Román diákok, amint a Zsögödi Nagy Imre festőnek a nevét viselő iskola előtti mellszobrát látszólag obszcén gesztusokkal illetik, s a talapzaton található piros-fehér-zöld szalagokat rongálják. Nem sokkal a kishokisok ország-világot megjárt öltözői afférja után újabb interetnikai indíttatású diákcsíny borzolhatja a kedélyeket Csíkszeredában.
2012. január 31., 20:222012. január 31., 20:22
Magyarellenes szoborgyalázás vagy ártatlan diákcsíny?
A Facebookon terjengett egy, éppen a közösségi portálra feltöltött felvétel, amelyen az Octavian Goga Nemzeti Kollégium egyik évfolyamának jelenlegi vagy volt tagja és társa a csíkszeredai Nagy Imre Általános Iskola előtti mellszoborral szórakozik, egyikük a szobor talapzatára felmászva, altestével a szobor fejének támaszkodik, míg a másikuk a kihelyezett koszorúk egyikén a piros-fehér-zöld szalaggal foglalkozik. A felvételről és az alatta található hozzászólásokról több jelzés érkezett a keddi nap folyamán a Székelyhon.ro szerkesztőségéhez, s délutánra a felvétel eltűnt a szóban forgó fiatal Facebook-profiljáról. A közösségi portál egyik felhasználója érdeklődésünkre elmondta, a nap folyamán sokan jelezték a portál központjának a felvétel sértő jellegét, talán ezzel is magyarázható a kép eltűnése. Többen viszont előtte mentést készítettek a képernyőjükről, és a sértő fotót is lementették, s ezeket eljuttatták szerkesztőségünkbe.
Már hiába keresnénk ezt a képet a közösségi portálon
A fotó a képernyőmentések szerint egy David Catalin nevezetű ifjonc profilján, a „la o samantza” elnevezésű albumban volt látható. David Catalin nyilvános profilja szerint a csíkszeredai Octavian Goga Nemzeti Kollégium tanulója vagy tanulója volt, s márciusban tölti a 19. életévét. A sértő jellegű felvétel a kimentések tanúsága szerint 2011. április 19-én kerülhetett fel a közösségi portálra, s hosszú hónapokon keresztül érkeztek rá a hozzászólások, az utolsó december 3-án, amikor is „Bazil WaSille” azt a megjegyzést fűzte hozzá, hogy „m... lu «istvan»”, azaz „sz...jon «istvan»”.
A könyvtár, amelyben a kifogásolt kép látható volt, egyébként jelen cikk publikálásának idején még mindig szabadon lapozható a Facebookon. Látható, amint a vidám fiatalok felteheteően ugyanazon nap még miként szórakoznak Csíkszereda utcáin, a Nagy Imre-iskola környékén.
A képhez érdekes hozzászólások érkeztek
Az esettel kapcsolatban kikértük Csíkszereda alpolgármesterének, Antal Attilának a véleményét. A városháza szóvivői tisztét is betöltő elöljáró telefonon, majd e-mailben kifejtette: az utóbbi időszakban felfokozott ellenségeskedő hangulatban nem csoda, ha ilyesmi megtörténik. „Az érintett nevelőintézetek feladata, hogy az ilyen vadhajtásokat visszavágják, ahogy ez nemrég a hokisok esetében is megtörtént. Nem vagyok annak a híve, hogy gyerekek vagánykodásából, tudatlanságon alapuló ellenségeskedéséből nagy kázust csináljunk, s ez a fordított esetekre is igaz. Nyilván, elejét kell venni a hasonló esetek megismétlődésének, fontos lenne a felelősségrevonás, a szakszervek olyan buzgó eljárása, amellyel a románság sérelmére vélt esetekben eljár. Minden esetre a legszomorúbb, hogy a fiatalok körében is a feltűnési viszketekség, a vagánykodás egy formája lett a kulturális és nemzeti jelképek gyalázása. Súlyos dolog, hogy ilyen megtörténhet, de azt gondolom, ez egy elszigetelt, egyedi eset” – fogalmazott az alpolgármester.
„Nyugodt igazán akkor lennék és lehetnénk, ha elmondhatnánk, hogy bizonyosak vagyunk afelől, hogy egyetlen csíkszeredai diák sem tesz, nem tenne ilyet, sem román, sem magyar. Azt nem tudom, hogy ezt bizonysággal kijelenthetjük-e, még azt sem, hogy ilyen tekintetben jó irányban haladunk-e” – tette hozzá Antal.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!