Nagyon sokat kell még fejlődni a trágyatárolás és -hasznosítás terén

Mihai Constantinescu, a Világbank által finanszírozott projektek vezetője •  Fotó: Bodor Tünde

Mihai Constantinescu, a Világbank által finanszírozott projektek vezetője

Fotó: Bodor Tünde

A trágya kezeléséről még sok tanulnivaló van Romániában, ugyanakkor nagyon sok a tennivaló a környezetvédelem, különösen a talajvizek tisztaságának megőrzése, a trágya és a növényvédő szerek kezelése terén. Ezen a területen finanszírozott beavatkozásokat a Világbank. Ennek módjáról tudhattunk meg többet annak azon a szerdai találkozón, amelyre a projekt lezárása alkalmából hívta meg a felelős személyeket, intézményeket a környezetvédelmi minisztérium. Kovászna Megye Tanácsának gyűléstermében a pályázat menedzseri csapata Tánczos Barna volt környezetvédelmi miniszter jelenlétében vázolta az elért eredményeket, valamint a hátralékokat.

Bodor Tünde

2023. december 13., 18:152023. december 13., 18:15

2023. december 14., 09:022023. december 14., 09:02

„Azt tűztük ki célul, hogy az eddig megvalósított és ezután megvalósítandó terveink által a »legzöldebb megye« legyünk az országban” – mondta el az esemény bevezetőjében Jakab István Barna, Kovászna Megye Tanácsának alelnöke.

A résztvevők szerint ilyen volt az a környezetvédelmi minisztérium hatáskörébe tartozó, újító jellegű kezdeményezés is, amelynek részeként

támogatták a községi trágyalerakó helyek létesítését.

Annak ellenére, hogy a kitűzött célokat nem sikerült maradéktalanul megvalósítani, ezt a projektet eredményesnek minősítette Tánczos Barna, volt környezetvédelmi miniszter, mivel sok gazda épített magának saját trágyatárolót, ezáltal is kevesebb trágyalé jutott a talajvízbe.

Viszont sok tennivaló van még a közeljövőben ezen a téren, ugyanakkor a növényvédő és gyomirtószerek alkalmazása is sok kívánnivalót hagy maga után. Új, világbanki finanszírozással fogják a gazdák körében tudatosítani a lehetséges ártalmakat, illetve a helyes gyakorlatot oktatni.

A községi trágyalerakóhelyek építését a továbbiakban az Országos Helyreállítási Alapból finanszírozzák.

„Ezekkel a projektekkel kicsit sikerült közelebb hozni egymáshoz, összehangolni a környezetvédelmi és mezőgazdasági minisztérium cselekvési terveit, korábban ugyanis a két intézmény között gyakorlatilag nem volt kommunikáció, egyeztetés, ezért is különböző irányokba fejlesztették a gazdaságokat” – emelte ki Tánczos, hozzátéve, hogy az eszköztámogatások közül például teljesen hiányoztak a környezet védelmét szolgáló berendezések, műszerek.

Tánczos Barna volt környezetvédelmi miniszter szerint eredményes volt a trágyalerakók építését szorgalmazó pályázat, de elismerte, vannak hiányosságai is •  Fotó: Bodor Tünde Galéria

Tánczos Barna volt környezetvédelmi miniszter szerint eredményes volt a trágyalerakók építését szorgalmazó pályázat, de elismerte, vannak hiányosságai is

Fotó: Bodor Tünde

Mihai Constantinescu, a most lezáruló, trágyalerakók építését szolgáló 48 millió eurós finnaszírozású projekt menedzsere elmondta, hogy

eddig 200 trágyalerakót létesítettek, és további 306 építésének támogatására van igény.

A talaj nitrátszármazékokkal való szennyezése miatt az ország 732 helységében gyakorlatilag nincs iható víz – ezt bizonyítja az a 6000 vízminta, amit elemeztek – de nemcsak az állati ürülék és a csurgalék miatt.

