Török Jenő a mustárföldön. Számos előnye, haszna van a növénynek
Fotó: Gecse Noémi
Főkultúraként, másodvetésként, előveteményként és zöldtrágyaként is ajánlatos mustármagot vetni, hiszen az élelmiszeripari felhasználásán túl a növény pihenteti és lazítja a talajt, beillik a vetésforgóba, továbbá az APIA-s zöldtrágyacsomagok követelményei is költséghatékonyan teljesíthetők általa. Ennek ellenére Hargita megyében népszerűtlen az olajos növény termesztése.
2017. június 21., 10:492017. június 21., 10:49
Máté evangéliuma 13. fejezetének 31–32. versében az evangélista úgy fogalmazott:
A bibliai hasonlatnak bőven van igazságalapja: a mustármag élelmiszeripari felhasználása igen jelentős, de emellett a növény zöldtrágyaként is használható a szántóföldek talajának feljavítására, ugyanakkor jól beillik a vetésforgóba, elnyomja a gyomokat, így a következő évben tisztább talaj áll a gazdák rendelkezésére.
Fotó: Gecse Noémi
ugyanakkor nagyon jó elővetemény a burgonyának vagy más gabonaneműeknek is. Megannyi előnye ellenére azonban Hargita megyében nem túl népszerű a mustártermesztés, egyetlen csíkborzsovai családi vállalkozás foglalkozik vele komolyan évek óta, egy másik szépvízi gazda pedig idén kísérletezik vele először.
Fotó: Gecse Noémi
A növény termesztésével elsőként próbálkozott a megyében, példáját azóta is mindössze egyetlen személy követte. Múlt heti terepszemlénk során a gazda megmutatta a sárga színben pompázó, repcére hasonlító kultúrnövénnyel tarkított parcellákat, és mesélt annak többféle felhasználásáról, előnyeiről.
– elevenítette fel az előzményeket Török.
Fotó: Gecse Noémi
A Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökségeknél (APIA) a területalapú alaptámogatás szántóra és kaszálóra igényelhető, emellett azonban a szántóföldek esetében a kis- és nagygazdák részéről az országos támogatás mellett az úgynevezett P4-es zöldtrágyacsomag is kérvényezhető.
A nagygazdák kérhetnek zöldítési támogatást is a szántóterületeikre, ennek feltétele a vetésforgó betartása, az állandó gyepek védelme és a zöldítés. A P4-es zöldtrágyacsomag hektáronként 130 euró támogatást jelent a gazdák számára.
Fotó: Gecse Noémi
„Az első két évben a termést a mustárgyárnak adtuk el, aztán ez fokozatosan átalakult. Tavaly mindhárom hektárról a helyi gazdák vásárolták meg a magot, hiszen szükség van a másodvetésre, zöldítésre az APIA-s támogatásokhoz. Aki 15 hektáron felül gazdálkodik, a területe 5 százalékára olyan növényt kell vetnie, ami kedvez a talaj állapotának. Egyik ezek közül a mustár, vagy a hidrogénmegkötő növények, mint például a lucerna.
Jobb lesz a talaj vízháztartása, zöldtrágyaként tápanyagot visz be, sok hasznos elemmel és ásványi anyaggal dúsítja a földet. Puhább lesz a talaj, így könnyebb lesz a szántás is, továbbá a kártevők számát is csökkenti. Emellett jó elővetemény más növényeknek is” – magyarázta az újító kedvű gazda.
A mustártermesztés az említett megannyi haszna mellett még költséghatékony eljárásnak is számít: zöldtrágyának 8–10, legtöbb 12 kilogrammnyi mag kell egy hektárra, ezzel teljesíthető a P4-es csomagra vonatkozó előírás.
Fotó: Gecse Noémi
„Mi idén kevesebbet vetettünk azért, mert így elágazó szárú lesz, ezáltal pedig több mag lesz rajta. Másodkultúraként azért kell több mag, hogy biztosan sűrű legyen. Egyébként szántás nélkül vetik: megtárcsázzak a gabonaföldet, és vetik is bele. A betakarításához sem szükséges különleges szerkezet, gabonakombájnnal le lehet aratni. Növényvédelmi kezelésekre azonban szüksége van, gyomirtó szereket kell alkalmazni. Az ültetvényt kétféle kártevő, a bolha és a fénybogár támadhatja meg, az első évben voltak is ebből kisebb problémáink. Volt már olyan parcellánk, ahol hektáronként 1200–1300 kilót arattunk, de olyan is, ahol jóval kevesebbet. Az átlagosan 1000 kilós termés viszont már jónak mondható, hiszen kilónként 3,5 lej körüli áron lehet értékesíteni” – emelte ki Török.
