Az elektromos autók vásárlását az állam is támogatja
Fotó: Pinti Attila
Maros megye utcáin alig lehet látni elektromos meghajtású autókat, legalábbis egyelőre. Ennek egyik oka a töltőállomások hiánya, amelyet 2020-ig megoldani kíván a romániai piacon jelen levő két cégcsoport: 40 egységből álló elektromos autó töltőhálózatot fejlesztenek ki.
2017. július 11., 17:522017. július 11., 17:52
A beruházás része lenne egy hat országot és több mint 250 töltőállomást átfogó hálózatnak. Annak ellenére, hogy világszinten egyre elterjedtebbek az elektromos meghajtású személygépkocsik, és például Magyarországon is nagy eséllyel szembefuthatunk zöld rendszámú autókkal, Maros megyében ez nem így van.
Ennek egyik oka az, hogy
A Kaufland cégcsoport már tavaly kialakította és tesztelte elektromos töltőállomás-hálózatát. A projekt vezetője, Valer Hancaș érdeklődésünkre akkor elmondta, a hálózatépítést egyelőre befejezettnek tekintik.
– közölte a projektvezető. A marosvásárhelyi Kauflandoknál egyelőre nem lehet elektromos autókba „tankolni”.
Idén az E.ON és a MOL kezdi el 40 egységből álló elektromos töltőállomás-hálózatának kiépítését 2020-ig, a NEXT-E projekt keretében, amely a legnagyobb e-mobilitási támogatást kapta az Európai Bizottság részéről, azért, hogy bővítse az elektromos járművek töltésére szolgáló infrastruktúrát a kohéziós országokban. Célja tehát egy páneurópai, hat országot átfogó elektromos töltőállomás-hálózat kifejlesztése.
A gyorstöltő állomások közül 19-et az E.ON Energie Románia, 21-et pedig a MOL Románia telepít. Utóbbiakat a MOL által működtetett hálózat töltőállomásain helyezik el, és három főbb útvonal jelentősebb állomásait érintik: Arad–Bukarest–Konstanca (IV. Páneurópai közlekedési folyosó), Szászsebes–Marosvásárhely–Jászvásár és Szucsáva–Bukarest–Gyurgyevó (részben a IX. Páneurópai közúti folyosó).
Az Európai Bizottság június 23-án jelentette be, hogy a NEXT-E 18,84 millió eurós finanszírozást nyert (eredetileg 349 közlekedési projektből kiválasztottak 152-t, majd ezek közül választották ki) az Európai Összekapcsolási Eszköz (Connecting Europe Facility – CEF) program keretében. A projekt révén 222 standard gyorstöltő állomást (50 kW) és 30 ultragyors töltőállomást (150–350 kW) telepítenek, ezzel kulcsfontosságú infrastruktúrát biztosítva az elektromos járművek töltéséhez Csehországban, Szlovákiában, Magyarországon, Szlovéniában, Horvátországban és Romániában.
A NEXT-E projekt a villamosenergia-, az olaj- és a gázipar, valamint autógyártók (E.ON Csoport cégei, a MOL Csoport leányvállalatai, a horvátországi Hrvatska elektroprivreda, a PETROL, a Nissan és a BMW) egyedi együttműködési modellje, amely során interoperábilis hálózatot kívánnak létrehozni, hogy életképes alternatívát teremtsenek a belső égésű motorokkal felszerelt járművekre.
Hogy nagy a mozgás az elektromosautó-piacon, bizonyítja az is, hogy a Daciát gyártó Renault Románia kereskedelmi igazgatója, Hakim Boutehra a hétvégén jelentett be, hogy villanymeghajtású gépkocsik gyártását tervezik. Franciaország például azt tervezi, hogy 2040-ig teljesen kiiktatja a közutakról a benzin- és a gázolaj-meghajtású járműveket, úgy hogy jelenleg csak az autók 4 százaléka működik alternatív módon. Romániában ez az arány egy százalék, még úgy is, hogy az év első négy hónapjában háromszorosára nőtt a környezetbarát járművek értékesítése: 2016-ban ugyanebben az időszakban 195 elektromos és hibridautót adtak el, míg idén 548-at, az elmúlt három évben pedig majdnem 2000-et.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
Telefonon egyeztetett Orbán Viktor miniszterelnök szombat délután Kelemen Hunorral, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökével. A magyar kormányfő erről a Facebook-oldalán számolt be.
Csak egy európai értékeket képviselő elnök tudja biztosítani a stabilitást és megóvni az országot egy olyan bizonytalan időszaktól, ami veszélybe sodorja a fejlődést – írta péntek este a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!