek az óvodában, de még őket is csoportokra kellett osztania: négy gyerekkel három csoportban, három különböző szinten dolgozik Molnár-Kovács Emese. Van olyan gyerek is, akinek alapvető higiéniai órákat kell tartania, hiszen olyan helyről jön, ahol még vezetékes víz sincs a lakásban.
„Újraterveztem a tantervet nekik, van egy speciális felzárkóztató tervem számukra, amit minden tanító a saját osztályára szab. Két gyerekkel odajutottunk, hogy az óvoda kimaradásából adódó hátrányokat most már teljesen leküzdötték. Képesek kifejezni a gondolataikat, mert onnan indultunk, hogy akart mondani valamit, de nem tudta azt a szót, amivel ezt kifejezheti. Most tanuljuk a betűket velük másodikban. Összeadást, kivonást, szorzást behoztuk. A koronavírus-járvány miatt az osztásnál akadtunk el, mert személyes jelenlétre van szükség ahhoz, hogy megtanulják, és akkor ezt fogom bepótolni velük a nyáron valamikor, mert hajlandóak jönni” – mesélte a pedagógus, akinek sikerült telefonon kommunikálni ezekkel a szülőkkel is az elmúlt hetekben. Egyszerű feladatokat készít számukra, hiszen az értő olvasás még nem működik náluk. Ezért
– magyarázza Molnár-Kovács Emese.
A másik kettő sajátos nevelési igényű gyerek, az egyiknél a tanító maga szerezte be az ezt igazoló iratot a szakorvosoknál, felmérő bizottságnál, szociális osztályon, mert kapott rá felhatalmazást a szülőktől. A másik gyereknél nem tudta rávenni a szülőket, hogy feljöjjenek az iskolába, és aláírják a felhatalmazást – részletezte a tanítónő. „Ez a két gyerek is két különböző szinten van, ők a betűket tanulják, és nekik olyan típusúakat küldök haza, hogy például írjanak tíz sor »a« betűt” – tette hozzá.
A pótlás önkéntes alapon zajlik, ha az egészségügyi helyzet megengedi, akkor Molnár-Kovács Emese szeptember első felében behívná a gyerekeket az iskolába, és megbeszélné a szülőkkel, hogy küldjék el gyerekeiket iskolába, ellenkező esetben nem vállalja a felelősséget azért, hogy fejlődnek is valamit a tanulók, hiszen sok esetben csak személyesen és kiscsoportosan lehet fejleszteni a gyerekeket – fejtette ki a pedagógus.
„A minisztérium homályos ajánlásokat tett arra nézve, hogy ki mit kezdjen, és azt hangsúlyozták, hogy minden legyen papírral lefedve, a papírgyűjtési akción van a lényeg, és minden pedagógusnak a saját lelkiismeretére van bízva az a mód, ahogyan megpróbál valamit tenni. A realitásból kiindulva azonban valóban így is van, nem lehet receptet nyújtani, mert minden egyes helyzet más és más, tényleg azon múlik, hogy a pedagógusnak mennyire szívügye ez, illetve, hogy hány gyerekről van szó. Négy gyereket lefedni emberileg még lehetséges, ha nem sajnálja az ember az idejét és energiáját rá. Ám ahol tíz-tizenöt gyerekről van szó, valószínű, meg kell ismételni a teljes tananyagot, vagy a legfontosabb részeket újra kell venni”– részletezte tapasztalatait a marosvásárhelyi pedagógus. Hozzátette,
Egy gyalogátjárón átkelő idős férfit ütöttek el csütörtökön délután Gernyeszegen. Az ügyben vizsgálódik a rendőrség.
Fel nem robbant lövedéket talált a kertjében egy újtusnádi férfi, segítséget kért a szakértőktől.
A tiltás ellenére építkezésből származó hulladékot, háztartási szemetet és bezsákolt ágnyesedékeket, leveleket is kidobnak a marosvásárhelyiek azokba a tárolókba, amelyeket a nagy volumenű hulladéknak helyeztek ki.
Fiataloknak utaltak ki telket házépítésre, megoldották a teremhiánnyal küzdő őrkői óvoda gondját, és kinevezték a város tanintézményeinek vezetőtanácsaiba a képviselőiket – erről szólt a csütörtöki, rendes havi tanácsülés Sepsiszentgyörgyön.
Módosították az önkormányzat beruházási listáját, hogy új projektek indulhassanak el, levegőhöz jut a VSK, továbbá út-és járdajavításról is döntöttek a gyergyószentmiklósi képviselő-testület csütörtöki ülésén.
Két, forgalomba be nem íratott gépkocsit azonosítottak egy nap alatt Maros megyében a közlekedésügyi rendőrök, akik ittas sofőrt is igazoltattak.
Természetvédelmi területen halmozott fel kőbányászatból származó föld- és kőzetanyagot egy kőbánya Csíkcsicsó külterületén, ezért több tízezer lejes pénzbírságot rótt ki rá a környezetőrség. A cég környezetvédelmi engedélyét is felfüggeszthetik.
A közönség szavazatán is múlik, hogy elnyeri-e a rangos elismerést a VIBE fesztivál az European Festival Awards-on.
Helyesnek bizonyultak a városvezetés előzetes becslései arra vonatkozóan, hogy mekkora autós forgalomtól mentesíti Sepsiszentgyörgyöt a nemrég átadott elkerülőút. Antal Árpád polgármester részleteket is elárult ezzel kapcsolatban.
szóljon hozzá!