A vásárlás előtt tanácsos ár-összehasonlítást végezni, más webáruházakban is megnézni ugyanannak a terméknek az árát
Fotó: Haáz Vince
Az előzetes számítások szerint mintegy félmilliárd eurót költ majd el a lakosság a fekete pénteki leárazás során, nem csoda hát, hogy a bevételekért folyó harcban elv- vagy törvénytelen trükköket is bevetnek egyes kereskedők. Mire érdemes figyelni?
2024. november 01., 18:122024. november 01., 18:12
2024. november 02., 09:422024. november 02., 09:42
Küszöbön áll az esztendő legnagyobb árkedvezményekkel kecsegtető időszaka,
Ilyenkor azonban megnő a trükközések, csalások száma is. Laurențiu Moldovant, a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi felügyelőség vezetőjét kérdeztük arról, hogy milyen tanácsokat megfogadva érdemes belevágni az akcióvadászatba.
A vásárlás előtt tanácsos ár-összehasonlítást végezni, más webáruházakban is megnézni ugyanannak a terméknek az árát, ugyanis a kedvezmény gyakran nem valós.
– ismertette az egyik legáltalánosabb trükköt a megyei fogyasztóvédelmi felügyelőség vezetője. Van ugyan ennek a megelőzésére egy fogyasztóvédelmi törvény, amely tiltja, hogy az akciót megelőző 30 napban növeljék a termék árát, de ezt korábban végrehajtott áremeléssel szokták kijátszani.
Külön kategóriaként tért ki Laurențiu Moldovan a Facebookon megvásárolható termékekre, ugyanis azokkal szokott a legtöbb gond lenni.
Erős figyelmeztető jel, ha a kapcsolat menüpont alatt csak egy email-cím található.
A megbízhatóság és az ellenőrizhetőség szempontjából a szakhatóság képviselője a román webáruházakat ajánlja elsősorban. Ezek esetében is fontos, hogy
„Ajánlom a fogyasztóknak, hogy romániai oldalaktról rendeljenek. Ha probléma adódik, a külföldi oldalakat nehezen tudjuk ellenőrizni. A .com végződésű webáruházak működtetőit nehéz számonkérni” – fogalmazott.
Fotó: Pál Árpád
Vannak online boltok, amelyeknél a kapcsolat menüpont alatt mindössze egy email-cím található. Ezek szintén kerülendők, ugyanis
Erre azonban rendszerint még választ sem kapnak. Ezeknek az „áruházaknak” a nagy részébe a közösségi hálón botlanak bele a fogyasztók, sok ilyen, online boltnak álcázott platformot Romániában működtetnek, nem is érti, a Facebook miért nem tiltja le őket – mondta Laurențiu Moldovan.
Fogyasztóvédelmi szempontból problémásak az Európán kívüli webáruházak is.
– magyarázta a szakhatóság képviselője.
Vásárlásnál még a romániai oldalakon is érdemes körültekintőnek lenni, ugyanis azokról rendelve is szerezhet kellemetlen tapasztalatokat a fogyasztó. Fontos megnézni például Black Friday akcióban meghirdetett termékpromóció részleteit is – hívta fel a figyelmet a megyei fogyasztóvédelmi felügyelőség vezetője.
A promóció részleteinek az átböngészése azért is hasznos, mert megtörténhet, hogy az adott termékből csak néhány darab akciós, vagy már le is járt az árkedvezmény időszaka stb., és csak egy látszatakcióval próbálják vásárlásra bírni a fogyasztót. Ezeket érdemes előre kiszűrni, ugyanis
Laurențiu Moldovan a fekete pénteki akcióvadászattal kapcsolatban azt tanácsolja a fogyasztóknak, hogy lehetőleg olyan webáruházakban vásároljanak, amelyeket már ismernek és amelyekben megbíznak, így megelőzhetik a kellemetlenségeket.
Fotó: Pál Árpád
A Black Friday akciók kapcsán országszerte az a leggyakoribb fogyasztói panasz, hogy nem érkezik meg időben a termék.
– fejtegette. Hargita megyében egyébként nem gyakoriak a fogyasztóvédelmi panaszok az akciós időszakban sem, de azt nem tudni, hogy ez minek köszönhető. Elképzelhető, hogy a fogyasztók nem fordultak a szakhatósághoz a problémás vásárlásokkal kapcsolatban sem, de az is, hogy a megyében a többség tudatosan és körültekintően vásárol, de akár az is, hogy nálunk nem örvend olyan nagy népszerűségnek a Black Friday, mint az ország más részein – válaszolta kérdésünkre Laurențiu Moldovan.
Az előzetes számítások szerint egyébként az idei, sorban a 14-ik Black Friday rekordbevételeket hoz majd a kiskereskedelem számára:
Ellentmondásnak tűnik, de ezzel párhuzamosan jelentősen csökken majd az eladott termékek száma. Erre az infláció a magyarázat, ugyanis EU-szerte Romániában a legnagyobb mértékű az árak emelkedése.
Június végén megérkezett a mozik kínálatába a Brad Pitt főszereplésével készült F1, ami egy, a Formula-1 világában játszódó fikciós dráma, amit valós események ihlettek. Ajánló.
Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
szóljon hozzá!