Cosmina Uzun: életeket menthetünk, és ez fontos számunkra
Fotó: Haáz Vince
A méhnyakrák az egyik legjobban gyógyítható rosszindulatú betegség, de csak akkor, ha időben felfedezik. A központi régió hat megyéjében uniós pénzalapokból indítanak egy nagylélegzetű szűrőprogramot, amely során több mint 170 ezer nőt vizsgálnának meg.
2021. október 01., 17:362021. október 01., 17:36
Románia az első helyen van a méhnyakrák okozta elhalálozások terén az Európai Unióban, ez szám szerint azt jelenti, hogy évente mintegy 3300 új esetet fedeznek fel, és több mint 1700 nő életét veszíti a betegség következtében. Nem ritka, hogy 20–40 év közötti nők esetében fedezik fel túl későn a rákos elváltozásokat, és már nem tudnak segíteni rajtuk.
A hat megyét – Brassó, Fehér, Hargita, Kovászna, Maros és Szeben – összefogó központi fejlesztési régió, az egészségügyi minisztérium támogatásával uniós pénzalapot hívott le intenzív méhnyakrákszűrési programra. A program egyik felelőse, Cosmina Uzun doktornő a programot bemutató pénteki konferencián arról beszélt, hogy korábban is volt egy hasonló kezdeményezés ebben a régióban, de pénzhiány miatt nem tudtak elegendő vizsgálatot elvégezni, jelentős eredményeket elérni.
amelyből Marosvásárhelyen, az orvosi egyetem által átadott egyik épületben egy korszerű diagnosztikai központot hoznak létre, korszerű laboratóriummal.
Mozgó laboratórium is lesz, hogy mindenhol lehessen szűrővizsgálatot végezni
Fotó: Haáz Vince
„El akarunk – és hiszem, hogy el fogunk tudni – jutni az eldugottabb településekre is, az itt dolgozó egészségügyi szakemberek segítségével. Fontosnak tartjuk az egészségügyi nevelést, a tájékoztatást, azt, hogy minden nőhöz eljussanak a fontos tudnivalók. Hiszen a méhnyakrák megelőzhető, az évi szűrésekkel időben felfedezhető és nagyon jól gyógyítható. De legtöbben már későn érnek el az orvoshoz. Ma már oltás is van a betegség kialakulásához hozzájáruló humán papillóma (HPV) vírus ellen, s ezt is igényelhetik a lányok szülei. Nemcsak a szűrésre figyelünk oda, hanem azokra az asszonyokra is, akiknél felfedezik a kórt, számukra további vizsgálatokat végezhetünk el és szakorvosokhoz irányíthatjuk. Bízok benne, hogy a több mint két éves futamidő után jóval kevesebb méhnyakrákos eset lesz a régió hat megyéjében” – mondta bizakodva a doktornő.
Szabó Béla professzor, szülész-nőgyógyász a tájékoztatás, az információ eljuttatásának fontosságáról beszélt, hiszen ennek hiányában ez a szűrés nem lehet sikeres. Felemlegette, hogy a 80-as évek végén elküldték a vásárhelyi textilgyárba, hogy végezzen méhnyakrákszűrést. De
Mindenféle rémhír keringett arról, hogy miért is van ő ott tulajdonképpen és olyan mértékű volt a bizalmatlanság, hogy nem jöttek a vizsgálatra.
Szabó Béla: a tájékoztatás, az információk átadása szintén fontos
Fotó: Haáz Vince
Mint mondta,
Elmondta, külföldön időben felfedezik a bajt, amikor még könnyen és egyszerűen gyógyítható. „Csak a család és mi, szakorvosok tudjuk, hogy milyen kínok között halnak meg azok az asszonyok, akiknek méhnyakrákja van, akik csak akkor jutnak el hozzánk, amikor már a rákos sejtek olyannyira elszaporodtak, hogy nem tudtunk segíteni. Ez a halálos kór megelőzhető” – hangsúlyozta a professzor, aki úgy érezte, hogy ő maga is ennek a programnak a haszonélvezője, hiszen szakorvosként, de férfiként is fontos számára is, hogy a nők, anyák, nagymamák egészségesek legyenek.
Az egészségügyi minisztérium államtitkára, Vass Levente online csatlakozott a konferenciához, kiemelve, hogy nagyon fontosnak tartja az egészségügyi szűrővizsgálatokat, s nem elég elégszer hangsúlyozni, hogy ezek életet menthetnek.
Vass Levente államtitkár online csatlakozott a konferenciához
Fotó: Haáz Vince
Az uniós támogatásból megvalósuló program keretében januártól kezdődik az ingyenes szűrés, de a tájékoztató előadások és felvilágosítás is. Egy mobil laboratóriumot is felszereltek, így a kis, vidéki településekre is el tudnak jutni, hogy az ott élőknek is lehetőségük legyen a vizsgálatra. Ezen lehetőségekről elsősorban a háziorvosoknál lehet majd tájékozódni.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!