A vizekbe kerülő nitrátszármazékok a csecsemők szervezetére nagyon káros hatással vannak, vérszegénységhez vezetnek, felhalmozódásuk a folyó- és állóvizekben azok algásodásához, oxigénszegénységéhez és elmocsarasodásához vezet.

Az ammónia a levegőt is szennyezi, belélegzése allergiákhoz vezet, és a légkörbe kerülve rendkívüli mértékben erősíti a melegházhatást.

Brassó és Kovászna megyei polgármesterek, az érintett intézmények képviselői voltak hivatalosak a projektet lezáró megbeszélésre •  Fotó: Bodor Tünde Galéria

Brassó és Kovászna megyei polgármesterek, az érintett intézmények képviselői voltak hivatalosak a projektet lezáró megbeszélésre

Fotó: Bodor Tünde

A közeljövőben a trágya felhasználása is sokkal nagyobb odafigyelést igényel, mert gyakorlatilag sokat kihordanak a mezőre a gazdák, de abból kevés hasznosul kellőképpen,

a nitrogénnek körülbelül 40 százaléka nem a növényhez, hanem a talajvízbe vagy levegőbe kerül.

Ez mindamellett, hogy problémákat okoz, veszteséget is jelent a gazdáknak, mert nem érik el az optimális termésátlagokat.

Idézet
A következő projekt célja, hogy növeljük a mezőgazdaságban a nitrogéntartalmú trágyák felhasználásának hatékonyságát. Azt tapasztaljuk, a farmerek megszokásból cselekednek, nincsenek tanácsadó szervezetek, akik segítségükre lehetnének, talán az utóbbi időben némi elmozdulás e téren.

A mi munkák viszont csepp a tengerben: alig 10 ezer emberhez értünk el, ennél azonban sokkal több gazdálkodó van az országban” – fogalmazott a minisztérium szakértője.

•  Fotó: Beliczay László Galéria

Fotó: Beliczay László

Ha eddig nem fordítottak gondot a digitalizálásra, a jövőre elindítandó új, 60 millió euró összköltségvetésű projekt részeként új műszereket szereznek be és laborokat szerelnek fel, amelyekhez beszerzik a megfelelő programokat. Egy új irányban is elindulnak:

11 millió euróból 70 farm felszerelését támogatják 200 ezer és 1 millió euró közötti összeggel, ezekben pedig majd az ideális mértékben használják úgy a talaj termékenységének növelésére használt tárgyát, mint a növényvédő és gyomirtószereket, de az antibiotikumokat is.

Megfigyelik a gazdálkodás, az eszközhasználat költségeit és összehasonlítják a klasszikus mezőgazdasági, állattenyésztési gyakorlattal – részletezte Mihai Constantinescu.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

A rendezvény után a minisztérium munkatársát a Kovászna megyei helyzetről is megkérdeztük. Mint megtudtuk, Háromszéken csak három községi trágyalerakó épült (Uzonban, Csernátonban és Szitabodzán), azonban

nincs ok aggodalomra a talajvizek tisztaságát illetően, mert hegy- és dombvidéken több a csapadék, a víz nem időzik a talajban, nincs ideje az eutrofizációra, viszont innen a nitrátok – akár az Olt által – más vidékekre jutnak és ott okozhatnak problémákat.

Azonban, mint más megyékben is, a műtrágyák és növényvédő szerek alkalmazását Háromszéken is lehet hatékonyabbá tenni, ha a megfelelő talajtani vizsgálatok elvégzése után csak éppen a talaj minőségéhez alkalmazott megfelelő mennyiségben használjuk őket. Constantinescu szerint azonban a talajminták elemzését végző hivatal (Országos Talajtani és Agrokémiai Hivatal – OSPA) „nincs leterhelve a gazdák által beküldött mintákkal”.

