Fotó: Pinti Attila
Miközben a személy és a vagyon elleni bűncselekmények száma csökkent tavaly Hargita megyében, a gyilkosságoké, gyilkossági kísérleteké és a súlyos közúti baleseteké megnövekedett 2016-hoz képest – derült ki a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság éves jelentéséből.
2018. január 27., 20:332018. január 27., 20:33
2018. január 28., 18:522018. január 28., 18:52
Éves tevékenységéről tartott beszámolót a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság Csíkszeredában: a tavalyi évre vonatkozó összegzést pénteken sajtótájékoztatón mutatta be Iordan Ștefan Mircea, a megyei rendőrség parancsnoka, valamint Gheorghe Filip rendőrségi szóvivő. Mint kiderült, a 2016-os évhez képest a mutatók többségében javuló eredményeket értek el, viszont
A megyei rendőrségen tavaly valamelyest enyhült a korábban nagy nehézségeket okozó személyzeti hiány: a meghirdetett 878 állásból 662-t töltöttek be, ami 75,39 százalékos alkalmazási arányt jelent. Bár ez 2,96 százalékkal magasabb a 2016-os évhez viszonyítva, még így is 216 betöltetlen állást számolnak. Tavaly egyébként 81 rendőr munkaviszonya szűnt meg, ebből 75-en nyugdíjba mentek, kettő kérés alapján távozott, kettőt elítéltek, szintén ketten pedig életüket vesztették. Helyettük 39 frissen végzett rendőrt alkalmaztak. Az intézménynél szolgálatot teljesítő rendőrök átlagéletkora 38 év. A találkozón elhangzott az is, hogy a tavalyi évben 50 217 050 lejes költségvetést hagytak jóvá a Hargita megyei rendőrség számára, de ebből 49 961 282 lejt a közrendre és a közbiztonságra költöttek, a többit pedig nagyrészt fenntartási, javítási költségekre, így
A főkapitányság szervezett bűnözés elleni osztályának összesítése szerint a megyei bűnözési ráta az országos érték alatt található, utóbbi esetében ugyanis 2477 észlelt bűncselekmény jut 100 ezer lakosra, Hargita megyében viszont „csak” 1660 (összesen 5533 bűncselekmény történt tavaly). A találkozón arról is beszéltek, hogy 2017-ben 1009 személy elleni bűncselekményt azonosítottak, 3,26 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban.
A gyilkosságok és gyilkossági kísérletek száma azonban megnövekedett: tavaly előbbiből négyet (2016-ban hármat), utóbbiból pedig ötöt (2016-ban egyet) azonosítottak, illetve egy olyan rablási eset is történt, amely az áldozat halálával végződött. A vagyon elleni bűncselekmények száma is csökkent tavaly, 10,56 százalékkal 2016-hoz képest. Az 1989 ilyen típusú bűncselekmény közül a legtöbb, szám szerint 1180 lopás volt, de történt még többek között 123 átverés, 222 rongálás, illetve 17 rablás is, a felsoroltakból azonban minden esetben kevesebbet jegyeztek, mint egy évvel korábban.
A fegyverekkel, robbanóeszközökkel és egyéb veszélyes anyagokkal kapcsolatosan elmondták, 94 ezekhez köthető bűncselekményt azonosítottak, amelyek felderítése során 46 fegyvert (ebből nyolc halált okozó, 38 pedig nem), jelentős mennyiségű lőszert és 180 kilogramm pirotechnikai eszközt foglaltak le. Az erdészeti bűncselekmények száma 31, 51 százalékkal nőtt tavaly, ezek során a rendőrök 4505 köbméter fát koboztak el.
A többségében javuló eredményeket beárnyékolja a súlyos közúti balesetek számának növekedése a megyében: mint a találkozón elhangzott,
Fotó: Pinti Attila
Előbbiek harminc halálos áldozatot követeltek (héttel többet, mint 2016-ban), továbbá a súlyos balesetekben 201-en súlyosan (negyvennyolccal többen, mint tavalyelőtt) és 76-an enyhébben sérültek (tizenhárommal többen, mint 2016-ban). Az enyhébb balesetek során 380 személy sérült meg, negyvennyolccal kevesebb, mint egy évvel korábban. A forgalombiztonság növelése érdekében több akciót is szerveztek tavaly, ezek során 748 bűncselekményt azonosítottak, 18 450 bírságot szabtak ki, és 1784 jogosítványt vontak be. Tavaly egyébként 4732 alkalommal kérték a megyei rendőrség segítségét a 112-es egységes segélyhívószámon. Ezen esetek 78,63 százalékában az egységek legtöbb 10 perc alatt a helyszínre értek: a statisztika szerint a városokban majdnem mindig (94,57%) elég a tíz perc a kiszálláshoz, a vidéki térségben viszont szinte csak az esetek felénél (59,24%).
A Hargita megyei rendőrök továbbá közel nyolcvan, országosan körözött vagy eltűntnek nyilvánított személyt állítottak elő és találtak meg, közülük 33-at már korábban börtönbüntetés letöltésére ítéltek, 43-an pedig a lakásukról tűntek el. Emellett további öt olyan személyt is elfogtak, akik ellen európai letartóztatási parancs volt érvényben (három magyarországi, egy olaszországi és egy németországi, kettőt közülük elfogásuk után kiadták az érintett országoknak. Emellett a Hargita megyei rendőrök által szolgáltatott információk alapján nyolc olyan személy fogtak el és adtak ki Romániának (heten Magyarországon tartózkodtak, egy pedig Németországba), akik ellen a román rendőrség adott ki európai letartóztatási parancsot.
Ellenőrzéseket végez húsvét apropóján a fogyasztóvédelem. A boltok mellett turisztikai egységekre is kiterjednek az ellenőrzések. Hargita megyében nagyjából rend van szakhatósági szempontból – tudtuk meg a fogyasztóvédelem megyei vezetőjétől.
A Román Posta pénteken közölte, hogy befejezte az áprilisi nyugdíjak, a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz), a gyermekgondozási díj és más szociális juttatások idő előtti kézbesítését.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóan történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
Légköri instabilitásra figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdélyre, a Bánságra, Körösvidékre, Máramarosra, Olténiára, Munténia nyugati részére és a hegyvidéki területekre.
Nemcsak a múlt héthez képest, hanem úgy általában véve különösen meleg volt tegnap. Az országban több helyen 30 fok feletti értéket mértek, és hajszál híján Székelyföldön is elértük a 30-at.
Több lakásbetörés és lopás gyanúsítottjait azonosította a rendőrség Maros megyében: a hatóságok szerint az elkövetők nemcsak belföldön, hanem külföldön is követhettek el bűncselekményeket. A gyanúsítottakat őrizetbe vették.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a húsvéti ünnepre készülő lakosságnak.
Elutasította csütörtökön a bukaresti ítélőtábla a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) keresetét, amelyet a Nicușor Dan független elnökjelölt melletti kampányolást megtiltó BEC-döntés ellen nyújtott be az alakulat.
Sokan hallottuk már a mondást: „nagycsütörtökön a harangok Rómába mennek.” De vajon mit is jelent ez pontosan? Miért hallgatnak el ilyenkor a templomi harangok? És miért van némaság a katolikus templomokban?
Cáfolta csütörtökön a jászvásári Sf. Spiridon-kórház vezetősége, hogy az intézmény három alkalmazottjának – két rezidens és egy beteghordozó – halálát munkahelyi túlterheltség okozta volna.
szóljon hozzá!