Török Jenő ugyanakkor a megyére jellemző nem megfelelő vetésforgóról is beszélt. Mint mondta, a burgonya és a búza hároméves vetésforgójába illő harmadik növény kimondottan fontos, erre pedig a mustár az egyik legjobb megoldás.
Fotó: Gecse Noémi
„Ebben a zónában a hűvös időjárás miatt nem lehet bármit termeszteni, de nem lehetetlen olyan alternatívákat találni, amelyek kibírják az időjárás viszontagságait. Az utóbbi időben nőtt a gabona és a takarmánynövény – búza, tritikálé, árpa, rozs – termesztések száma. A baj az, hogy
A térség alapvető kultúrája mindig is a krumpli volt, azonban a nem megfelelő vetésforgó miatt a pityóka tíz év alatt megyeszinten 42 százalékkal csökkent: a korábbi mintegy 14 ezer hektár helyett ma már csak 8 ezer hektár van. Mi például a pityóka után búzát vetünk, ez után pedig kell egy harmadik növény, és itt jön képbe a mustár. Nagyon jó előveteménye tehát a pityókának és a gabonaneműeknek, másodvetésként pihenteti és puhítja a talajt, emellett pedig az APIA-s támogatások követelményei is könnyen teljesíthetők általa” – foglalta össze tapasztalatait a gazda.
Be vannak határolva
Ferencz Tibor, Szépvíz polgármestere a második a megyében, aki úgy döntött, belevág a mustártermesztésbe. „Idén vetettem először mustármagot egy 85 áras területen, mert valamerre nyitni kellett. A fő célom az volt, hogy a zöldítéshez megtermeljem a magot, a másik pedig az, hogy mindenképp be akartam hozni egy harmadik kultúrát is a vetésforgóba. Szépvízen a kavicsos talaj miatt eléggé be vagyunk határolva, nem lehet bármit termeszteni. Nehéz olyan harmadik kultúrát találni, ami meg is él, és piaca is van. A mustár jól beleillik a vetésforgóba, és a talajnak is jót tesz. Mivel eddig sosem termesztettem, és gabona után vetettem, így a föld elég sovány volt, nem tudom, mennyi termés lesz belőle. Ez a tapasztalatgyűjtés éve ebből a szempontból, de az már most látszik, hogy annyi biztos lesz, hogy megoldjam a zöldítést ebből a termésből. A csíki gazdákra nem jellemző az újító szándék, elég visszafogottak ebből a szempontból, pedig mindenképp kellene egy harmadik növény a vetésforgóba. Lehet, hogy ez inkább a repce lesz a térségben, mert jelenleg nagy a kereslet rá” – vélekedett Ferencz.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
A közösség összefogása adott reményt a mindössze tízéves, Duchenne-szindrómával élő Tasnak és családjának. Az önzetlen segítőknek köszönhetően mostantól bárki követheti, segítheti őt a küzdelmében, és a kezelésében is új fejezet kezdődhet.
Pénteken a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,57 banival (0,11 százalékkal) 5,1165 lejre csökkent a csütörtöki 5,1222 lejről.
Létfontosságúnak tartják a romániai magyar történelmi egyházak, hogy híveik „hiánytalanul” részt vegyenek az elnökválasztás második fordulóján, és arra a jelöltre szavazzanak, aki alkalmas a szélsőséges politikai erők ellensúlyozására.
Érvényesítette pénteken az alkotmánybíróság az elnökválasztás május 4-i első fordulójának eredményeit. Közleménye szerint döntését egyhangúlag hozta meg a testület.
Romániai középiskolásoknak és egyetemistáknak kínál lehetőséget az ING Hubs Romania és a Bukaresti Közösségi Alapítvány ösztöndíjprogramja, hogy pénzügyi támogatással vehessenek részt nemzetközi vagy országos versenyeken, illetve szakmai táborokban.
Ismét megszervezik a civil szervezetek vásárát Marosvásárhelyen május 10-én a város központjában. A 22. alkalommal megrendezendő esemény az évtizedek alatt fontos találkozóhellyé nőtte ki magát, ahol Maros megye civil szervezetei mutatkoznak be.
Jelentős lehűlés várható csütörtökig Románia nagy részében az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteki előrejelzése szerint.
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
szóljon hozzá!