3 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 11., hétfő

Nem volt diadalmenet a Székely Nemzeti Múzeum megalapítása, de ma boldog lenne Csereyné Zathureczky Emília

A Székely Nemzeti Múzeumban az alapító, Csereyné Zathurecky Emilia tiszteletére nyílt kiállítás Újjászületünk! – Csereyné 200 címmel hétfőn. Mint elhangzott: Zathureczky Emília most boldog lehet odafönt, hiszen ez az egyetlen „gyermeke”, aki túlélte őt.

Nem volt diadalmenet a Székely Nemzeti Múzeum megalapítása, de ma boldog lenne Csereyné Zathureczky Emília
2024. november 11., hétfő

Haszongépjármű borult fel Mezőbánd közelében

Csak könnyebb sérüléseket szenvedett az a két személy, akik egy haszongépjárműben utaztak, amikor az felborult hétfőn este Mezőbánd közelében – közli a Maros megyei tűzoltóság.

Haszongépjármű borult fel Mezőbánd közelében
2024. november 11., hétfő

Rontotta év végi inflációs előrejelzését a jegybank

A Román Nemzeti Bank (NBR) a korábbi 4 százalékról 4,9 százalékra módosította a 2024 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, és 2025 végére 3,5 százalékos inflációra számít – közölte hétfői sajtótájékoztatóján Mugur Isărescu.

Rontotta év végi inflációs előrejelzését a jegybank
2024. november 11., hétfő

Nőhet a jogosítvány nélkül közúti balesetet okozók büntetése

Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.

Nőhet a jogosítvány nélkül közúti balesetet okozók büntetése
2024. november 11., hétfő

Baleset Marosszentkirályon: az áldozat a járművében rekedt

A járművében rekedt, ám mostanra sikerült kiszabadítani azt a nőt, akik Marosszentkirályon balesetezett hétfőn délután – közli a Maros megyei tűzoltóság. Jelenleg félsávos útlezárás van a helyszínen.

Baleset Marosszentkirályon: az áldozat a járművében rekedt
2024. november 11., hétfő

Ditrónak és Szárhegynek is új alpolgármestere van

Befejeződött a gyergyószéki településeken az új önkormányzatok megalakítása, Ditróban és Szárhegyen új személyek kerültek az alpolgármesteri tisztségbe.

Ditrónak és Szárhegynek is új alpolgármestere van
2024. november 11., hétfő

Autópályával összekötni Marosvásárhelyt az ország északi részével

Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további ezer kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter.

Autópályával összekötni Marosvásárhelyt az ország északi részével
2024. november 11., hétfő

Fejszével a kézben rángattak ki az autóból, majd ejtettek foglyul egy nőt

Személyes szabadság korlátozásának bűntette miatt előzetes letartóztatásba helyeztek három férfit november 10-én, akik két nappal korábban egy országúton haladó taxiból rángattak ki, majd tartottak fogva egy nőt.

Fejszével a kézben rángattak ki az autóból, majd ejtettek foglyul egy nőt
2024. november 11., hétfő

Lezárják a forgalmat a Transzfogarasi úton

A kedvezőtlen időjárás miatt kedden 8 órától lezárják a forgalmat a 7C jelzésű országút (Transzfogarasi út) Piscul Negru menedékház és Bilea-vízesés közötti szakaszán – tájékoztatott hétfőn a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR).

Lezárják a forgalmat a Transzfogarasi úton
Lezárják a forgalmat a Transzfogarasi úton
2024. november 11., hétfő

Lezárják a forgalmat a Transzfogarasi úton

2024. november 11., hétfő

Leaszfaltozták a Pálpatakára vezető utat, felújított iskolákat avattak

A kopóréteg-aszfalt is rákerült a Korond és Pálpataka között lévő, közel kilenc kilométeres községi útra, továbbá mindkét településen megújult egy-egy iskola – ezeknek örülhetett hétfőn a helyi közösség.

Leaszfaltozták a Pálpatakára vezető utat, felújított iskolákat avattak
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!